Fildişi Ticaretine “Dur” Diyen Kampanya

Fildişi Ticaretine “Dur” Diyen Kampanya

Afrika fillerinin korunmasını amaçlayan sivil toplum örgütü “Stop Ivory”, son reklam kampanyasında yasa dışı olmasına rağmen fildişi ticaretinin nasıl gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

“Going, Going, Gone” isimli reklam filminde, bir fildişi için teklif veren insanlar görülüyor. Heyecan içinde geçen açık artırmada, kazanan için son tokmak masaya indiğinde bir silah sesi duyuluyor. Fildişini kazananın yüzü gülüyor, fakat kanlar içinde kalıyor…

Konseptini JWT London’ın oluşturduğu kampanya, fildişinin fil katliamı anlamına geldiğine dikkat çekmek istiyor. Ajansın yaratıcı yönetmeni Lucas Peon, konuyla ilgili şöyle diyor: “Birleşik Krallık ve Avrupa’da, halkın kaçak avlanmanın artmasında oynadığı rolle ilgili bir bilgi eksikliği var. İnsanlar, katledilen filler ve bir parça fildişi arasında bir bağlantı görmüyorlar. Yasa dışı fildişi ticaretinde geri dönülmez bir yola girmeden önce sesimizi duyurmak istiyoruz”.

Stop Ivory’nin araştırmasına göre, fildişi için her 15 dakikada 1 fil öldürülüyor.

Stop Ivory, yasağın yasaya çevrilmesini için hükümeti harekete geçirmek istiyor. Sivil toplum örgütünün CEO’su John Stephenson, konuya ilgili İngiltere ve Çin’in yol gösterdiğini, AB ülkelerinin de bu yolu takip etmeleri gerektiğini söyleyerek ekliyor: “ Bu ‘yasal’ ticaretin varlığı, yasa dışı fildişi ticareti için bir kaçış yeri oluşturuyor ve satın alma bittiğinde öldürmenin de biteceği mesajını zayıflatıyor. Zaman tükeniyor. Ticaret, şimdi durmalı”.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Starbucks Logosunun Ortaya Çıkış Hikayesi Coca-Cola’nın Artırılmış Gerçeklik Kutularıyla Çin’de Yolculuk →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.