Spotify, Uygulamayı İllegal Yoldan Kullananların Hesaplarını Kapatıyor

Spotify, Uygulamayı İllegal Yoldan Kullananların Hesaplarını Kapatıyor

Spotify, ücretsiz sürümündeki reklamları engelleyerek, kullanıcıların uygulamayı Premium gibi kullanmasını sağlayan üçüncü parti uygulamalara savaş açtı.

Bazı Android cihaz kullanıcıları, reklamsız müzik dinlemek için aylık ücret ödemek istemiyor ve ücret engelini aşmak için illegal yollardan Spotify kullanıyor. Spotify’ın ücretsiz sürümündeki reklamları kaldırarak, Spotify uygulaması üzerinden reklamsız müzik dinlemeyi sağlayan (Spotify Premium’daki gibi cihaza şarkı indirme özelliği yok) ve aylık 13.99 TL (9.99 dolar) ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldıran yasa dışı Spotify kullanıcılarının sayısı 2 milyona ulaştı.

Bu durumdan bir hayli rahatsız olan Spotify, düğmeye bastı ve hesabında illegal hareketler tespit ettiği bazı kullanıcıların uygulamalarını durduracağını açıkladı. Spotify, kullanıcılara gönderdiği değiştirilen Spotify uygulamasını kaldırmalarını ve Google Playstore’dan resmi uygulamayı indirmelerini tavsiye eden e-postada, böyle bir durum tekrarlanırsa hesapların askıya alınacağını ve hatta kapatılabileceğini de belirtti.

Spotify, Securities and Exchange Commision’da yer alan dosyada da bazı kullanıcıların belirlenen aylık ücreti illegal reklam engelleme uygulamalarıyla atlattığına “Mobil cihaz kullanıcılarına üçüncü partilerin reklamları ödeme yapmadan atlatmalarını ve yalnızca tabletler için geçerli olan Ad-Supported Service (Reklam Destekli Hizmet) özelliğini kullanabilmelerini sağladığını tespit ettik” ifadeleriyle yer verdi.

Mart ayı başında yetkisiz uygulamaları kapatacağını duyuran platform, hem reklamsız müzik dinleyen hem de ücret ödemeyen kullanıcıların hesaplarını kapattı. Fakat Google’da yapacağınız bir aramayla sahtekarlığa yönelik bu tür uygulamaların sonunun çok da çabuk gelmeyeceğini anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, Spotify’ın 2017 yılında açıkladığı aylık aktif kullanıcı hesabı sayısı, illegal aktiviteler tespit edildikten sonra 159 milyondan 157 milyona düştü.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← LinkedIn’e Şirket Sayfaları ve Sponsorlu İçerikler İçin Video Yayınlama Özelliği Geldi Alibaba ve Ford’un Test Sürüşü Yapılabilen Araç Otomatı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.