Dönüşümü Artırma Amaçlı İçerik Yazma Örnekleri

Dönüşümü Artırma Amaçlı İçerik Yazma Örnekleri
Dönüşümü artırma amaçlı içerik yazma örneklerinden faydalanarak, etkili içerikler hazırlayabilir ve satışlarınızı yükseltebilirsiniz. Tüketicileri bir konuda harekete geçirmeye teşvik etmek ya da satış amaçlı dönüşümlerini artırmak amacıyla içerikler hazırlarken iyi bir dil kullanmanız gerekiyor. Kampanyalar, arama sonuçları, reklamlar ya da emailler için hazırladığınız içeriklerin dönüşümü artırması için kelimelerin gücünü iyi kullanmak önemlidir. Pazarlama çalışmalarını güçlendirmek için içerik üretmek bazen zor olabilir. Çünkü tüketicilere sadece yararlı bilgiler sunmak yeterli değildir. Önemli olan dönüşüme etkisi olan, satan içerikler üretmektir. Aşağıda yer alan dönüşümü artırma amaçlı içerik yazma örnekleri, daha etkili içerikler hazırlamanızda yardımcı olacaktır.
1. Pozitif bir ton kullanın. Tüketicilerde bir markaya karşı oluşan pozitif duygular; tüketici sadakati için güven, saygınlık gibi yargılardan daha büyük bir etkiye sahiptir. Yani iyi hissettiren, eğlenceli ve yüzümüzde bir parça gülümseme bırakan SEO uyumlu içerik üretmek temel kurallardan biri. Pozitiflik, bizi iyi hissettiren mutluluk duygusuna odaklanır. Mutluluk, motivasyonumuz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve karar verme süreçlerimizi etkiler. Mutluluğun viral olarak yayılma potansiyeli büyüktür. Mutlu insanlar duygularını başkalarıyla paylaşmayı daha çok tercih eder. Bununla birlikte mutlu insanların pazarlama mesajınızı alması ve cevap vermesi olasılığı daha yüksektir. Peki, içerik hazırlarken pozitif bir tonu nasıl yakalarsınız? • Pozitif içerik kişiseldir. Tüketiciyle doğrudan konuşun. • Pozitif içerik, jargonu ortadan kaldırır. İçeriğin anlaşılabilir olması için terimleri, tüketicinin anlamasını zorlaştıracak kavramları çıkarın. • Pozitif içerik çözümlere odaklanır. İçeriğinizde çözüme değil de çözmeyi vadettiğiniz probleme odaklanmanız tüketicinin gözünü korkutacaktır. • Pozitif içerikte mutluluğu çağrıştıracak kelimeler yer alır. Sevgi, beğeni, keyifli, harika, evet, iyi, gelişme, ilerleme gibi kelimeler içeriğinizdeki pozitif tonu yükseltecektir. • Pozitif içerik kolay okunabilir. Hiç kimse kafa karıştırıcı, uzun cümlelerle dolu, anlaşılması zor bir metin okumak istemez.
2. Kişisel olun. Çok fazla resmiyet tüketicileri yakalamanızı engeller. Aynı şekilde çok fazla samimi olmak da tüketicileri kaçırabilir. Bir parça kişisel yaklaşım ise hem tüketicilerin güvenini kazanmanızı hem de satışa dönüşümleri artırmanızı sağlar. İçeriğinizde kişiselliği yakalamak için “siz” ve “sizin” hatta içeriğinize göre “sen” ve “senin” kelimelerinizi kullanmanızın faydası olacaktır. Kişisel olarak tüketici ile doğrudan konuşabilirsiniz. ABD merkezli telekomünikasyon firması Sprint'in aşağıdaki ilanı kişisellik konusunda iyi bir örnek: içerik yazma yöntemleri
3. Direkt olun. İçeriğinizde anlatmak istediklerinizi doğrudan doğruya aktararak, niyetinizi açık bir şekilde ifade etmeniz okuyucu için önemlidir. Böylece okuyucunun güvenini kazanabilir ve harekete geçme olasılığını artırabilirsiniz. Direkt olmak, şeffaf bir iletişim kurmak demektir. İçeriğinizde konu ile ilgisi olmayan cümleler kullanmamanızda fayda var. Daha doğrudan içerikler oluşturmak için şunlara dikkat edin: • Tüketiciye ne yapmalarını istediğinizi söyleyin. • Gereksiz kelimeleri veya cümleleri atın. • İfadelerinizde olabildiğince açık olmaya dikkat edin. • İfadelerinizi etkili anlatımla güçlendirin. Bir cümlelik tanım ve açıklayıcı bir başlık, mesajınızı doğrudan söylemek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Mention.com, doğrudan ifadeler kullanma konusunda oldukça başarılı: içerik yazma ilkeleri İçerik hazırlarken mesajınızı doğrudan verebilmek için aşağıdaki değerlendirmeyi inceleyebilirsiniz: Kötü: İçeriğinizin direkt olma niteliğini iyileştirmeye çalışın. Olabilir: İçeriğinizde daha doğrudan olmayı deneyin. Daha iyi: İçeriğinizde direkt olun. En iyi: Direkt olun.
4. Eylem çağrınızda iddialı olun. Eylem çağrınızda iddialı olmanız, kendinden emin ve ikna edici bir tavır sergilemeniz demektir. Gündelik hayatta güçlü bir şekilde el sıkan, insanların gözünün içine bakan, söylemek istediklerini açık bir şekilde doğrudan doğruya söyleyen, öz güveni yüksek, cesur ve güvenilir kişiler için iddialı kelimesi kullanılabilir. İçeriğinizin iddialı olması için eylem çağrısı en iyi uygulama alanıdır. Eylem çağrısında tüketicilere ne yapmalarını istediğinizi söylersiniz. Eylem çağrınız için aşağıdaki örnekleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Power Habits Academy dönüşümü artırma amaçlı içerik yazma Spotify yaratıcı içerik yazma Uber dijital metin yazarlığı
5. Heyecan verici olun. Heyecan faktörünü güçlendirdiğinizde içerik daha güçlü bir etkiye sahip olacaktır. Heyecan ise tüketiciyi pasif bir izleyici olmaktan çıkarır. İçeriğinizi daha heyecan verici bir hale getirmek için aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz. • Güçlü fiiller kullanın. Heyecan verici, güçlü ifadelere içeriğinizde yer vermeyi ihmal etmeyin. • Kısa cümleler kurun. Kısa cümleler içeriğe hareket gücü ve enerji katar. • Tüketiciyle konuşmaya devam edin. İçeriğinizde kişiselliği elden bırakmamaya dikkat edin. Doğrudan tüketiciye seslendiğiniz bir içerik ile tüketiciyi heyecanlandırma olasılığınız daha fazladır. • Ünlem işaretini gerekiyorsa kullanın.Ünlem işareti tüketiciyi heyecanlandırmak için kullanılabilecek yapay bir yöntemdir. Bu nedenle çok fazla kullanılması rahatsızlık hissi verebilir.
6. Tüketicilerin duygularını okşayın. Tüketiciler kendilerini iyi hissettirecek sözler duymaktan hoşlanır. Onlara duymak istedikleri şeyleri söylerken; ürün ve hizmetlerinizin kendilerini nasıl iyi hissettireceklerine değinin. İçeriğiniz ile tüketicilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak için şunları göz önünde bulundurabilirsiniz: • Tartışmacı olmayın. Hedef kitlenizi tanıyın ve onların tarafında olduğunuzu hissettirecek bir anlatım kullanın. • Tüketicilerin fikir sahibi olduğu bir bilgi ile başlayın. Tüketicilerin bilgisi ile bir samimiyet yakalamak, tüketicileri pozitif düşünmeye teşvik etmek için iyi bir yöntemdir. • Tüketicilerin ulaşmak istediklerine dikkat çekin. Onaylanmış olma hissi insanları mutlu eder. Basitçe onların nasıl hissettiğini söylemeniz, tüketicileri eylem çağrısına katılma konusunda cesaretlendirecektir. AroundMe adlı uygulama tüketicilerin duygularını okşama konusunda iyi bir örnek olabilir: yazarlığın püf noktaları 7. Veriyi desteklemek için kullanın, yönlendirmek için değil. Birçok veri, tablo, grafik, istatistik ve bilgiyi, insanları ürün ve hizmetlerimizin ne kadar iyi olduğuna ikna etmek için kullanıyoruz. Bu, tüketicileri kazanmak için iyi bir yöntem değildir. Veri önemlidir ancak en önemli şey değildir. İçeriğinizde gerçekten veriye ihtiyaç duysanız bile, pozitiflik katmak daha önemlidir. Etkili bir içerik veri odaklıdır ancak içeriğinizi veri ile doldurmanız okunmasını zorlaştıracak ve sıkıcı bir hale getirecektir. Veriyi içeriğinizdeki düşünceleri desteklemek için kullanın, asıl konu haline getirmemeye özen gösterin. Verinin yoğun bir şekilde kullanılması içerikteki duyguyu da yok edecektir. Bu nedenle veriyi birincil ikna unsuru olarak kullanmayın.
8. Tüketiciyi harekete geçirme konusunda ısrarcı olun. İçeriğinizin tüketicileri harekete geçirmesi ve başarılı olması için aksiyon odaklı olması şarttır. Eylem çağrısının büyük önemi vardır ve bununla birlikte içeriğin tamamı aksiyon odaklı bir doğrultuda olmalıdır. Aksiyon odaklı bir içerik hazırlamak için şunlara dikkat edin: • "Şimdi"yi vurgulayın. Tüketicilere şu anı yaşatın ve ürün ya da hizmeti şu an deneyimlemelerinin önemine değinin. • Bilgi veren cümlelere açıklama getirin. Bilgi veren cümlelerden sonra bahsettiğiniz şeyin ne anlama geldiğini ve ne işe yarayacağını anlatın. • Harekete geçirecek fiiller kullanın. Aksiyon fiilleri içeriğinizin etkisini artıracak ve tüketicilerinizi harekete geçirmenize yardımcı olacaktır.
İçeriklerde pozitif olmak, hedef kitlenize kişisel olarak hitap etmek ve mesajı eylem çağrısı ile birlikte doğrudan vermek; dönüşümü yükseltmek için oldukça faydalı olacaktır. İçerik pazarlama stratejinizi bu doğrultuda şekillendirerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Başarılı Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kampanyaları
Başarılı Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kampanyaları
Devamını Oku >
Blog Trafiği Rekabet Analizi İle Nasıl Artırılır?
Blog Trafiği Rekabet Analizi İle Nasıl Artırılır?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri
İçerik Pazarlama Ölçümleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?
Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?
Devamını Oku >
Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri
Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri
Devamını Oku >
İçerikten Satışa Giden Yol: Dönüşüm Süreci
İçerikten Satışa Giden Yol: Dönüşüm Süreci
Devamını Oku >