Spotify, Kendi Ses Asistanını Test Ediyor

Spotify, Kendi Ses Asistanını Test Ediyor

Spotify, kullanıcıların Siri ve Alexa’dan bağımsız olarak istedikleri parçayı sesle arayabilmeleri için kendi ses asistanını geliştiriyor.

The Guardian’da yer alan habere göre, Spotify kendine ait ses kontrol arayüzünü test ediyor. Siri ve Alexa’dan bağımsız bir ses asistanı geliştirmek isteyen Spotify’ın bu hamlesi, popüler müzik uygulamasının yakın gelecekte akıllı ev hoparlörü kategorisine giriş yapabileceğinin de bir göstergesi niteliğinde.

Spotify’ı iOS cihazlardan kullananlar, bu değişimin farkına çoktan varmış bile. Büyüteç işaretine tıklayıp bir müzik parçası veya çalma listesi aramak isteyen kullanıcılar, beyaz baloncuğun içinde mikrofon ikonunu gördüklerini ve bu ikona bastıktan sonra sesle; “Calvin Harris göster”, “Haftalık Keşif listemi çal” ya da “Star Boy’u çal” gibi aramalar yaptıklarını the Verge’e beyan etmiş.

Bu hamlenin, Apple, Amazon ve Google gibi kendi müzik servislerine sahip akıllı hoparlör üreticileriyle yarışa girmek için atıldığı iddiasını güçlendiriyor. Musically tarafından fark edilen Spotify’ın Şubat ayında yayınladığı iş ilanları da, şirketin niyetini açıkça ortaya koyuyor.

The Information’da yer alan bilgiye göre Spotify, Apple Music’in global çaptaki abone sayısını 71 milyona 38 milyonla ikiye katladı. Fakat şirketin yıllık operasyonel kaybı neredeyse 400 milyon euro, kazancı ise 4.1 milyar euro. Spotify, yalnızca %20 ile isim hakları ve telif hakkı konusunda ise müzik yayını yapan Pandora ve Netflix’in gerisinde yer alıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Juico, Sosyal Medya İletişimi İçin Red and Grey'i Seçti! Kırmızı Ödülleri’nin Sosyal Medya Ajansı Komünite Dijital Oldu →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.