Sosyal Medya Kampanya Kılavuzu

Sosyal Medya Kampanya Kılavuzu
Sosyal medya kampanyalarınızda hedef kitlenize yönelik stratejiler uygulayarak takipçi ve hayranlarınızı artırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey doğru bir sosyal medya kampanya kılavuzu oluşturmak. Sosyal medyada markalar arasındaki rekabet arttıkça hayran ve takipçilerin sürekliliğini korumak da zor hale geliyor. Fakat sosyal medya kampanyalarınızda uygulayacağınız doğru stratejilerle hedef kitlenize çok da rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Elbette bu “Kim iPad ister?” diye bir tweet atmak kadar kolay bir iş değil. Kusursuz bir sosyal medya kampanyası için hatrı sayılır bir planlama ve zekice yapılmış bir uygulama gerekiyor. Çünkü bu kampanyalar bir çok değişken ve başarısızlık potansiyeli barındırıyor. Sorunsuz sosyal medya kampanyaları düzenlemek için ihtiyaç duyacağınız bir sosyal medya kılavuzu oluşturduk:
1. Platform Kampanyanızın hangi platform üzerinde düzenleneceğini belirleyin. Facebook, Instagram ya da Twitter kampanyası mı olacak; yoksa birden fazla platformu birlikte mi kullanacaksınız? Bu aşamada kullandığınız platform sayısı ne kadar artarsa takip ve moderasyon sorumluluğunuzun da aynı oranda artacağını unutmamalısınız.
2. Giriş Sistemi Kampanyaya katılmak için neler yapılması gerektiğini belirleyin. Yüzlerce varyasyon sayılabilir fakat pratik olması açısından katılımı altı temel kategori ile özetlemek mümkün:
 • Çekiliş: Önkoşul bulunmaz. Genellikle Facebook ve Twitter üzerinde uygulanır.
 • Bağlan: Katılmak için şirketin sosyal medya hesabını beğenmek ya da takip etmek gerekir.
 • Beğen: Katılmak için belirli bir sayfayı veya içeriği beğenmek gerekir.
 • Paylaş: Katılmak için belirli bir sayfayı veya içeriği paylaşmak gerekir.
 • Oy ver: Katılmak için içerikte belirtilen seçeneklerden birini tercih etmek gerekir.
 • Oluştur: Katılmak için bir içerik oluşturmak ve bu içeriği yüklemek gerekir.
Unutmayın; katılım için ne kadar fazla önkoşul talep ederseniz, kampanya çağrınıza o kadar az kişi cevap verecektir.
3. Tema ve İsim Tema ve isim yaratıcı sürecin tamamını etkiler. Bu yüzden çağrışım yapan bir tema ve isim bulmak için gereken zamanı ayırın. Kampanyanızın dönemsel olup olmadığını ya da bir ürün ile bağ kurup kurmadığını belirlemek bu aşamada işinize yarayabilir. Ayrıca yarışmanızın ismini kısa tutmaya çalışın, çünkü uzun isimler Twitter’da ve sosyal medya reklamlarında ihtiyacınız olabilecek karakter sayısını tüketir.
4. Zaman çizelgesi Zaman çizelgesi sosyal medya yarışmanızın temel ögelerini düzenlediğiniz kısımdır. En uygun planı elde etmek içi kazananların ilan edileceği tarihten geriye doğru giderek çalışabilirsiniz. Eğer mümkünse karar sürecinin başlangıç ve bitiş tarihlerini, başvuruların açılacağı ve sonlanacağı tarihleri, kampanyanın ilan edilme tarihini ve diğer önemli tarihleri önceden belirleyin.
5. Görsel tasarımlar Çok basit bir Twitter kampanyası planlamıyorsanız, yarışmanızı desteklemesi için görsellere ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar kapak ya da profil fotoğrafları, logolar, başlık, arama sonuç sayfası, e-posta, kampanya paylaşımları olabilir. Tasarım ekibinizin isyan etmemesi için zaman çizelgesini kullanın ve ihtiyacınız olan görsel listesini ekibe zamanında iletin. Bu listede piksel boyutlarından kullanılması gereken dile kadar her türlü detayın yer alması faydalı olacaktır.
6. Hediye Kampanyaya katılanlara ne vadettiğinizi belirleyin. Bu aşamada hediyenin kendisi yarışmanın teması da olabilir. En iyi yarışmalar direkt olarak firma ile bağlantılı hediye vadedenlerdir. Hediyeyi belirlerken işinizle gerçekten alakalı, hedef kitleniz olan kişilere ulaşmayı amaçlayın. İstenen sonuç alınamayan kampanyalar incelendiğinde bunun sebebinin büyük ölçüde hediye olduğu görülmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için yarışmalarda doğru hediye seçimi hakkında yazımızı okuyabilirsiniz. sosyal medya kampanya kılavuzu
7. Yayın Takvimi Yayın takvimi tüm sosyal medya mesajları, e-posta mesajları ve diğer mesajlarınızı detaylarıyla göstereceğiniz yerdir. Bu iş için Excel, özel bir Google takvimi ya da kendi sosyal medya yönetimi yazılımınızı kullanabilirsiniz. Bütün mesajlarınızı tüm detaylarıyla yazmak zorunda değilsiniz. Yine de bu kötü bir fikir değil çünkü ekibiniz bu detaylara ihtiyaç duyabilir. Sosyal medya kampanyanız beş aşamadan oluşur: Ön lansman, lansman, son şans, sona erme, kazananlar. Her bir platform için bu aşamalara özel alternatif mesajlar belirlemelisiniz.
8. Başlangıç Stratejisi Sosyal medya kampanyanızın ön lansman ve lansman aşamalarına uygulanır. Başlangıç stratejisi, istenen sonucu vermesi açısından önemlidir ve ilk günlerde kampanyanın nasıl tanıtılacağına ve öne çıkarılacağına karar vermenizi sağlar. Bu süreçte markanızı seven ve çok sayıda sosyal bağlantısı olan insanların kampanyadan haberdar olduğundan ve katılım sağlayarak arkadaşları ile paylaşacağından emin olun. Önemli müşterilerinize ve sosyal medyada aktif kişilere kampanyanızın ve diğer fırsatlarınızın başlamak üzere olduğunu haber veren özel bir e-posta göndermek bu stratejilerden biridir. Ses getirecek bir kampanya için özellikle Facebook gibi bir platformda reklam stratejileri kullanmak çok etkilidir.
9. Güçlendirme Stratejisi Basit Twitter yarışması ve markanızın hesabından yürütülecek temel Facebook yarışması dışındaki kampanyalarda hedeflediğiniz sonucu elde etmek için bazı güçlendirme stratejilerine ihtiyacınız olabilir. Sadece takipçilerinize gösterilen özel reklamlar gibi Facebook reklamları ve paylaşımları, Instagram ve Pinterest reklam fırsatları bu stratejilerden bazılarıdır. Kampanyanız sadece bir platformda yer alsa bile, güçlendirmek için diğer platformları da kullanabilirsiniz.
10. Kurallar Sosyal medya kampanyanızın yasalara tamamen uygun olduğundan emin olmalısınız. Yer aldığınız platforma ve kampanyanızın içeriğine göre gerekli detayları belirtmelisiniz. Örneğin; yaş veya lokasyon sınırlaması var mı, katılımın geçerli olması için neler yapılması gerekiyor? Her platformun kendine özel kuralları vardır. Bu kuralları açık bir şekilde ifade etmeli ve kurallara uymalısınız. Unutmayın ki kampanyanızla ilgili detayları hedef kitlenize ulaştırmak sizin sorumluluğunuzdur.
11. Topluluk Yönetimi Katılımcılar ve muhtemel katılımcılar yarışmanız hakkında soru soracak ve yorum yapacaklar. Bazılarını yanıtlamak kolay olsa da bazıları sandığınız kadar basit olmayacak. En basit yarışma için bile bu soruların ve yorumların yönetimi için belirlenmiş bir plana ihtiyacınız var. Geceleri ve haftasonları bu işten sorumlu kişiyi belirlediğinize emin olun. sosyal medya yarışma kılavuzu
12. Acil Durum Planı Bir sosyal medya acil durum planınız olmalı. Eğer böyle bir planınız yoksa yeni yarışmanızın lansmanını göz önünde bulundurarak plan oluşturabilirsiniz. Yarışmanızla ilgili ters giden bir şeyler olduğunu fark ettiğiniz anda bu planı devreye sokabilirsiniz. Eğer çok büyük bir sorunla karşı karşıya gelirseniz ve bir acil durum planınız yoksa daha sonra düzenleyeceğiniz sosyal medya kampanyalarınızı da riske atmış olursunuz.
13. Yazılım Basit bir sosyal medya kampanyası için yazılıma ihtiyaç duymayabilirsiniz. Fakat başvuru sürecinin bir parçası olarak veri toplamayı gerektiren bir yarışma düzenliyorsanız işlerin yönetilmesi için yazılım gerekir. Çeşitli özelliklere sahip çok sayıda yazılım paketleri bulunmaktadır. Size tavsiye edebileceğimiz yazılım programları ise şunlar:
 • Agorapulse: Facebook’taki küçük ve orta ölçekli firmalar için
 • OfferPop: Facebook ve diğer platformlardaki orta ölçekli firmalar için
 • ExactTarget Marketing Cloud: Facebook ve diğer platformlardaki büyük ölçekli firmalar için
 • Google Wildfire: Facebook ve diğer platformlardaki orta ve büyük ölçekli firmalar için
 • Statigram: Facebook ve Instagram’daki orta ve büyük ölçekli firmalar için
 • Piqora:Pinterest’teki orta ve geniş ölçekli firmalar için

Sonuç Sosyal medya kampanyaları hazırlarken dikkat edilmesi gereken konuları içeren bu kılavuz, size sorunsuz ve amacına ulaşan bir kampanya süreci sağlayacaktır. Böylece kampanyanızdan en iyi sonuçları alabilirsiniz. Bu süreçte kampanyanızı yürüteceğiniz platformdan kampanyanızın hediyesine, uygulayacağınız stratejilerden teknik düzenlemelere hiçbir detayı gözden kaçırmamalısınız.
Etiketler:

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Mercedes-Benz Sosyal Medya Kampanyası: Yönetmen Sensin
Mercedes-Benz Sosyal Medya Kampanyası: Yönetmen Sensin
Devamını Oku >
Barcin.com Facebook Kampanyası: Krampon Kupası
Barcin.com Facebook Kampanyası: Krampon Kupası
Devamını Oku >
Değer Önerisi: Yarışmalarda Doğru Hediye Seçimi
Değer Önerisi: Yarışmalarda Doğru Hediye Seçimi
Devamını Oku >
Facebook Profilinizden Karakter Analizi Çıkarın: Five Labs
Facebook Profilinizden Karakter Analizi Çıkarın: Five Labs
Devamını Oku >
Facebook’tan Snapchat’e Rakip Uygulama: Slingshot
Facebook’tan Snapchat’e Rakip Uygulama: Slingshot
Devamını Oku >
İstanbul Akvaryum Facebook Yarışması: Balık Surat
İstanbul Akvaryum Facebook Yarışması: Balık Surat
Devamını Oku >