Publicis ve Omnicom Birleşmekten Vazgeçti!

Ajans Haberleri, Haberler 08 May 2014
Publicis ve Omnicom Birleşmekten Vazgeçti!

Geçtiğimiz yıl birleşme kararı veren dünyanın iki dev reklam şirketi Publicis ve Omnicom anlaşma sağlayamadı.

Dünyanın iki büyük reklam şirketi Publicis Groupe ve Omnicom, geçtiğimiz yıl birleşme kararı vermiş ve bu doğrultuda görüşmelere başlamıştı. 35 milyar dolar değerindeki birleşme her iki grubun da yıllık 500 milyon dolar tasarruf etmesini öngürürken, taraflar uzlaşma amacıyla da 50 farklı alt komisyon kurulmuştu.

Birleşme sürecinde komisyonların görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı ve reklam devleri birleşmekten vazgeçti.  Ortak bir bildiri ile karşılıklı olarak birleşme sürecini durdurma kararı aldıklarını açıklayan taraflar Maurive Lévy ve John Wren, “Aşılması gereken zorluklar, yavaş ilerleyen süreç ve her iki grubun çalışanları, müşterileri ve hissedarlarının çıkarlarını korumak nedeniyle, birleşme süreci durdurma ve bağımsız olarak kendi yollarımızda ilerleme kararı aldık” dedi.

Publicis ve Omnicom birleşme kararı ile dünyanın en büyük reklam şirketi olan WPP’yi tahtından indirmişti. Bu durumda reklam ve iletişim hizmetleri networkü ile WPP tekrar ilk sıraya oturacak gibi görünüyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Akbank Dijital Ajansı Krombera Oldu! Amazon’dan Tweet’le Alışveriş Uygulaması: #AmazonCart →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.