Kurumsal E-Posta Nedir ve Nasıl Alınır?

Kurumsal E-Posta Nedir ve Nasıl Alınır?

Dijital dünyadaki gelişmeler her geçen gün artan ivmesi ile devam ediyor. Dolayısıyla dijital dünyanın hayatımıza getirdiği bazı kavramlar ve kurallar da hayatımızda artık kolayca yer ediniyor. Her alanda olduğu gibi, kurumsal hayatımızda da dijital dünyanın getirdiği birtakım kurallar mevcut. İşte bu kurallardan bir tanesi de kurumsal imajımız ve bu kurumsal imajımızın dışarıya açıldığı yazılı görüntümüz olan kurumsal e-postalarımız.

Peki, kurumsal e-posta nedir, kurumsal e-posta adresinizi nasıl oluşturabilirsiniz, dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.


Kurumsal E-Posta Nedir?

Kurumsal E-Posta en net anlatımı ile kurumsal alan adınızı, yani sahip olduğunuz şirkete ait web site uzantınızı içeren e-postalara verilen isimdir. Farklı formatlarda kullanılabilmekle birlikte; adi.soyadi@firmaismi.com veya departmanadi@firmaismi.com şeklinde gösterilmeleri yaygındır. Bu seçim, şirketinizin mail kullanım amacına göre farklılaştırılabilir. Kurumsal iş ortaklarınıza açılan kapınız olan e-posta adresleriniz, aslında tüm kurum içi yapınızı ilk izlenim olarak karşı tarafa anlatan rehberlerdir. Bu anlamda şirketinize ait ilk izlenimi karşı tarafa doğru şekilde aktarmak oldukça önem arz eder.


Kurumsal E-Posta Adresi Nasıl Alınır?

Kurumsal imajınız açısından oldukça önemli olan kurumsal e-posta adreslerine sahip olmak, tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Siz de artık kurumsal yazışmalarınızda, şirketinizi yansıtan profesyonel bir mail adresine sahip olmak istiyorsanız, bu doğru bir karar. Unutmayın ki her alanda olduğu gibi kurumsal hayatta da ilk izlenim çok önemlidir. Müşterileriniz veya iş ortaklarınızla kurduğunuz ilk izleniminiz ise maillerinizdir. Çoğu zaman doğrudan tanışmadığımız birçok kişi ile mail üzerinden haberleşir ve iş süreçlerini ilerletiriz. İşte bu nokta eğer yeterli kurumsal imajı karşı tarafa veremediyseniz, maalesef kurumsal hayata 1-0 geriden başladınız demektir.

"Kurumsal e-posta adresi nasıl alınır?" sorusunun cevabı için tek yapmanız gereken ihtiyacınızı belirlemek ve size uygun kurumsal mail hosting paketinizi satın almaktır. Ardından e-posta hizmetinizin kurulumunu kolayca yapabilirsiniz.


Kurumsal E-Posta İstemcisi Nasıl Kurulur?

kurumsal-eposta-istemcisi-nasıl-kurulur

Mail okuyucu olarak da bilinen kurumsal e-posta istemcilerinin kurulumu oldukça kolaydır. Bazı durumlarda e-posta değişiklikleri için farklı yazılım bilgilerine ihtiyaç olduğu gibi yanlış düşünceler oluşabiliyor. Tam tersine kurumsal e-posta istemcilerini kurmak ve çalıştırmak, e-postalarınızı açıp kapatmak kadar kolay bir işlem.

"Kurumsal e-posta istemcisi nasıl kurulur?" adımına geçmeden, öncelikle kurumsal e-postanızı görüntülemek yani maillerinizi kullanmak istediğiniz mail okuyucu tercihini yapmalısınız. Günümüzde de herkes tarafından kullanılan mail okuyuculardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Ara yüz kullanımı size uygun gelen mail okuyuculardan birini seçmeniz yeterli olacaktır.

  • Bu tercihinizi yaptıktan sonra genellikle hesaplar sekmesinin altında bulunan, e-posta seçeneğine tıklamalısınız.
  • Bu alanda sizden genel bilgilerinizi doldurmanız istenecektir. Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, parolanız gibi istenen bilgileri girdikten sonra gelen ve giden posta sunucu kısımlarını doldurmanız gerekir.
  • Gelen ve giden posta sunucusu alanlarına sırasıyla sunucu ve port adreslerini girmeniz gerekir. Eğer bu bilgilere paneliniz üzerinden erişemediyseniz, hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek kolayca öğrenebilirsiniz.
  • "Mail istemcisinde kullanmak üzere gelen ve giden sunucu ve port adreslerini talep ediyorum" şeklinde bir destek isterseniz, size hızlıca yardımcı olacaklardır. Hosting sağlayıcınızdan aldığınız bu bilgileri mail okuyucu ekranına girdikten sonra işleminiz tamamlanır.

Bu noktadan sonra, artık mailleriniz doğrudan seçtiğiniz mail okuyucu üzerinden alınabilir ve aynı zamanda o mail okuyucu üzerinden gönderilebilir. Hiçbir sorun yaşamadan mail kullanımlarınızı gerçekleştirebileceksiniz.


Kurumsal E-posta Adresi Nasıl Seçilir?

Kurulumu bu kadar kolay olan kurumsal e-postaların seçimi de kurumsal imajınız açısından oldukça önemlidir. Bu noktada e-posta adreslerinin doğru seçimi kritik değer taşır. Yanlış seçim yapılmış bir e-posta adresi ile kurumsal imajınız tek bir maille istemediğiniz şekilde görünebilir. Üzerine uzun süre çalışmış olduğunuz bir teklif veya çalışma dosyasının mail uzantınızdan kaynaklı olarak ilk bakışta amatör görünmesini istemezdiniz değil mi?

İşte kurumsal e-postalar tam olarak bu gibi durumlardan sizi kurtarıyor. Peki, kurumsal e-posta adresi nasıl seçilir? Gelin birkaç nokta üzerinden birlikte inceleyelim:

1-Web Uzantınızı Kullanmaya Özen Gösterin

Şirketinizin web sitesi uzantısını kullanmanız hem imajınızı hem de güvenilirliğinizi artıracaktır. Bu sayede şirketinizi tanımayan kişiler dahi web uzantınız üzerinden, web sitenize erişerek bilgi sahibi olabileceklerdir. Bu yüzden kurumsal e-posta adresinizi seçerken, şirketinizin web uzantısını kullanmaya özellikle dikkat edin.

2- Kullanım Amacını Belirleyin

Mailinizin kullanım amacını ve kim veya kimler tarafından kullanılacağını belirleyin. Örneğin; e-postayı kişiye özel mi alacaksınız yoksa bir departman tarafından kullanılacak ortak bir e-posta adresine mi ihtiyacınız var bunu belirleyin.

3- Güvenliğinize Önem Verin

Doğru hizmet sağlayıcıdan satın alım yaptığınıza emin olun. Unutmayın ki e-postalar şirketlerin tüm bilgilerini barındıran iç kaynaklardır. Yanlış bir sağlayıcıdan hizmet almanız durumunda kurumsal açıdan ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4- Mail İmzalarınızı Ekleyin

kurumsal-emailerinize-imza-ekleyin

Kurumsal e-postalarınızda en önemli bir diğer nokta ise imzalarınızdır. E-posta adresi süreçlerinizi tamamladıktan sonra kullandığınız mail bilgilerine ait imzalarınızı eklemeyi unutmayın. Bu sayede karşı tarafa hem kurumsal e-postanız, hem de imzanız üzerinden olumlu bir imaj yaratmış olacaksınız. Kurumsal iş pozisyonunuzu e-posta uzantısında yazmak hoş bir imaj oluşturmayabilir, bu gibi bilgileri mail imzanızı düzenlerken belirlemeniz çok daha profesyonelce bir yaklaşım olacaktır.

5- Kolay Okunabilir ve Profesyonel Olun

Her zaman için kurumsal e-postalarınızın kolay hatırlanır olmasını tercih etmelisiniz. Bu nedenle e-posta içerisinde numaralar, simgeler ve kolay okunabilirliği bozacak her şeyi kaldırın. E-postayı kullanacak kişinin ismini tam olarak girmeye çalışın. Profesyonelliğinizi bozacak, cinsiyet, yaş, farklı yönelimler gibi bilgilere maillerinizde kesinlikle yer vermeyin.


Kurumsal E-posta Barındırma Hizmeti Nedir?

Kurumsal e-posta barındırma hizmeti, e-posta sunucunuzu kendi bünyesinde çalıştıran bir internet barındırma hizmetidir. Fakat bu hizmet, genel olarak yaygın ve ücretsiz kullanımda olan Gmail, Hotmail gibi uzantılardan farklı ve spesifik olarak marka özelinde belirlenmiştir. Nitekim kurumsal görünümü de tam olarak bu spesifiklikten gelmektedir. Size özel olarak üretilen kurumsal e-postalar sizi rakiplerinizden ayrıştıran en net görünümlerinizden biri olacaktır.

  • Güvenlik özellikleri açısından da oldukça gelişmiş olan bu hizmet, antivirüs, antispam gibi üst düzey güvenlik özellikleri ile şirketinizin en önemli iç bilgileri olan maillerinizi korur.
  • Ücretsiz e-posta servislerinin aksine depolama anlamında da oldukça avantajlı olan bu e-postalar, 50 GB gibi yüksek depolama alanlarında maillerinizi saklamanıza olanak tanır. Böylece geçmişe yönelik e-postalarınız kaybetmeyeceğiniz için bu yükten de kurtulmuş olursunuz. Özellikle birçok kurumsal şirkette kayıp yaşanan maillerden dolayı çalışanlar ciddi problemler yaşamaktadır.
  • Farklı dosya alanları ile bazı durumlarda size özel, bazı durumlarda ise tüm ekibinizin erişebileceği ortak dosya alanları oluşturabilirsiniz. Bu sayede ekip içi iş süreçlerinin yürütümü de çok daha kolay ilerleyecektir

En İyi Kurumsal E-Posta Barındırma Servisi Hangisidir?

en-iyi-kurumsal-eposta-barındırma-servisi

İşletmeniz için kurumsal e-posta barındırma hizmeti satın almak istiyorsanız, Türkiye'nin lider domain ve hosting markası Natro’nun e-posta paketlerini mutlaka incelemelisiniz. En üst düzey güvenlik önlemleri, yüksek depolama ve dosya alanı sağlayıcıları, kolay senkronizasyon ve uyumluluk özellikleri ile şirketinize ait e-postalarınızı kolayca ve güvenilir şekilde emanet edebilirsiniz. Üstelik kurumsal maillerinizin yanında, web hosting, alan adı, SSL, marka tescili gibi kurumsal alanda ihtiyaç duyacağınız pek çok hizmeti aynı güvenilir çatı altından satın alabilirsiniz.

İhtiyacına uygun pek çok çözümü sunan Natro ile kaliteli hizmete ulaşın. En iyi kurumsal e-posta barındırma servisine ulaşmak için natro.com’u ziyaret edebilir, avantajlı paketleri inceleyebilirsiniz. Yılın belirli dönemlerinde yapılan muhteşem indirim fırsatlarını kaçırmamak için Natro’yu incelemeyi unutmayın.

İlgili Haberler

Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Dijital menu icon
8 May 24
Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
30 Nis 24
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Ortadoğu’da Dijital Pazarlama
Dijital menu icon
17 Kas 21
Ortadoğu’da Dijital Pazarlama
Devamını Oku >
Rusya Pazarında Dijital Pazarlama
Dijital menu icon
17 Kas 21
Rusya Pazarında Dijital Pazarlama
Devamını Oku >
Almanya’da E-Ticaret’te Başarılı Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler
Dijital menu icon
17 Kas 21
Almanya’da E-Ticaret’te Başarılı Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler
Devamını Oku >
E-Ticarette Kendi Fırsatınızı Nasıl Yaratırsınız?
Dijital menu icon
28 Eyl 21
E-Ticarette Kendi Fırsatınızı Nasıl Yaratırsınız?
Devamını Oku >
Dijital Ajanslar Yurtdışına Nasıl Açılır?
Dijital menu icon
11 Ağu 21
Dijital Ajanslar Yurtdışına Nasıl Açılır?
Devamını Oku >
Şirketiniz İçin Marka Adını Nasıl Seçmelisiniz?
Dijital menu icon
2 Ağu 21
Şirketiniz İçin Marka Adını Nasıl Seçmelisiniz?
Devamını Oku >