Dijital Reklam Ajansları İçin Doğru İşe Alım Yöntemi

Dijital Reklam Ajansları İçin Doğru İşe Alım Yöntemi

İşe alım yapmak çok kolaydır. Ancak doğru işe doğru aday yerleştirmek tüm işe alım sürecinin en temel amacıdır. Yol haritanızda ipuçlarını takip ederek ilerlerseniz sonunda en yetkin kişiye ulaşmış olacaksınız. Bu yüzden önceliğiniz açık pozisyonu yalnızca doldurmak değil, doğru kişiyi seçerek doldurmak olmalı.

Peki doğru kişiyi nasıl seçeceksiniz? Gelin inceleyelim.

İş Tanımını Doğru Yazın

Doğru adayı seçmenin ilk aşaması ilanı doğru ve etkili bir şekilde oluşturmaktır. Nokta atışı bir seçim yapmak için ilanınız kısa ve öz olmalı. İş tanımı, görev ve sorumluluklar, aranan beceri, yetenek ve deneyim gibi nitelikler net ve anlaşılır bir şekilde belirtilmelidir. Başvuracak adayların, şirketin kendilerinden beklentilerini ve şirketin kendilerine sunduğu özelliklere ilanda yer vermeye özen gösterin.

Şirketin ayrıcalıklarını ve kültürünü başvuru öncesinde görmek adaylar açısından bir başvuru kriteri niteliği taşıdığı için doğru adayları başvuruya çekmiş olacaksınız. Aksi halde herkesin başvurduğu bir ilanda süreç sizin için fazlasıyla zorlaşacak ve uzayacaktır.

Öneri – Webtures’in çalışanları için sistemini bu yazımızdan okuyabilirsiniz: https://www.dijitalajanslar.com/webturesta-sartlar-nasil-calisma-saatleri-ve-ortami/

CV’yi Analiz Edin

Kitabı kapağına göre yargılamamak özgeçmiş incelemelerinin ilk kuralıdır. Ön yazıları dikkatle okumalı ve adayların yetenek ve becerilerini analiz etmelisiniz. Görev tanımınızdaki sorumlulukları yerine getirmek için gerekli yetkinliklere sahip olup olmadığını da ölçümlemelisiniz. Aranılan pozisyonda veya aranılan pozisyon benzerinde çalışan kişilerle bu süreçte iletişim kurmaktan çekinmeyin. Onların yorumları oldukça yol gösterici olacaktır.

Mülakat Yapın

Farklı mülakat çeşitlerinden aranan pozisyon için en uygun mülakat çeşidini belirleyin ve öncesinde görüşme akışını oluşturarak adaya soracağınız soruları hazırlayın. Basit, kalıplaşmış cevapları olan sorulardan kaçınmak adayı daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Karakterini tanımaya yönelik sorulara ağırlık verebilirsiniz. Unutmayın ki deneyim kazanılır, iş öğrenilir. Önemli olan yetkin bir karaktere sahip olmaktır.

Doğru İşe Yerleştirin

Mülakat, neredeyse her gününüzü birlikte geçireceğiniz birini seçmek için oldukça kısa bir zamanda gerçekleşiyor. Bu yüzden adayı işe başladıktan sonra da tanımaya devam edin.

  • Motivasyon:
    Karşınızdaki kişiyi neyin mutlu ettiğini, moralini yükselttiğini ve çalışma isteğini artırdığını öğrenin. Çalışanlara iyi hissettirecek konforlu bir çalışma ortamı sunmak vazgeçilmezdir. Nasıl yaklaşmanız ve iletişim kurmanız gerektiği hakkında size oldukça fikir verecektir.
  • Şirket kültürü:
    İşe yeni başlangıçlar yeni heyecandır ancak her aday aynı şekilde heyecanını gösteremez. Bu yüzden şirket kültürünüzü açıkça anlatın ve şirketten beklentisini sormaya çalışın. Uyum sağlamak kültürünüzü büyütecek ve geliştirecektir.
  • Marka Bilinirliği:
    Yapılan başvurular dışında adayın şirketinizi daha önce tanıyıp tanımadığını da öğrenmelisiniz. Tanımayan adayların başvurusu marka bilinirliğinizin arttığının göstergesidir. Tanıyan adaylar sayesinde ise çalışmak isteyen birini değil, özellikle sizinle çalışmak isteyen birini bulabilirsiniz.

Tüm bu süreçlerin ardından, tebrikler! Doğru kişiyi işe aldınız!

Son olarak, iş başvurularına yanıt vermek zaman alır ancak başvurmak daha fazla. Küçük bir iletişim bile uzun bir yol kat eder. Bu yüzden başvurulara olumlu ya da olumsuz yanıt vermeyi unutmayın.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← BWA Digital’in Web Sitesi Yenilendi. Webtures’ta Şartlar Nasıl? Çalışma Saatleri ve Ortamı →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.