Dubai, İlk Otonom Uçan Taksi Projesini Başarıyla Test Etti

Dubai, İlk Otonom Uçan Taksi Projesini Başarıyla Test Etti


Dubai hükümeti, otonom uçan taksi projesinde kullanılan Volocopter’ın test sürecini başarıyla tamamlandığını duyurdu. 

Dubai, gelecekte belirleyici bir rol üstlenecek uçan araçları ulaşımın bir parçası haline getirerek yüksek teknolojili bir taksi ağı kurmayı planlıyor. Dünyanın ilk uçan taksi hizmeti vermek üzere tasarlanan ve insansız uçabilen drone Volocopter’la Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir test gerçekleştirdi. Alman drone üreticisi Volocopter tarafından geliştirilen drone Dubai Prensi Şeyh Hamdan bin Mohammed’in katılımıyla gerçekleşen seremonide test edildi.

volocopter-otonom-drone

2 koltuklu, 18 pervaneli hava taşıtı, dikey olarak iniş yapabiliyor. Otonom olarak 30 dakika havada kalabilen Volocopter, şehir içi kısa mesafeler arası ulaşımı kolaylaştırmak için kullanılacak. Projenin asıl ulaşmak istediği amaçsa Uber benzeri bir platform oluşturarak, kullanıcıların akıllı telefonlarıyla en yakındaki “voloport”u çağırmasını ve seyahat edebilmesini sağlamak. Volocopter’da yolculuk esnasında bir şeyler ters gidebilir düşüncesiyle birçok güvenlik önlemleri alınmış. Ekstra bariyerler, pervaneler ve hatta bir paraşüt de yolcu güvenliğini artırmak için drone’da kullanılan özellikler arasında yer alıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Snapchat, 3D AR Bitmoji’yi ve Sky Filters’ı Yayınladı Index Grup’un Dijital İletişim Ajansı mbsays Oldu! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.