Dijital Ajanslar Yurtdışına Nasıl Açılabilir?

Dijital Ajanslar Yurtdışına Nasıl Açılır?

Türkiye’de çalışan birçok ajansın hedeflerinden biri de yurtdışından müşteri bulmak ve farklı ülkelere de hizmet vererek global bir ajans unvanını kazanmaktır.

 

Özellikle orta ölçekli ajanslar için bu önemli bir hedef olabilir. Küçük ajanslar daha önce yeterince müşteri kazanmadığından güvenilirliğini kanıtlaması daha zorken büyük ajanslar için de farklı bir ülkede hizmet vermeye başlamak ve buna adapte olmak daha zor hale gelebilir.

 

Biz de bu yazımızda ajansların yurtdışına açılma sürecinde izleyebileceği adımlara, finansal olarak bunu kendileri için daha kârlı hale getirmek için neler yapabileceklerine odaklanmak istedik.

 


 

Hedeflenecek Ülke Seçimi

 

Yurtdışına açılmak kalıp olarak ilgi çekici dursa da öncelikli hedef bir ülke belirlemek olmalıdır. Türkiye’den bu çalışma yapılacağı için ilk akla gelen ülkeler Euro bölgesindeki Avrupa ülkeleri ve ABD olmaktadır. Saat farkı yüzünden ABD daha zor bir hedef olduğu için ana dili İngilizce olan İngiltere ilk akla gelen hedef olur.

 

Yoğun Türk nüfusu ve bu sebeple networking kurma şansının artması sebebiyle Almanya ve Hollanda da ikincil hedefler olarak düşünülebilir.

 

Bu noktada öncelikle bir ülkeye odaklanmak işlerinizi hızlandırabilir. Eğer Almanya ve Hollanda gibi ana dili İngilizce olmayan bir ülkeyi kendinize hedef olarak seçecekseniz ekibinizde ya o ülkeden ya da Türkiye’de Almanca bilen birini barındırmak şansınızı daha çok arttıracaktır.

 

Tabii ki ajansınızın alanı da bu noktada önemli. Örneğin web tasarım, yazılım ya da performans marketing gibi alanlarda uzmanlaşmış bir ajans için dil yetkinliği 2.planda kalabilir.

 

Ajansınızın uzmanlığı içerik pazarlama alanındaysa bu noktada farklı bir dilde iş yapmak sizin adınıza daha zor olacaktır. Yine de şansınız var. Özellikle global projelere Türkçe içerik pazarlamasının önemini anlatarak Türkçe dil seçeneği ve bu dildeki iletişimi yürütmek konusunda destek olabileceğinizi açıklayabilirsiniz.

 


 

Ajans Ortaklıkları

 

Farklı bir ülkeye açılma sürecinde diğer ajanslarla ortaklıklar kurma konusunu da değerlendirebilirsiniz.

 

Batıda birçok ajans zaman tasarrufu sağlamak adına işlerini farklı ve temelde “daha ucuz” ülkelerdeki kişilere ya da ajanslara aktarabiliyor.

 

Siz de müşteri portföyü ve sektörü size uygun ajanslarla iletişime geçip daha önceki tecrübelerinizi anlatabilirsiniz. Doğrudan bir ortaklık sağlamasanız bile kuracağınız network uzun vadede size avantaj sağlayabilir.

 


 

Yurtdışında Ajans Müşterisi Bulmak

 

Ajans ortaklıkları ajans müşterisi bulma konusunda bir adım atmanızı sağlayabilir ya da ajans müşterisi bulmak bölümünde anlattığımız şekilde global projelere Türkçe hizmet vermek üzerine iletişime geçmek de ilk uluslararası işlerinizi almanıza yardımcı olabilir.

 

Bu noktada portföyünüze uluslararası şirketler katmak adına en önemli 2 platform LinkedIn ve Google olacaktır.

 

dijital-ajanslar-yurtdisina-nasil-acilir-LinkedIn

 

Hedeflediğiniz dilde de web sitenizi hazırladıktan sonra müşterilerinize doğru kelimelerle Google reklamlarıyla ulaşabilirsiniz. Tabii ki örneğin İngiltere’deki bir müşteri “dijital pazarlama ajansı” gibi bir keyword ile Google reklamlarında sizi tercih etme ihtimali epey düşük olur.

 

Çünkü daha önce İngiltere’de iş yapmamış farklı bir ülkeden bir ajans müşteriler için çekici olmayabilir. Daha spesifik şekilde sizin daha önce iş yaptığınız sektörlere yönelmek şansınızı arttıracaktır.

 

LinkedIn ise potansiyel müşterilerle iletişim kurmak ve ilk adımları atmak için doğru adres olabilir.

 

İlk müşterilerinizi kazanmak dijital ajansınızı yurtdışına açmak için oldukça kritik olduğundan bu noktada sadece uluslararası projeleri hedefleyecek bir “satışçıyı” ekibinize dahil edebilirsiniz.

 

Yurtdışına açılırken ajansınız için yeni bir marka ismi seçmek de düşünebileceğiniz konular arasında yer alır.

 


 

Yurtdışında Ofis Açmak

 

Yurtdışında ofis açmak ve web sitenizde farklı bir ülkeden daha adres göstermek sadece o ülkedeki müşterileri tavlamak için değil aynı zamanda Türkiye’de yeni müşteriler bulmak konusunda bile şansınızı arttırabilir.

 

Uluslararası bir ajans olduğunuzun güçlü bir imajı olacak bu adım ajansınızı bir sonraki basamağa taşıyabilir. İlk müşterilerinizi bulmadan önce bu hamle zor bir karar olacağından sanal ofis konusunu araştırabilirsiniz. Örneğin Amerika’da şirket adresi oluşturmak beklediğinizden daha kolay olabilir. 

 


 

Yurtdışı Freelance / Ajans Platformları

 

Yurtdışında müşteri bulmanın bir yolu da freelance platformlarıdır. Bu platformların çoğu bir isimle kaydolmaya izin verse de doğrudan ajans olarak kaydolabileceğiniz web siteleri de bulunur. İki ihtimalde de ekibinizi de işe dahil edip bu platformlar üzerinden de iş almaya başlayabilirsiniz.

 

Upwork

 

Upwork’te işverenler bekledikleri hizmeti ve saatlik ya da fix toplam ücreti belirterek işi yapabilecek kullanıcıları ararlar. Sistemli yapınızla birçok freelancer'a göre bir ajans olarak avantajlı olabilirsiniz. Daha önceki portfolyonuza uygun işlere başvurarak ilk müşterilerinizi bu web sitesi üzerinden de bulabilirsiniz.

 

Fiverr

 

Çalışma mantığı Upwork’le tam olarak zıt olan Fiverr’da iş arayan freelancerlar ya da ajanslar yapabilecekleri işlerin tanımlarını bekledikleri ücretle birlikte girerler.

 

Bu sayede de bu işi yaptırmak isteyenler potansiyel freelancer'lar arasından kendilerine uygun geleni seçerler. Platformda belli bir review sayısına ulaştıktan sonra sistem sizi daha da yukarıya taşıdığı için uzun vadede ajansınız için basit işlerle hatırı sayılır kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Genellikle daha basit işler yapmak için uygun bir platform olan Fiverr’de ekibinizin Junior üyelerini hem yeteneklerini geliştirecek hem de onların hızlanmasını sağlayacak şekilde kullanabilirsiniz.

 


 

Uluslararası Bir Ajans Olma Yolunda Finansal Adımlar

 

İlk müşterilerinizi kazandınız, tebrikler! Müşteriniz İngiltere’de ve sizi de uluslararası bir ajans olarak görüyor.

 

Bu noktada ilk ödeme için Türkiye’deki bir banka IBAN adresi vermek hem ödemelerinizin beklediğinizden daha fazla kesintiye uğramasına hem de imajınıza negatif bir etki etmesine sebep olabilir.

 

2021 yılında şirketiniz için yurtdışında banka hesabı açmak oturduğunuz yerden online bir şekilde bile gerçekleştirebileceğiniz bir eylem.

 

Bu sayede siz de yurtdışında çalışanlarınız olursa ödemelerinizi kolayca yapıp takibi konusunda da avantaj sağlayabilirsiniz.

 

Unutmayın ajans olarak çizeceğiniz imaj da yaptıklarınız kadar önemlidir. Çünkü yurtdışında ilk müşterilerinizi kazanırken henüz sizi tanıyan kimse yok.

Etiketler:

İlgili Haberler

Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Dijital menu icon
17 Şub 23
Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Devamını Oku >
Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!
Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!
Devamını Oku >
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Adobe Photoshop Alternatifi Ücretsiz Programlar
Adobe Photoshop Alternatifi Ücretsiz Programlar
Devamını Oku >
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Devamını Oku >
Dünya Liderlerinin İmzalarıyla Yaratılan Alfabe
Grafik Tasarım menu icon
11 Haz 18
Dünya Liderlerinin İmzalarıyla Yaratılan Alfabe
Devamını Oku >
Dünyaca Ünlü Logolarda Kullanılan Yazı Karakterleri
Grafik Tasarım menu icon
16 Nis 18
Dünyaca Ünlü Logolarda Kullanılan Yazı Karakterleri
Devamını Oku >
Başarılı Bir İnternet İşi Kurmak İçin 5 İpucu
Dijital menu icon
11 Nis 18
Başarılı Bir İnternet İşi Kurmak İçin 5 İpucu
Devamını Oku >