Sosyal Medyadaki Varlığınızı Hahshtag Kullanarak Artırmanın 6 Yolu

Sosyal Medyadaki Varlığınızı Hahshtag Kullanarak Artırmanın 6 Yolu

Sosyal medyadaki varlığınızı ve görünürlüğünüzü artırmak için hastag’lerden nasıl yararlanmalısınız?

Hashtag’ler, sosyal medya pazarlamasında doğru kullanılırsa, vermek istediğiniz pazarlama mesajının yaratacağı etkiyi artırır. Bu yazımızda, sosyal medya çabalarınızı hashtag’lerle geliştirmenin 6 basit yolunu bulacaksınız.

1. İçerik ve Profil Erişimini Artırmak

Hashtag’ler, sosyal medya içeriklerinin organik erişimini artırmanın harika bir yolu. Bu sebeple hashtag’ler aranabiliyor ve pek çok sosyal medya ağında tıklanabilir özellikte. İnsanlar, ilgi duydukları içerikleri ve konuşmaları bulmak için hashtag’leri kullanıyor.

Bu yüzden, hashtag kullanmak, içeriğinizi ideal izleyici karşısında konumlamanızı kolaylaştırır. Instagram’ın duyurduğu yeni özellik, ilgilendiğiniz belirli hashtag’leri takip edebilmenizi, içeriklerinize ve Instagram Story’lerinize daha fazla görünürlük sağlıyor.

Endüstriyle ve içeriklerle ilgili hashtag’lerin yanı sıra izleyicilerinizin kullandığı hashtag’leri takip etmeniz ve düzenli olarak güncelleyeceğiniz bir liste hazırlamalısınız. Twitter, Pinterest ve şimdi de Instagram gibi bazı sosyal medya platformları, kullanıcıların profil biyografilerinde hashtag kullanılmasına izin veriyor. Bu da profilinizin yapılan ilgili aramalarda gösterilmesini sağlarken, görünürlüğünüzü artırıyor.

2. Sosyal Medyadaki Konuşmaları Arayın ve Konuşmalara Katılın

Hashtag aramak, zamanlı olarak konuşmalar bulmanızı, trend haline gelen konularda konuşmanızı sağlar. Sosyal bir aksiliğe yol açmamak için trend haline gelen bir konu (trend topic) hakkındaki konuşmaya katılmadan önce mutlaka araştırma yapmalısınız. Trend bir konunun parçası olmak markanıza ya da işletmenize harika bir ortaya çıkma fırsatı verir çünkü pek çok insan bu konu etrafında içerik ve konuşma üretir. Trend konular hakkında konuşmak, kişiliğinizi de bir anlamda ortaya çıkarır. Tatiller, ulusal etkinlikler ve yerel olarak yaşananlar hakkında birçok farklı kişiliği bir araya getirir.

3. Sosyal Dinleme/Araştırma/Ürün Geliştirme

Hashtag’leri, izleyicilerinizin acı noktalarını belirlemek için kullanabilirsiniz ve bu şekilde sunduğunuz fırsatları genişletebilirsiniz ya da hedef kitlenize daha fazla değer katmaya odaklanan içerikler hazırlayabilirsiniz.

4. Kendi Markalı Hashtag’inizi Oluşturun

Markalı ya da kampanya özelinde hashtag hazırlamak, size pek çok yoldan yardımcı olur.

Öncelikle, markanızı güçlendirirken, başarılı kampanyaları ve kullanıcılar tarafından hazırlanan içerikleri de takip etmenizi sağlar. Ücretli araçları kullanmadan hashtag takibi yapmayı düşünüyorsanız, geçtiğimiz günlerde paylaştığımız ücretsiz 4 hastag takip aracı yazımıza göz atabilirsiniz.

Peki, hashtag takibi konusu neden bu kadar önemli? Kampanyanızın hashtag performansını ya da markalı hashtag performansınızı ölçmek, daha fazla erişim ya da marka farkındalığı kazandırsa da kazandırmasa da kampanyanızın nasıl gittiğini görmenizi sağlar. Kullanıcılar tarafından yaratılan içerikler size yardımcı olur çünkü bu içerikleri sosyal medya paylaşımınıza dahil ederek yeniden paylaşabilirsiniz.

5. Etkinlik Etkileşimi Çekin

Hashtag’ler çeşitli etkinlikler sırasında etkileşim ve konuşma çekmek konusunda mükemmeldir. Katılımcılar etkinlikte neler yaşandığı hakkında yorumlar yapabilir ve etkinliğin erişimini artırabilir, birbirleriyle etkileşime geçebilir, konuşmacılar ve katılımcılar da etkinlik hashtag’inin avantajını kullanarak oturumlar hakkında güncellemeler paylaşabilir, interaktif olarak soruları yanıtlayabilir ya da etkinlikte yaşananlar hakkında anket düzenleyebilir.

Hashtag’inizin görsel olarak da temsil edildiğinden ve insanları harekete geçirmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Etkinlik materyallerinde de bu hashtag’e yer verin ve katılımcılara etkinlik hashtag’inizi paylaşmalarını sözlü olarak söyleyin.

6. Topluluk Oluşturun

Son olarak, üstünden geçtiğimiz tüm hashtag fırsatları çevrimiçi bir topluluk inşa etmek için bulunmaz bir fırsattır. İnsanlar hashtag’ler yoluyla birbirlerini bulup ilişkiler kurabilir. Buna en iyi örneklerden biri Twitter konuşmalarıdır.

Her hafta insanlar öğrenmek ve fikirler üzerinde tartışmak için bu konuşmalarda bir araya geliyor ve birbirlerini etkinliğe ait hashtag ile buluyor. İnsanlarla birebir buluşma dışında bundan daha sosyal ne olabilir?

Gördüğünüz gibi hashtag’ler sosyal medya pazarlamanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz basit fakat etkili bir araçtır. Zaman ve araştırma gerektirse de sosyal medya stratejinize değer katacaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Linkedin’i Verimli Kullanmak İçin Haftada Bir Kez Yapmanız Gerekenler Daha Fazla Beğeni Almak İçin Kullanabileceğiniz 12 Instagram Arka Planı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.