Spotify, Atlanabilen Reklamları Test Ediyor

Spotify, Atlanabilen Reklamları Test Ediyor

Spotify, abonelik planı ne olursa olsun, ses ve video reklamlarını tüm kullanıcıların atlayabileceği bir modeli test etmeye başladı.

“Active Media” adıyla uygulanan modelde tüm kullanıcılar reklamları atlayabilecek ve reklam verenler sadece atlanmayan reklamlar için ödeme yapacak. Avustralya’da test edilmeye başlanan uygulamanın gerçekte nasıl çalışacağı hakkında detaylı bir açıklama ise yapılmadı. Uygulama abonelikler arasındaki farkı kaldırdığından, bu uygulamanın abonelik paketlerine ve fiyatlarına nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

Uygulamanın asıl amacı ise kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklam sunmak ve böylece reklam verenlere de hedef kitle odaklı reklam yapabilme imkanı sunmak. Spotify’ın global çözüm ortaklarından Danielle Lee, akıllarında olanın akışı körüklemek ve kişiselleştirilmiş deneyimle reklam verenlerine daha ilgi çekici bir kitle sunmak olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Discover Weekly gibi kişiselleştirilmiş deneyimlerle kullanıcılarımızı büyülediğimiz gibi, bu kavramı reklam deneyimine entegre etmek istiyoruz.”

Reklam geliri, geçen yıla göre %20 artış göstererek 158 milyon doları bulan Spotify’ın “Active Media” uygulamasından finansal olarak nasıl etkileneceği ise belirsiz. Platform, geride bıraktığımız çeyrekte 180 milyon aktif kullanıcısıyla güçlü bir performans sergiledi ve bu rakam, reklam destekli kullanıcılarla birlikte artış göstermeye devam ediyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Simit Sarayı İle Sempeak İş Birliği Başlıyor! Reklam5’e 5 Farklı Kategoride 5 Gold Stevie! →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.