IBM’den Linux’a 1 Milyar Dolarlık Yatırım

IBM’den Linux’a 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden IBM, işletim sistemi Linux’a 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Açık kaynak kodu ve ücretsiz kullanımı ile bilinen işletim sistemi Linux; IBM’in çalışma alanı içindeki sunucu, bulut bilişim ve büyük data gibi konularda oldukça aktif bir şekilde kullanılıyor. Linux hem bireysel kullanımda hem de sunucu yönetiminde oldukça tercih edildiği gibi aynı zamanda da Android işletim sisteminin de zeminini oluşturuyor.

Bilişim devi IBM’in bu yatırımı ile Linux, rakibi Microsoft’a karşı elini güçlendirecek gibi görünüyor. Daha önce de iki rakip arasında sert stratejiler uygulanmış ve Microsoft, Linux’un Google ve Facebook gibi güçlü müşterilerini kendine yönlendirmek istemişti. IBM’in Linux’a 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklaması bu nedenlerden dolayı uzmanlar tarafından Windows’un yükselişini durdurmaya yönelik bir hamle olarak değerlendirildi.

IBM’in bu yatırımı Linux’a yaptığı ilk destek değil. 2000’li yılların başında da IBM, Linux’a 1 milyar dolar değerinde bir destekte bulunmuştu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Apple iOS 7 İşletim Sistemi’ni Yayınladı! Google Bump Uygulamasını Satın Aldı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.