Facebook, Durum Güncellemesinde Ses Klibi Özelliğini Test Ediyor

Facebook, Durum Güncellemesinde Ses Klibi Özelliğini Test Ediyor

Facebook, durum güncellemesinde kullanılacak olan ‘Ses Klipleri’ özelliğini test ettiğini onayladı.

Durum güncellemenizi yazılı şekilde ya da video ile paylaşmak istemiyor musunuz? Facebook’un ‘Ses Klipleri’ (Voice Clips) özelliği, sizin için daha uygun olabilir.

Facebook, kullanıcıların daha kişisel güncellemeler paylaşabilmesi için platformda değişiklik yapmaya devam ediyor. Hindistan’da test edilmeye başlanan ‘Ses Klipleri’ özelliği Abhishek Saxena tarafından fark edildi ve Facebook’tan yetkililer testin varlığını TechCrunch’a verdikleri demeçle onaylandı.

Facebook, insanların platformda daha kişisel bilgiler paylaşması konusunda son yıllarda sorun yaşamaya başladı. Bu yüzden ‘aile ve arkadaşlar’ platformda yeniden önem kazandı, ‘markalar ve yayıncılar’ ise ikinci plana alındı. Kişisel paylaşımları artırmak isteyen Facebook, kendine ait ‘Stories’ özelliğini de bu yüzden uygulamaya aldı. Fakat Facebook Stories beklenen ilgiyi görmedi.

Ses Klipleri özelliği, insanların daha durum güncellemelerine biraz daha açık hale gelmesine vesile olabilir ve video kaydetmeden, görsel bir şey paylaşmadan, kullanıcıların seslerini duyurmasını sağlayabilir.

Her iki koşulda da Facebook, elde ettiği veri ışığında testler gerçekleştiren, tanınmış bir “growth hacker”. Sosyal ağ, Messenger’da metin mesajlarından daha popüler olan ses kliplerini platformun geneline yaymak istiyor olabilir. Podcasting gitgide yaygınlaşıyor. Bu özellik de, Facebook’taki ‘micropodcasting’ trendinin başlangıcı olabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Apple, Bu Yıl Uygun Fiyatlı Bir MacBook Air Modeli Çıkaracak Ayın Ajansı Ahtapot Sosyal Medya! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.