Markana Dijitalde Nasıl Hayat Verirsin?

Markana Dijitalde Nasıl Hayat Verirsin?

Sosyal Medyada Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor Biliyor Musun?

BCWorks Creative & Technology bünyesinde hizmet verdiği firmalar için çok yönlü sosyal medya yönetimi gerçekleştirirken dikkate aldığı en önemli unsurlardan birisi uzun vadeli marka prestijini koruyabilmek. Bu anlamda firmaların uzun vadeli sosyal medya konseptlerini ve iletişim stratejilerini sunmadan önce, kurumsal marka rehberlerini şekillendiriyor.

Trendlere Uygun Platform Kullanımı

Markalarına sosyal medya platformlarının en çok tüketilen sosyal medya içeriklerine yönelik içerik türlerini tercih etmeleri için teşvik ediyor. Sosyal medya platformları arasındaki aynalamayı zaman zaman uygulamayı tercih etmiyor. Çünkü her sosyal medya platformunun kendisine has eşsiz bir kullanıcı kitlesi mevcut. Ve bu kullanıcı kitlelerinin bu sosyal medya platformlarını tercih etme sebeplerinin başında tercih ettikleri içerik türlerini barındırması geliyor.

Hangi İçerik Türlerini Tercih Etmeli?

Facebook’ta genel olarak haber niteliği taşıyan, eğlenceli, gündelik hayata yönelik statik ve dinamik içerikler tercih edilirken, hedef kitlesi X ve Y kuşağı bireylerinden oluşan, başarılı lead jenerasyonu kampanyaları hedefleyen markalar için Facebook gayet etkili bir sosyal medya platformu.

Instagram ise daha çok Reels, IGTV, Story ağırlıklı bir tüketim mevcut. Ve bu içerik tüketiminin ağırlıklı odak noktası Instagram trendleri etrafında şekilleniyor. İnsanlar eğlenceli ve farklı içerikleri tüketmeyi tercih ediyor. Yani Instagram’ı hedefliyorsanız markanızı daha çok prodüksiyon ağırlıklı içerikler ve eğlenceli animasyonlar, filtreler, stickerlar, hayata dair içeriklerin ortasında konumlandırmanız gerekiyor. Hedeflediğiniz etkileşime ulaşmanız için bazen nokta atışı fikirleri tercih etmeniz ve hedefleriniz doğrultusunda dijital reklam kampanyalarının gücünden faydalanmanız da gerekebiliyor. (Instagram’da basit yöntemlerle takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız bu içerik size ilham verebilir.)

Twitter’da akışı yakalamak için erken saatlerde paylaşımlarınızı konumlandırmanız, ana tweetlerinizi profilinizde pinlemeniz ve sık sık tweet paylaşımları yapmanız, gündemin nabzına uygun içerikler üretmeniz gerekebilir. Markanız için kullanıcı beklentisi anketleri ile de başarılı sonuçlar yakalayabileceğiniz geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

LinkedIn, iş dünyasının nabzının attığı mecralardan bir tanesi, bu anlamda düşünecek olursanız iş insanlarının iş dünyası ile ilgili paylaşımları, eğitim kuruluşlarının ve LinkedIn influencerların eğitici içerikleri ve şirket sayfalarının şirketleri ile ilgili güncellemeleriyle, iş arayanlar ve iş verenlerin paylaşımlarıyla ağırlıklı olarak karşılaşılmasımümkün. Fakat LinkedIn, geçmiş zamanlara göre daha esnek. Ciddi içeriklerin yanı sıra B2B dünyasının eğlenceli dünyasıyla ilgili paylaşımlarla da karşılaşabiliyorsunuz. Pandemi’den ve sosyo-ekonomik değişimlerden ötürü bu platformda da değişen kullanıcı kitlesi beklentileri mevcut. (LinkedIn'i daha verimli kullanmak için bu içeriği okuyabilirsiniz.)

Tiktok Türkiye’de özellikle birçok markanın çekindiği platformlardan bir tanesi. Çünkü bu platformdaki Z kuşağı esintisinin marka değerini zedeleyebileceği düşünülüyor. Fakat BCWorks Creative Technology tam tersini düşünceye sahip olan, Y kuşağı ve yarının Y kuşakları için çalışmalar gerçekleştiren markaları yaratıcılığının gücüyle destekliyor.

Youtube, dinamizmin ve sürdürülebilirliğin esas olduğu platformlardan bir tanesi. Çünkü Youtube kullanıcıları düzenli olarak içerik üreten kanalları takip ediyor ve aktif olarak destekliyor. Youtube için önemli olan takip eden kişilerin ve potansiyel takipçi adaylarının ilgisini çekebilecek içerikler üretmeniz yönündedir.

Eğitici videolar üretmeyi hedefliyorsanız, Youtube trendleri, Google trendleriyle ilgili araştırmalar yapmanız ve insanların merak ettikleri konuları hedeflemeniz gerekiyor. Teknolojiyle ilgili konuları hedef alıyorsanız, aynı şekilde insanların teknoloji ile ilgili merak ettikleri konuları hedef almanız gerekiyor.

Fakat talep göreceğini düşündüğünüz bir içerik türü, serisi oluşturup kendi sesinizi daha gür bir şekilde duyurmanız da mümkün. Her ne kadar bütün gezegenlerin keşfedildiğini düşünsek de dışarıda keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca gezegen mevcut. Bu gezegen neden sizinki olmasın?

Doğru Saat Dilimlerini Esas Almak

Gündelik hayatın yoğun temposunu düşünecek olursanız insanlar her an sosyal medyada olamıyorlar. Kendi kullanıcılarının aktif olduğu saatleri ölçülebiliyor.

Peki ya diğer kullanıcılar?

Hedef kitle farklı zaman dilimlerinde yoğun olarak bu platformlardaki içerikleri tüketiyorlar.

Linkedin’de sabah saatlerinde(9:00 ve sonrası) yapılan paylaşımlar, 18:00-22:00 saatleri arasında daha yüksek etkileşime ulaşıyor.

Bu konuda da genel verilerin ışığında, gerçekleştirilen analizlerin sonucunda bazı çıkarımlarda bulunmak mümkün. Özellikle ana akım kuşaklarında (prime time) en çok tercih edilen sosyal medya platformları Facebook, Twitter, Instagram şeklinde karşımıza çıkıyor.

Tiktok Z kuşağının yoğun bombardımanının altında, fakat bu Z kuşağı artık Y kuşağı olmaya başladı ve Y kuşağı tarafından da ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Tiktok üzerinde paylaşım saatinden daha çok algoritmayı doğru anlayıp buna uygun içerikler üretmeniz önemli. Çünkü Tiktok algoritması kullanıcısının beğenisini esas alıyor. Hemen hemen bütün dijital platformlarda olduğu gibi kullanıcının etkileşim datalarını toplayıp, en çok beğenilen paylaşım türleri ile etkileşim kurmasını destekliyor.

Youtube’da özellikle Perşembe, Cuma günleri ve hafta sonu en yüksek etkileşime ulaşılıyor. Bu tercih sebebinin başında Youtube’daki haftada bir gün yayın sözü veren yayıncılar ve bu yayın günlerinin genellikler Perşembe, Cuma günleri olmasından dolayı. Hepimiz, “Gelecek hafta aynı saatte görüşmek üzere hoşça kalın.” söylemine mutlaka bir kez de olsa maruz kalmıştır. Bunu söylerken takipçilerinize söz verdiğiniz saatte güzel etkileşimler almanızı umut ediyoruz.

Takipçilerin Sesini Dinlemek

Yeni takipçileri veya erişmek istediğiniz hedef kitleyi esas alırken var olan takipçilerinizin sesini dinlemeniz gerekiyor. Güçlü bir marka sesi yakaladığınızda ve bu marka sesiyle hedeflediğiniz takipçilere ulaştığınızda bu sesin daha gür çıkması için bazı güncellemeler ve değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. Fakat markanızın bir kez susarsa, ulaştığınız etkiyi kaybetmeniz çok kolaydır.

BCWorks Creative Technology, elde ettiği verileri en verimli şekilde yorumlayarak bilgiye dönüştürüyor ve bu bilgileri markaların hedefleri için kullanıyor. Yaşayan markalar oluştururken yaratıcılık ile birlikte verilerin gücünü de kullanıyor.


BCWorks Hakkında

Topluluklarla birlikte yaşayan bir marka yaratma sürecinin, reklam ajansı olmaktan daha fazlasını gerektirdiğini bilen BCWorks, kurumsal kimlik çalışmaları, web tasarım ve yazılımı, Google Adwords, SEO işlemleri, marka konumlandırma, grafik tasarım, sosyal medya takip ve analiz, blog ve içerik üretimi, video kurgu ve montaj, ilan reklamları, stand tasarımları ve e-posta ile pazarlama iletişimi gibi hizmetleri tek bir noktadan sunar.

Etiketler:

İlgili Haberler

Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Devamını Oku >
Helis Suıtes Bitez’in Marka Mimarisinde BCWorks Dokunuşları
Ajans Haberleri menu icon
18 Tem 23
Helis Suıtes Bitez’in Marka Mimarisinde BCWorks Dokunuşları
Devamını Oku >
Bir Reklam Ajansının "Sevgi" Denildiğinde Aklına Gelen İlk Şey...
Ajans Haberleri menu icon
14 Şub 22
Bir Reklam Ajansının "Sevgi" Denildiğinde Aklına Gelen İlk Şey...
Devamını Oku >
BCWorks’un “Mükemmel Zaman” Reklam Filmi Ads Of the World’de Yayınlandı!
BCWorks’un “Mükemmel Zaman” Reklam Filmi Ads Of the World’de Yayınlandı!
Devamını Oku >