Starbucks’tan Otizm İçin Farkındalık Kampanyası

Starbucks’tan Otizm İçin Farkındalık Kampanyası

Starbucks, Dünya Otizm Farkındalık Ayı’nda bir sosyal sorumluluk kampanyasına imza atarak, herkesi otizmli çocuklar için “kalbini paylaşmaya” davet ediyor.

Türkiye’deki her 68 çocuktan biri dünyaya otizm ile geliyor fakat her 10 kişiden 7’si otizmi ve belirtilerini bilmiyor. 2015 yılında GFK Türkiye sponsorluğunda Tohum Otizm Vakfı için yapılan “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması sonucunda araştırmaya katılanların yalnızca %29’unun otizmi duydukları sonucu ortaya çıkarken, otizmin tedavisinin nasıl olacağına ilişkin soruya ise katılımcıların %73’ü herhangi bir fikrim yok cevabını veriyor. Erken tanı ve eğitim otizmin tek tedavisi olmasına rağmen, araştırmaya katılanlar otizmin tedavisinde kullanılan temel yöntemin hastanede tedavi olduğunu belirtiyorlar.

Kardeş Okullar projesi kapsamında, otizmli öğrencilerin özel eğitim ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Tohum Otizm Vakfı işbirliği ile projeler yürüten Starbucks Türkiye, bu konudaki farkındalığı artırmak için özel bir kampanya başlattı. #KalbiniPaylaş isimli kampanya ile Starbucks ve TOV, otizmini ve belirtilerini sosyal medya kullanıcıları aracılığı ile anlatmayı hedefliyor.

Kampanyaya destek vermek isteyenler kalbinipaylas.com web sitesini ziyaret ederek sosyal medya hesaplarından otizmin belirtilerini paylaşmaya ve çevresindekileri otizm konusunda bilinçlendirip farkındalık elçisi olmaya davet ediyor.

Dünyada otizmin rengi maviden esinlenilerek mavi kalplerle simgeleştirilen #KalbiniPaylaş kampanyası kapsamında Starbucks; 1-3 Nisan tarihlerinde satılan tüm tatlıların gelirini bu projelerde kullanılmak üzere Tohum Otizm Vakfı’na bağışlıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Anadolu Sağlık Merkezi’nin Yeni Web Sitesi Yayında BrandFace.tv’den Facebook Basketbol Oyununa Kampanya →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.