Heinz’ın Hedef Şaşırtan Sosyal Medya Kampanyası

Heinz’ın Hedef Şaşırtan Sosyal Medya Kampanyası

Heinz, yeni mayonezini tanıtmak için sosyal medyada ketçap ve mayonezin birleşimi olan bir ürünle hedef şaşırttı.

Amerika’nın 1 numaralı ketçap markası, yeni mayonezini, mayonez geçtiğimiz 262 yıldır bilinen bir şeyken nasıl pazarlayabilir?

Sosyal medyada dikkat dağıtmak isteyen Heinz, VML‘le bir araya geldi ve bunu bir tek tweet’le başardı. Düzenlediği Tweet anketiyle hayranlarına ‘Mayochup’ adındaki, ketçap ve yeni mayonezinin birleşiminden oluşan ürünün 500.000 ‘evet’ karşılığında marketlerde yerini alacağını açıkladı. Şıklardan biri “Bana Mayochup’ı uzat” diğeri ise “Hayır, kendim yaparım” olarak belirlendi. Kampanya, pek çok popüler televizyon şovunda, gazete ve dergide de duyuruldu.

İnsanların beklenmedik yiyecek kombinasyonlarından çok da haz etmemesi ve bu konudaki düşüncelerini paylaşmaktan çekinmemesi, mayonez hakkında konuşmalarını sağladı. Ürün lansmanı, 2.3 milyar total etkileşim alarak Heinz’ın tarihindeki en etkili lansman oldu. Markanın mayonezi hakkındaki farkındalık %28 arttı. Twitter’a göre ise Heinz’ın düzenlediği anket, Twitter tarihindeki en yüksek yanıt oranına ulaştı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← KIA’dan Ne Zaman Durması Gerektiğini Bilen Reklam Ucuza Uçak Bileti Alınabilen Bölge →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.