Samsung’dan Üçüncü Nesil Giyilebilir Teknoloji: Simband

Samsung’dan Üçüncü Nesil Giyilebilir Teknoloji: Simband

Samsung, duyurduğu yeni akıllı bilekliği Simband ile üçüncü nesil giyilebilir teknolojiye adım atıyor. Şirketin dijital sağlık girişiminin ilk ürünü olan Simband, kullanıcıların sağlık ve hareketlerini takip eden biyosensörlü bir donanıma sahip.

Teknoloji devi Samsung, yeni Digital Health Initiative (Dijital Sağlık Girişimi) projesini San Francisco’da düzenlediği Voice of Body (Vücudun sesi) etkinliği ile birlikte duyurdu. Hem donanım hem de yazılım açısından açık bir platform olmasıyla dikkat çeken girişimin yeni hedefi ise sensörler, algoritmalar, veri toplama ve analizlerinin gelişimini hızlandırmak.

Samsung’un yeni teknoloji cihazı Simband da bu girişimin ilk ürünlerinden biri. Bir tür referans tasarım olarak nitelendirilen Simband; akıllı saat formunda optik, elektrikli ve fiziksel bileşenleri bir araya getiriyor. Giyildiği bölgeden kalp atışı, kan basıncı, kan şekeri, oksijen seviyesi, nefes alıp verme gibi ölçümler yapabilen cihaz, sağlık odaklı farklı ek özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

samsung giyilebilir teknoloji simband

Enerji verimliliğine odaklı olarak nitelendirilen ve kolayca şarj edilebilen Simband, SD kartın yaklaşık yarısı boyutlarında. Cihazda1GHz saat hızında çalışan çift Cortex-A7 çekirdekli bir yonga ile WiFi ve Bluetooth teknolojileri yer alıyor.

Şimdilik tanıtım amacıyla sunulan Simband geliştiricilere açık bir platform sunmayı hedefliyor. Bu sebeple önümüzdeki günlerde cihaz için bir yazılım geliştirme aracı da yayınlanmış olacak. Bununla birlikte yine birçok programlama arayüzü de yayımlanmış olacak.

 
Samsung’un dijital sağlık sektöründe geliştireceği teknolojilerin ilki olarak görülen Simband, geliştiricilere açık platformu ve sağlık sektörü ile olan işbirliği ile üçüncü nesil giyilebilir teknoloji olarak nitelendiriliyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Profilinizden Karakter Analizi Çıkarın: Five Labs Google Glass İle Kafa Sallayarak Ödeme Yapın: EAZE →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.