Sizi Takip Eden Reklamverenleri Keşfedin: Floodwatch

Araçlar, Web Araçları 24 Kas 2014
Sizi Takip Eden Reklamverenleri Keşfedin: Floodwatch

Chrome’un yeni uzantısı Floodwatch kullanıcının kendisini takip eden reklamverenleri ve hedef seçilmesine yol açan sebepleri görebilmesini sağlıyor.

Hiç online bir mağazada göz attığınız ürünün Facebook’ta reklam olarak karşınıza çıkması yüzünden tarayıcınızın sizi izlediği hissine kapıldınız mı? Bazı bulut tabanlı algoritmalar internette yaptığınız her şeyi kaydediyor ve bu bilgileri ilgilenebileceğiniz reklamları tahmin etmek üzere kullanıyor. Kullanıcı olarak sizin bu olanlardan haberiniz bile olmuyor.

Floodwatch ise bu duruma karşı koymak için ortaya çıkan bir web aracı. Aslında Chrome’un bir uzantısı olan bu araç ekranınızda gözüken her bir reklamı, kullanmanız için oluşturduğu veritabanında kategorize ediyor. Daha sonra eğer isterseniz, sizinle sonuçları paylaşıyor. Böylece, mühendislerin sizi gözleyen ve karşılaşacağınız reklamları belirleyen gizli algoritmalarını tersine çevirebiliyorsunuz.

Elbette, bu aracı kullanmak reklamlara karşı savaş açmak anlamına gelmiyor. Bu araç sayesinde hangi reklamverenlerin sizi takip ettiğini öğreniyorsunuz. Floodwatch yükledikten sonra, istediğiniz zaman aracın ikonuna tıklayarak kontrol paneline ulaşabiliyorsunuz. Burada kategorilere ayrılmış bir şekilde karşılaştığınız reklamlar ve tarayıcınızda karşılaştığınız asıl reklamlara ait bilgiler bulunuyor. Asıl reklamın sahibinden, temasına ve hatta rengine kadar detaylı bilgileri görebiliyorsunuz. Yani tarayıcınız genellikle dikkatinizi çeken renkleri tespit ediyor ve bu renklerdeki reklamları size servis ediyor.

Chrome’un kullanıcılar için geliştirdiği bu bir nevi meydan okuyan aracın tanıtım videosunu aşağıda görebilirsiniz.

 
Siz de sizi takip eden reklamverenlerin peşine düşmek ve hangi özelliklerinizden ötürü takip edildiğinizi öğrenmek isterseniz uzantıyı buradan indirebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Logo Tasarım Programı: Withoomph Microsoft Hyperlapse Çekiminizin Pürüzlerini Gideriyor →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.