Google’a Kendinizi Unutturun: Forget.me

Araçlar, Web Araçları 01 Tem 2014
Google’a Kendinizi Unutturun: Forget.me

Google arama sonuçlarında sizinle ilgili rahatsız edici içerikleri Forget.me uygulaması ile çok daha kolay bir şekilde kaldırtabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan “Unutulma Hakkı” kararı ile Google’ın talep gelmesi durumunda belirli bağlantıları arama sonuçlarından kaldırması zorunluluk haline geldi. Bu durumun sonucu olarak oluşturulan Forget.me uygulaması, kullanıcıların istemedikleri arama sonuçları için Google’a başvurmasını ve bilgilerin ortadan kaldırılmasını daha kolay hale getiriyor.

Forget.me, Avrupa merkezli bir gizlilik projesi. Uygulama bir web sitesinden oluşuyor ve burada kullanıcılara Google’a bağlantı kaldırma talebinde bulunmak için izlemeleri gereken adımlar basit bir dille anlatılıyor.

Kullanıcılar unutulma hakkını kullanmak için Forget.me sistemine giriş yaptıktan sonra ülkelerini seçiyor ve kendi isimlerini aratarak rahatsız oldukları sonucu işaretliyor. Talebin hangi kategori altında olduğu belirlenip, Google’a bildiriliyor. Başvuru sonuçlanana kadar durum Forget.me tarafından takip ediliyor ve söz konusu bilgi kaldırıldığında kullanıcı bilgilendiriliyor.

google forget me

Forget.me uygulaması ile Google arama sonuçlarında kendi isimlerini kaldırmak isteyen kullanıcılar kolayca işlem yapabiliyor. Uygulamadaki ülkeler arasında şimdilik Türkiye bulunmasa da önümüzdeki günlerde ülke sayısının da artacağı öngörülüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yerli Sosyal Medya Yönetim Aracı: Reachpod Kablosuz Şarj Olabilen Akıllı Saat: Moto 360 →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.