Pasaportu ve Para Birimi Olan Plastik Adaları

Pasaportu ve Para Birimi Olan Plastik Adaları

Plastic Oceans Foundation, Pasifik Okyanusu’nda dev boyutlara ulaşan plastik atıklara dikkat çekmek için, çöp birikintilerinden ada kurdu.

Hükümetlerin dikkatini, Pasifik Okyanusu’nda Fransa boyutuna ulaşan plastik çöp yığınlarına nasıl çekersiniz?

Plastic Oceans Foundation ve AMVBBDO yaratıcı bir çalışmayla hükümetlerin dikkatini çekmeyi başardı. Okyanus suyunu kirleten ve canlıların yaşamını tehlikeye atan plastik atıklarla dolu yerler bir “The Trash Isles” (Çöp Adaları) adında bir adaya dönüştürüldü.

Plastic Oceans Foundation, LadBible ve AMVBBDO, plastik atıklarla kaplı dev parçanın bir ada olarak tanınması için Birleşmiş Milletler’e başvurdu. Kendine ait bayrağı, pasaportu ve para birimi olan Çöp Adaları’nın şimdiden birçok ünlü vatandaşı var.

Adanın vatandaşları arasında; Al Gore, Sör David Attenborough, Chris Hemsworth, Gal Gadot, Mark Ruffalo, Jeff Goldblum, Ezra Miller, Andy Serkis, Jason Momoa, Gerard Butler ve Judi Dench gibi isimler yer alıyor.

Kampanyanın, görmezden gelinen bir problemi çözmek için inovatif bir yol olduğunu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres adına sözcülük eden Stephane Dujarric bile kabul ediyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kadınlar, En Dikkat Çekici Hallerinin Peşine Düşüyor Tamamı Sürdürülebilir Materyallerle Hazırlanan BMW i3 Kataloğu →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.