Dove, Irkçı Reklam Kampanyası İçin Özür Diledi

Dove, Irkçı Reklam Kampanyası İçin Özür Diledi

Hijyenik ürün üreticisi Dove, siyah bir kadını beyaza dönüştürdüğü reklam kampanyası yüzünden özür diledi. 

Dünyaca ünlü hijyenik ürün markası Dove, siyah bir kadının tişörtünü çıkardıktan sonra beyaza dönüştüğünü gösteren skandal bir reklam kampanyasıyla sosyal medya gündemini epey meşgul etti. Bir anda eleştirileri oklarının hedefi haline gelen ve ırkçılık yapmakla suçlanan Dove, tepki çeken reklamı hemen geri çekerek Twitter hesabından meydana gelen yanlış anlaşılmadan dolayı özür diledi.

dove-ırkçı-reklam

1800’lerde siyah çocukları kirli olarak resmeden ve sabunla temizlemeye çalışan Pears Soap’un ırkçılıkta boyut atlamış kampanyasına benzetilen Dove kampanyası, sosyal medyada tüm şimşekleri üstüne çekti.

pears-soap-1
pears-soap-2

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dünya Kız Çocukları Günü’nde Birleşmiş Milletler'den Anlamlı Kampanya Yayaların ve Bisikletlilerin Hayatını Kurtaran Akıllı Yaya Geçidi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.