Instagram, Direkt Mesajlar İçin Ayrı Bir Uygulama Test Ediyor

Instagram, Direkt Mesajlar İçin Ayrı Bir Uygulama Test Ediyor

Instagram, direkt mesajlaşmayı kolaylaştıran ayrı mesaj uygulamasını, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6 ülkede test ediyor.

Facebook, 2014’te mesajlaşma için ayrı bir uygulamaya geçtiğinde eleştirilere maruz kalmıştı. Fakat sanılanın aksine, bu hamle Facebook’un çok işine yaradı ve Messenger günlük 1.3 milyar kullanıcıya ulaştı. Bunun nedeni ise mesajlaşma uygulamalarının yükselişte olması ve kullanıcıların büyük çoğunluğunun ilk 4’te yer alan sosyal platformlardan ziyade, ilk 4’te yer alan mesajlaşma uygulamalarını tercih etmesi.

Instagram’ı satın alan Facebook’un Instagram’daki direkt mesajları (DM), “Instagram Direct” adlı ayrı bir uygulamaya taşımak istemesinin sebebi de bu olabilir. Direkt mesaj uygulaması, Instagram gelen kutusunun yerine geçecek.

Basitçe ‘Direct’ diyebileceğimiz uygulama Android ve iOS cihazlar için; Türkiye, Uruguay, Portekiz, İtalya, İsrail, Şili gibi 6 ülkede kullanıma açıldı. Uygulamanın diğer ülkelerde ne zaman kullanılmaya başlanacağıysa henüz bilinmiyor. Ancak, yakın bir gelecekte direkt Instagram mesajlarının gelen kutusu yerine Instagram Direct uygulamasında toplanacağını söyleyebiliriz.

Instagram Direct, Snapchat mobil uygulamasına benziyor. Kullanıcı Direct’i açtığında, ilk gördüğü şey kamera oluyor. Sola kaydırarak, ayarların yer aldığı profil ekranına, sağa kaydırarak mesaj kutusuna erişilebiliyor. 800 milyon kullanıcı ve 2 milyon reklamverenin kullandığı Instagram, bu şekilde Snapchat’in önünü kesmeye çalışıyor.

Daha kişisel etkileşimlerin değeri gün geçtikçe artıyor. Markalar, tüketicilerle birebir iletişim kurmaya, onlarla daha özel konuşmalar yaratmaya çalışıyor. Instagram Direct, günümüzde zaten önemli olan direkt mesajlaşmaya farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Uygulamanın Android sürümüne buradan, iOS sürümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2017 Yılında YouTube’da En Çok İzlenen 10 Reklam Enterprise Başarı Hikayesi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.