Gazeteden Fotoğraf Makinesi

Gazeteden Fotoğraf Makinesi

Metro gazetesi, demokratik bir fotoğraf yarışması düzenlemek için fotoğraf makinesi olmayanlara da bir şans vermek istedi.

21. yüzyılın teknolojik dünyasında her bir hareket, manzara ya da olay, ister profesyonelce, ister amatörce olsun ya da yalnızca akıllı telefonlarla bile kaydediliyor. Ortaya çıkan görsellere ulaşabilmek artık daha demokratik ve kolay. Bu konsepti benimseyen Artplan, Brezilya’nın ücretsiz gazetesi Metro’yu lensi olmayan iğne deliği (pinhole) bir fotoğraf makinesine dönüştürdü. Böylece, geleneksel medyanın en eski temsilcisi yepyeni bir role kavuştu.

21 ülkede ücretsiz yayınlanan, 16 milyondan fazla kişinin okuduğu Brezilyalı gazetenin dünya çapında düzenlediği “Metro Photo Challege” fotoğraf yarışmasını duyurmak ve 2018’de yarışmaya olan katılımı artırmak amacıyla hazırlanan “The Newspaper Camera” kampanyası, dünyanın en demokratik fotoğraf yarışmasına fotoğraf makinesi olmayan kişilerin bile katılabileceği mesajını veriyordu.

Gazeteye okurlarının birleştirip kamera haline getirebileceği daha kalın bir sayfa eklendi ve São Paulo kentindeki gazete okurlarına dağıtıldı. Ardından, hem profesyonel fotoğrafçıları hem de profesyonel olmayanları yarışmaya davet eden bir kampanya filmi hazırlandı. Kampanya başarıya ulaştı. Yarışmaya 168.785 fotoğrafla 55.785 kişi başvurdu. Katılım, 2017’ye oranlar %78 arttı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dünyanın En Sıkıcı Billboardu Garanti Bankası’ndan 19 Mayıs’a Özel Reklam Filmi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.