Instagram Takipçi Sayısını Artırmanın 7 Yolu

Instagram Takipçi Sayısını Artırmanın 7 Yolu

Instagram’da takipçi sayınızı artırmak mı istiyorsunuz? Bunu yapabilmek için uygulayabileceğiniz 7 yöntemi yazımızda bulabilirsiniz. 

Her ay binlerce kişi Google’da Instagram’da nasıl ünlü olabilecekleri hakkında arama yapıyor. Instagram ünlüsü olmak, günümüzde geçerli bir kariyer. Bu, hafife alınacak bir şey değil. Tüketiciler sosyal medya kanallarını seviyor ve insanlar da bütün kariyerlerini bunun üzerine kuruyor. Böylesine bir kariyer seçeneğinin avantajlı yönlerinden yararlanmak, iyi bir fikir olabilir.

Çoğu insan, günlük işlerini bir kenara bırakıp kendilerini Instagram takipçisi kazanmaya adayamaz. Buna rağmen, Instagram pazarlama sektörü ve kişisel markasını oluşturmak isteyen herkes için büyük bir potansiyel taşıyor.

Instagram’da çok sık vakit geçirmenize rağmen istediğiniz takipçi sayısına ulaşamadıysanız aşağıdaki 7 ipucunu kullanarak takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

  1. Hilenizi belirleyin

Sosyal medya olabildiğince eğlenceli bir mecra. Burada önemli olan ise takipçi çekmek için bir çıkış noktanız olması. Kendi markanızsınız ve buna odaklanmanız gerekiyor. Konsept açısından photogeekdom bunun için harika bir örnek. Bu konsept altında fotoğraf ipuçları ve eğlenceli gerçeklere yer veriliyor. photogeekdom’un odak noktası fotoğrafçılık yeteneğini geliştirmeye yarayan içerikleri bir araya getirmek.

  1. Sık paylaşım yapın

Eğer Instagram’da çok sayıda takipçiniz olmasını istiyorsanız, düzenli periyodlarla ilgi çekici içerikler paylaşmalısınız. Starbucks gibi büyük markalar, günlük bazda ya da günün belirli saatlerinde sürekli yaratıcı içerikler paylaşıyor.

Küçük işletmeler de, yaratıcı bir Instagram stratejisiyle haftanın belirli günleri paylaşım yapabilir. İçeriklerinizin insanlara dikkat çekici gelmesi için Starbucks’ın bütçesine sahip olmanıza gerek yok. Akıllı telefonlarla çekeceğiniz fotoğraflarla hızlı ve kolay şekilde paylaşım yapabilirsiniz.

  1. Hashtag’leri doğru kullanın

Hashtag’leri akıllıca kullanmak, her bir görseli hashtag’lere boğmamak gerekiyor. Ancak, kullanıcılar nasıl hashtag kullanmaları gerektiğini deneyimleyerek öğreniyor. Örneğin Home Depot, özellikle kendin yap projeleri olma zorunluluğu bulunmayan görsellerle birlikte #DIY hastag’ini kullanıyor. Bu sayede, daha çok izleyiciye ulaşıyor ve paylaşımlarını daha eğlenceli hale geliyor.

Kullanacağınız hashtag’ler görselle ilişkili ve ilginç olmalı. Farklı kelimelerle oynayın, komik ve eğlenceli kelimeler seçin ve Instagram’da en sık kullanılan hashtag’lere odaklanın.

  1. Kompozisyona önem verin

Mobil cihaz kameraları son yıllarda oldukça gelişti ve artık kimsenin kötü fotoğraflar çekmek için bir bahanesi kalmadı.

Instagram’da bir çok görsel açıdan zengin ve dikkat çekici fotoğraf yer alıyor. Eğer paylaştığınız görselleri iyileştirmeye vakit ayırmıyorsanız, beğenilmeyi de unutmalısınız. H&M gibi markalar, kompozisyon için emek harcıyor ve bütünlük yaratan kompozisyonlar hazırlıyor.

Bunu yapabilmek için bir gecede profesyonel fotoğrafçılığı öğrenmeniz gerekmiyor. Yalnızca görselleriniz bir yapısı olması gerekiyor. Kesin çizgiler, zıt renkler ve alanın iyi kullanılmasıyla göz alıcı kompozisyonlar ortaya çıkıyor.

  1. İyi bir fotoğraf düzenleme aracı kullanın

Kalite önemli ve Instagram filtreleri oldukça sınırlı bir kullanım sunuyor. Snapseed ya da Afterlight gibi bir fotoğraf düzenleme aracı kullanırsanız daha güzel ve çekici fotoğraflar yaratabilirsiniz. Afterlight’ın bu konudaki çeşitliliği daha fazla.

128 farkı çerçeve, 78 doku ve 75 filtre arasından en uygun bulduğunuzu seçerek fotoğraflarınızı düzenleyebiliyorsunuz. Bir özellik seçtiğinizde, fotoğrafın düzenlenmiş halini mini resimler halinde alt kısımda görebiliyorsunuz.

  1. Sınırları kaldırın

Ürün fotoğrafları, eğer benzersiz ve eğlenceliyse bakmaya değer. Fakat tek yaptığınız ürün fotoğrafları paylaşmaksa, etkileşim kurma şansını kaçırıyorsunuz. Fotoğraflarınız arasına ürünlerinizi kullanan kişilerin fotoğraflarını ya da ürünlerle bağlantılı ilginç görseller de ekleyin.

Sephora bunun için başarılı bir örnek. Marka elbette ürün fotoğrafları kullanıyor fakat ürünlerin yanı sıra kalemle çizilmiş eskizler, canlı sohbet videoları, bazı sözlere ve çok daha fazlasına yer veriyor. Kısacası, yalnızca ürün görselleri yerine insanların beğenebileceği, paylaşabileceği içeriklere yönelin.

  1. Sosyalleşin

Diğer kişilerle etkileşim kurmak, takipçi sayınızı artırmanın en iyi yollarından biridir. Sektörünüzle ilgi konuları araştırın ve diğerlerinin paylaştığı fotoğrafları beğenin. Farklı kişileri Instagram hesabınıza çekmek için yalnızca kendi içeriğinize güvenmeyin.

Sizi de bir şekilde ilgilendiren daha büyük konuşmaların bir parçası olun. Instagram’da fazla takipçiye sahip olmak istiyorsanız, insanların sizi yorum ve beğeni yaparken görmeleri gerekiyor. Bu sayede sizin alanınızda tutkulu ve otorite sahibi olduğunuzu anlıyorlar.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2017’de Facebook’ta En Çok Paylaşılan İçerikler Z kuşağı Nedir ve Nasıl İçerik Tüketir? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.