Sosyal Medyada Etkileşim Arttırmak İçin 7 Yöntem

Sosyal Medyada Etkileşim Arttırmak İçin 7 Yöntem
Sosyal medyada etkileşim arttırmak için takipçilerinizle interaktif iletişim kuracağınız içerikler oluşturun ve onların ilgisini çekecek konulardan bahsedin. Hoşunuza giden şeyleri insanlarla paylaşmak, mesajlaşmak ne kadar kolay görünse de iletişimin ilerleyen safhalarında diyalogun güçlenmesi için yaratıcılık olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Sosyal medyayla kurduğunuz etkileşimi arttırmak için bazı stratejiler izlemenizde fayda var. Bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz 7 yöntemi sizin için derledik. Facebook, Twitter ve Linkedin içerikleriniz için ayrıca Mükemmel Sosyal Medya İçerikleri Oluşturmanın Yolları başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.
1. Yaratıcı Sorular Takipçilerinize bazı sorular sorun. Gerçekten ilham vermek istiyorsanız bazı detayların altını çizmelisiniz. Gıda sektöründe olduğunuzu varsayalım ve bir soru örneği olarak "Favori yemeğiniz nedir?" diyelim. Bazı takipçileriniz bu soruya cevap vermeyebilir. Benzer bir soruyu cevap seçenekleriyle birlikte, ilginç bir de imaj ekleyerek sorduğunuzda bolca yanıt alacağınızdan emin olun. Hedef kitlenizin cevap vermek isteyeceği soruları seçmenizde fayda var. Fotoğrafların ve küçük mizah karikatürleri mucizeler yaratabileceğini unutmayın. Restoran arama ve keşfetme uygulaması Zomato, takipçilerine esprili bir dille Cuma akşamı planlarının ne olduğunu soruyor ve cevapları almış görünüyor:

2. Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kullanıcı kaynaklı içerik, takipçilerinizin hakkınızda olumlu konuşmalar yapmasına sebep olacak en iyi yöntemlerden biri. Eğer dikkatli bir şekilde taslak plan oluşturursanız her şey sizin lehinizde gerçekleşir. Ancak, GE, Belkin, Target, Warby Parker, Pepsi ve Starbucks gibi markaların birinden fikir alabilir, yaratıcı fikirlerinden ilham alabilirsiniz. Starbucks'ın #WhiteCupContest kullanıcı kaynaklı içerik yöntemine verilebilecek harika bir örnek. Kahve devi, beyaz konik kupanın üzerine çizilen tasarımlar sayesinde müşterilerinden doğru işareti aldı. İlk #WhiteCupContest'nı onlar başlattı ve müşteriler, üzerine tasarım yaptıkları beyaz kupaları, sosyal medyada paylaşmaya devam ediyor.

Reduce. Reuse. Redesigned. @Blynnxoxo's winning white cup is now available for purchase in select US & Canada stores. #WhiteCupContest #CupArt #Regram

Starbucks Coffee ☕ (@starbucks) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Kampanyanın geri dönüşü, üç haftada tam 4000 girişle çok yüksek seviyelere ulaştı. Çok şaşırtıcı sonuçlara ulaşmış bu çalışmayı, Starbucks her yıl tekrar ediyor. Fakat bu sefer yalnızca mağaza ortakları için. Kullanıcı kaynaklı içerik projeleriniz için ayrıca Başarılı Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kampanyaları başlıklı yazımızdaki örneklerden ilham alabilirsiniz.
3. Soru-Cevap Seansları Müşterileriniz şirketinizin bir parçasıymış gibi hissettiğinde sorulan sorulardan daha çok keyif alırlar. Google ve Twitter yazışmaları veya basit bir Facebook paylaşımında sorulan sorularla sosyal medyada etkileşim arttırmak mümkün. Sektörünüzde ne tür senaryonun işinize yarayacağını, uzmanlarla tartışıp görüş alabilirsiniz. Örneğin, NASA astronotları ve NASA bilim adamları belli aralıklarla Google üzerinden buluşmalar gerçekleştiriyor. Uzay araştırmalarıyla ilgilenen herkese açık olan bu seanslar, hem NASA'ya hem izleyicilere fayda sağlıyor. İşiniz ne olursa olsun ne istediğinizi bilmeniz önemli. Onlara soru soracakları bir alan verin ve sonucunda sosyal medya yönetimi etkileşim attırın.
4. Sosyal Bağ Kurmak Başkaları için bir şey yapmanın birçok yöntemi var. Markanızın sosyal medyada etkileşim arttırması için bu yöntemler büyük önem taşıyor. Estee Lauder, dünya çapında ün yapmış bir güzellik ürünleri üreticisi. Ne zaman Göğüs Kanseri farkındalık kampanyasına dahil oldular, o zaman markaları sosyal ve bilinçli bir markaya dönüştü.
Kampanya için bir eylem çağrısı yaptılar: "Bizim hikayelerimizi duydunuz, sizinkini paylaşın." Sonunda bu çağrı onlara birçok takipçi kazandırdı. Bu hastalıktan kurtulanların deneyimlerini paylaşması için bir platform oluşturdular ve yüzlerce insan kendi hikayesini paylaştı.
5. Yaratıcı Yarışmalar Sosyal medya yarışmalarının popülaritesi günden güne artıyor. Bu sebeple, markanızı bir adım öne çıkaracak farklılıklar yaratmak ve sosyal medyada etkileşim arttırmak için uygun bir yöntem. İlginç ve ilgi çekici görünmese de Turbo-Tax, bilinen en iyi vergi dosyalama yazılımı. Vergi dönemlerine biraz eğlence katmak için geçtiğimiz yıl kendi ürününü de tanıtacak bir Instagram yarışması başlattı. Kazananın 500$ kazandığı bu yarışmaya 730'dan fazla resmi başvuru yapıldı. Turbo-Tax'ın bu yarışması B2B markaların sosyal medya etkileşimlerini arttırma çabaları için de başarılı bir örnek.
Herhangi bir yarışma düzenlemekle yetinmeyin. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları ve insanların birbirinden etkilenerek paylaştıkları içerikleri değerlendirerek markanızın takipçilerini günden güne arttırabilecek bir sistem kurabilirsiniz.
6. Güncel Olaylar Yaratıcı içeriklerle yapılan gerçek zamanlı pazarlama sosyal medya etkileşiminizi her zaman arttırır. Bir örnek verecek olursak, Papa John's Pizza kendi sayfasında March Madness basketbol finallerini paylaştı. Takipçilerinden, hangi takımın kazanacağına dair tahmin istedi ve saatte 50 yorum aldılar. İlgili içeriği oluştururken, insanların halihazırda konuştuğu güncel olayları gözden kaçırmayın. Fakat geç kalınmış ya da toplumda hassasiyet oluşturmuş paylaşımların takipçilerinizi sizden uzaklaştırabileceğini de unutmayın. sosyal medya etkileşim
7. Anlık Canlı Yayın Sosyal medyanın Facebook Live, Periscope gibi nimetlerinden yararlanarak takipçilerinizle samimi bir etkileşim içine girebilirsiniz. Yapacağınız live-stream yayınlar ile izleyicilerle anlık iletişim kurabilir, onlara sizin de kendileri gibi "gerçek" olduğunu gösterebilirsiniz. Böylece takipçileriniz markanızı daha yakından tanıyacak ve güvenecektir. Yapılan son araştırmalara göre videolar gün geçtikçe sosyal etkileşimin vazgeçilmezi haline geliyor. Anlık canlı yayınların popülerliği de gün geçtikçe artıyor. Siz de markanızın hikayesini paylaşmak, şirket kültürünü tanıtmak ve kullanıcıları bilgilendirmek için yayın yapabilirsiniz. Sosyal medyada her geçen gün en sık kullanılan canlı yayın paylaşımlarının en başarılı örnekleri olarak da NASA ve Redbull'u verebiliriz. NASA yapılan uzay araştırmalarındaki özel anları canlı olarak tüm dünyaya açarken, Redbull ise sponsorluğunda gerçekleşen etkinlikleri sosyal medya hesapları üzerinden takipçileri ile paylaşıyor.

Sosyal medya sayfanızda, iletişime girebileceğiniz, iletişiminizi arttırabileceğiniz birçok alan var. İhtiyacınız olan tek şey, yaratıcı ve benzersiz mesajlar oluşturmak. Böylece takipçileriniz ya da hayranlarınız hakkınızda bol bol konuşacaktır.

İlgili Haberler

Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Yaratıcı GIF Kullanma Yöntemleri
Sosyal Medyada Yaratıcı GIF Kullanma Yöntemleri
Devamını Oku >
Instagram Pazarlama Trendleri 2016
Instagram Pazarlama Trendleri 2016
Devamını Oku >
Facebook Sayfası Optimizasyon Yöntemleri
Facebook Sayfası Optimizasyon Yöntemleri
Devamını Oku >
Karşı Konulmaz Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?
Karşı Konulmaz Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?
Devamını Oku >
Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?
Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?
Devamını Oku >
En Önemli Sosyal Medya Kuralları
En Önemli Sosyal Medya Kuralları
Devamını Oku >