Doğru İmaj Optimizasyonu Yöntemleri

Doğru İmaj Optimizasyonu Yöntemleri

Sosyal medyada yüksek etkileşim alan sayfaların başarısında, doğru imaj optimizasyonu kullanarak hedef kitlenin karşısına çıkmalarının önemli rolü vardır. 

Doğru imaj optimizasyonu pek öncelikli bir konu olarak görülmemesine rağmen online varlığınızı geliştirmeniz ve online içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşması için büyük önem taşıyor. Bu nedenle sosyal medyada, web sitenizde ya da blogunuzda kullandığınız imajların ilgi çekici olduğundan ve arama sonuçlarında sizi hedef kitlenizin karşısına çıkaracak şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız.

İmajlar, online hedef kitleye ulaşmanız konusunda anahtar bir role sahiptir. Bunun farkında olan reklamcılar dikkat çekici imajlara ciddi bir yatırım yapmaya başladı. İmaj kullanımı üzerine dikkatlerden kaçmaması gereken konulardan biri, farklı platformlarda farklı standart imaj boyutlarının kullanılıyor olması.

Doğru imaj optimizasyonu yöntemleri, çok sayıda platformda kullanabileceğiniz imajlar üretmenizi sağlayarak sizi büyük bir iş yükünden kurtarır. Bununla da kalmaz; sosyal medya profillerinizi birbiriyle uyumlu hale getirir ve görünürlüğünüzü artırmanızı sağlar.

İdeal görüntüye ulaşmak için doğru medya imaj optimizasyonu sağlamak için şu detayları dikkatinizden kaçırmayın:


1. Farklı mecralarda kullanabileceğiniz bir imaj boyutu belirleyin.

Özellikle farklı sosyal medya platformlarında kullanabileceğiniz bir boyut belirleyerek işinizi epey azaltabilirsiniz. 560 x 292 piksel boyutlarında bir imaj tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız imajı, belli bir boyuta getirmek için Adobe ürünleri, Canva, PicMonkey gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Bu araçlar, imajınızın daha güzel gözükmesi için de birçok seçenek sunar.

İpucu: İmaj oluştururken arkaplan katmanları (layer) ve metin kullanabilirsiniz. Ayrıca ikonlar yerleştirebilir ve renk paletini kullanarak istediğiniz rengi seçebilirsiniz.


2. Metnin konumunu ayarlayın

İmajınıza yerleştirdiğiniz metnin, farklı platformlar, web siteleri ve bloglarda uygun şekilde gözükmesi gerekiyor. Bunu sağlamazsanız mesajınız hedef kitleye doğru şekilde iletilmez ve hedef kitlenizin ilgisini çekme konusundaki başarısız olabilirsiniz. En iyi online görünürlük için mesajınızın doğru iletildiğinden emin olun. Bu amaçla doğru yazı tipi ve boyutunu kullanın.

dogru imaj optimizasyonu

Bu aşamada biraz(cık) matematik bilginizi kullanmanız gerekebilir. Farklı platformlarda imajınız dört bir yanından farklı boyutlarda kesilecektir. Bu versiyonları da göz önünde bulundurarak metinler için en uygun konumu bulun. Yerleşimi belirlerken yanlardan 40 piksel, alttan ve üsttense 10 piksel boşluk bırakmaya gayret edin. Biraz daha ferah bir imaj elde etmek için ekstra boşluk da ekleyebilirsiniz.


3. İmajın nasıl gözüktüğünü kontrol edin

İmajınızı oluşturduktan sonra farklı plaformlarda paylaşarak nasıl gözüktüğüne bir bakın. Yazılar ya da imajınız kesiliyor mu? Kesiliyorsa bu kesinti vermek istediğiniz mesajı engelliyor mu? Bloglar ve web sitesi için imajınız uygun yerde mi bulunuyor? Bu soruları özenle yanıtlayın ve gerekli bulduğunuz değişiklikleri uygulayın.

Özellikle de imajın bir köşesinde şirketinizin logosu bulunuyorsa bu son kontrol büyük önem taşıyor. Logonun gözükeceği şekilde gerçekleştireceğiniz doğru imaj optimizasyonu ile tek bir imajı gönül rahatlığıyla tüm platformlarda da kullanabilirsiniz.


Doğru imaj optimizasyonu yöntemleriniyle sosyal medya platformlarında, blogunuzda ve web sitenizde kullanmak üzere farklı imajlar oluşturmanız gerekmeden ilgi çekici paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Reklam Optimizasyonu İçin Başarılı Yöntemler Sosyal Paylaşımlar İçin Rekor Kıracak İçerik Önerileri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.