VPN Alternatifleri Nelerdir?

Araçlar, Web Araçları 13 Mar 2014
VPN Alternatifleri Nelerdir?

VPN, internet üzerinden başka ağlara erişim sağlayan ve kişisel verilerin saklanmasını önleyen bir bağlantı türüdür. İnternet sansürünün yaygın olduğu ülkeler için oldukça kullanışlı bir araç olan VPN ile ilgili bilmeniz gerekenleri ve VPN alternatifleri listesini yazımızda bulabilirsiniz.

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network), “Sanal Özel Ağ” anlamına gelen bir kısaltmadır. VPN istemcisi, tünel protokolü üzerinden sanal bir bağlantı noktasına sanal bir arama gerçekleştirir. Böylelikle, internet üzerinden bağlantı yapılacak olan kaynakla noktadan noktaya bağlantı kurar. Karşıdaki sunucu kimlik bilgilerini kontrol ederek, doğruladıktan VPN istemcisiyle arasında veri akışının gerçekleşmesi mümkün kılınır. Veri akışı esnasında veriler şifrelenir ve bu sayede kurulan bağlantının güvenlik ve gizliliği sağlanır.

Web sitesi sahipleri, sunucular ve internette veri toplayan tüm 3. parti şirketler VPN kullanmadan internete bağlanan her kullanıcının IP adresini tanımlayabilir. Sizler de farkında olmadan verilerinizi, çeşitli sitelerdeki tüm hareketlerinizi (program indirme, paylaşımda bulunma vb.) onlarla paylaşmış olursunuz. VPN bağlantısı kullandığınızda ise, gerçek IP adresinizi maskeleyebilirsiniz. VPN sağlayıcıları, pek çok ülkeden binlerce farklı IP adresine sahiptir. Kendi ülkenizde giremediğiniz web sitelerine, bu farklı IP adreslerini kullanarak girmeniz mümkündür. VPN’in tüm bu erişim imkânlarını cazip kılan en önemli özelliği, anonimliğinizi zedelemeden internette gezinme olanağı yaratmasıdır. Ortak bir WiFi bağlantısı kullanıyorsanız, veri trafiğiniz, e-mailleriniz, hesap bilgileriniz gibi önemli şeylerin güvenliğinden emin olabilirsiniz.

VPN’in uzaktan erişim VPN ve siteden siteye VPN olmak üzere iki çeşidi vardır. İnterneti kullanım amacınıza ve şeklinize göre hangi çeşidini kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Kullanım Alanları

VPN kullanarak, okul ve şirket ağlarına uzaktan bağlanabilir, işlerinizi bulunduğunuz yerden halledebilirsiniz. Yasaklı-sansürlü web sitelerine güvenli giriş yapabilir ve verileriniz şifrelendiği için yasal zorluklarla karşılaşmazsınız. İnternette yaptığınız tüm işlemlerin güvenliği ve gizliliğini sağlamak için VPN’e başvurabilirsiniz. Ayrıca, ülkelere özgü servisleri kullanmak amacıyla da VPN yararlı bir araçtır.

VPN Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

VPN sistemleri 5 ana kategoride değerlendirilir:

  • Trafiği tünellemek için kullandıkları protokol
  • Siteden siteye uzaktan erişimle bağlantı kurabiliyor olması
  • Güvenlik seviyesi
  • Tünelin bağlantı noktası lokasyonu
  • Ağa bağlanırken sundukları OSI (açık sistemler arabağlaşımı) katmanı (örnek: Layer 2 devresi ya da Layer 3 ağ bağlantısı)

Sistemin bu 5 ana özelliğini inceledikten sonra, satın almak için size sağladığı avantajlar ve kullanım koşullarına göz atmalısınız. VPN sağlayıcınızın, kurulum kolaylığı sunması (dil seçenekleri, ilk kurulum, başlatma hızı vb.) ve satın alma sürecinin güvenilir şekilde yürümesi gereklidir. Satış destek ve müşteri hizmetleri konusunda rüştünü ispatlamış ve kullanıcıyı zorlamayacak bir VPN sunucu tercih edilmelidir.

Tüm işletim sistemlerini destekleyen bir VPN kullanmanız da oldukça önemlidir. Ağ erişim kalitesi ve hızı, güvenlik & gizlilik politikaları da bakmanız gereken diğer can alıcı maddelerdir. Son olarak, eğer mobil cihazınızdan internete giriyorsanız, mobil erişime de imkan sağlayan bir VPN seçmeye dikkat ederek, iki kez ücret ödemek zorunda kalmamış olursunuz.

özgür internet

En Çok Tercih Edilen VPN Alternatifleri Listesi

1. HydeMyAss

Ortağı olduğu Privax ile birlikte, dünyada en çok tercih edilen VPN sağlayıcı firmalardan biri. Mobil cihazları Android ve iOS işletim sistemlerinde destekleyen uygulamalar sunması da ön plana çıkan özelliklerinden biri. Kredi kartı, PayPal, Bitcoin ve Web Money ile ödeme kabul ediyor.

2. VYPRVPN

Dünyadaki en popüler VPN sunucularından bir diğeri. Rakiplerinden özellikle erişim hızı ile farklılaşıyor. Üç günlük ücretsiz deneme süresi mevcut. 36 ülkede, 200000’den fazla IP’de hizmet veriyor. Windows, MAC, Android ve iOS işletim sistemlerini destekliyor.

3. AceVPN

16 ülke ve 35’ten fazla bölgede hizmet sunuyor. 7 güne kadar ücret iadesi garantisi mevcut, diğer VPN sunucuları arasından uygun ücreti ve hızı ile sıyrılıyor. Premium ($ 4.58) ve Ultimate ($ 13.75) olmak üzere iki tür üyelik kategorisi mevcut. Limitsiz bant genişliği ve anahtarlama özelliği var.

4. WiTopia

30 gün ücret iadesi garantisi mevcut. Güvenlik ve gizlilik taahhütü veriyor ve hızlı erişim sunuyor. Aylık ücreti $ 5.99, yıllık ücreti ise $ 49.99 olarak belirlenmiş.

5. Private Internet Access

Aylık $ 6.95 ve yıllık $ 39.95 ücreti ile satın alabiliyorsunuz. İnternetteki aktivitelerinizi kaydetmiyor, paylaşımlı IP kullanıyor.

6. ProXpn

7 güne kadar ücret iadesi garantisi var. Paypal ve kredi kartları ile ödeme kabul ediyor. Windows ve MAC’i destekliyor. Premium hesabın ücreti $ 6.25’ten başlıyor.

7. VPNTunnel 

OpenVPN için aylık 4 Euro, Premium VPN için aylık 6 Euro ödüyorsunuz. IP ayarlarında anonimlik ve gizlilik taahhütlerine dikkat ediliyor. Windows, Linux, iOS ve Android işletim sistemlerini destekliyor. Ücret iadesi, yalnızca servis çalışmadığında veriliyor.

8. StrongVPN

7 güne kadar ücret iadesi garantisi mevcut. 19 ülkede, 378 sunucu ile çalışıyor. Windows, iOS, MAC, Linux ve Android işletim sistemlerini destekliyor.

9. BoxPN

Türkiye merkezli bir VPN sağlayıcı. Aylık ($ 9.99), 3 aylık ($ 19.98) ve yıllık ($ 35.88) üyelik seçenekleri mevcut. Kredi kartı, PayPal, Web Money ve Perfect Money ile ödeme imkanı sunuyor.

10. VPN Türkiye

Yine Türkiye merkezli bir sanal özel ağ (VPN) servisi. Gizlilik ve güvenlik taahhütü sunuyor, hızlı müşteri hizmetleri ve sınırsız bağlantı olanağı sağlıyor. Mini ve Maxi VPN paketleri ile aylık ya da yıllık üyelik seçenekleri mevcut.

VPN, çok amaçlı kullanımı ve gizlilik hassasiyetleri nedeniyle dünyada oldukça yaygınlaşan bir uygulama. Ülkemizdeki mevcut ve olası sansür politikaları dolayısıyla da tekrar gündeme geldi. Güvenli ve sınırlandırılmamış internet erişimi isteyen tüm kullanıcıların konu ile ilgili bilinçlenmesi gerekiyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Sosyal Medya Ve İnternet Kullanıcı Güvenlik Önlemleri Epilepsi Hastalarına Özel Giyilebilir Teknoloji: Dialog →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.