Adobe Photoshop Alternatifi Ücretsiz Programlar

Adobe Photoshop Alternatifi Ücretsiz Programlar

Adobe Photoshop dışında ücretsiz ve kullanımı kolay tasarım programları arıyorsanız, aşağıdaki alternatif tasarım programları incelemelisiniz.

 

Senelerdir fotoğraf düzenlemeden, sosyal medya postu, banner, broşür, davetiye vb. her türlü görsel içeriği hazırlamak için tasarım dünyasında profesyonellerin vazgeçilmez programı 'Adobe Photoshop' oldu. Adobe Photoshop içerisindeki katmanlar, renk paleti, fırçalar, yazı stilleri ve çeşitli araçları ile çok kapsamlı ve ücretli bir programdır. Dolayısıyla birebir Adobe Photoshop kadar geniş kapsamlı bir program önermek elbette mümkün değil.

 

Yine de profesyonel düzeyde tasarımlar yapmak için hem PC hem de mobil'de kullanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz photoshop benzeri program da bulunuyor.

 


 

GIMP

 

 

 

 

GIMP-Adobe-Photoshop-Ucretsiz-Alternatifi

 

 

 

 

En eski rakibi ve en iyi ücretsiz Photoshop alternatifi diyebileceğimiz GIMP’te, neredeyse Adobe'nin araçları kadar fazla araç bulunuyor. Açık kaynak koduna sahip olan GIMP’te önceden yüklenmiş ve kullanıma hazır halde gelen eklentileri kullanarak programı kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Ayrıca Linux, Windows ve macOS işletim sistemlerinde ücretsiz olarak indirilebilir.

 

Yeni başlayanlar için arayüzü biraz kafa karıştırıcı olsa da GIMP, Türkçe kullanıma uygun olduğu ve birçok öğretici kaynak olduğu için hızla alışabilirsiniz.

 


 

Adobe Photoshop Express

 

 

 

 

Adobe-Photoshop-Express-Photo-Edito‪r‬

 

 

 

 

Phoshop’un en basit hali diye tanımlayabileceğimiz Phoshope Express, dokunmatik ekranlarda kullanıma uygun, ücretsiz ve Windows, iOS ve Android’te uygulama olarak indirilebilir sürümüdür.

 

Fotoğraf düzenlemek için kullanması oldukça basit ve kolay kullanımlı bir arayüze sahip Photoshop Express ile birkaç dokunuşla fotoğraflarınızı kırpabilir, görüntüdeki paraziti azaltabilir ve kontrast-ışık dengesini değiştirebilirsiniz.

 


 

Pixlr

 

 

 

 

Pixlr-Adobe-Photoshop-Ucretsiz-Alternatifi

 

 

 

 

Pixlr’ın en güzel özelliği hiçbir şey indirmeden tamamen tarayıcı üzerinden kullanılabilir olması. Pixlr X'i, hızlı, profesyonel ve modern fotoğraf düzenleyici olarak,  Pixlr E'yi ise katmanları, maskeleri ve diğer araçları ile bir tasarım programı olarak tarayıcınız üzerinden hemen kullanabilirsiniz.

 

Her iki program da ücretsiz, kullanımı çok kolay ve her iki programda PSD (Photoshop), PXD, JPEG, PNG (şeffaf), WebP, SVG vb. görüntü formatlarını açıyor.  Ayrıca, Pixlr’ın sunduğu hazır şablonlara ve stok görsellere de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

 


 

Photopea

Tarayıcı üzerinde çalışan bir diğer fotoğraf düzenleme programı Photopea da kullanımı kolay bir ara yüze sahip ve PSD de dahil birçok formatla çalışmanıza izin veriyor. PSD formatına uyumlu çalışan program, çalışması gereken ama Photoshop’a o an erişimi olmayanlar için günü kurtaracak nitelikte. Ayrıca, Photopea’nın sunduğu ücretsiz PSD templates’leri kullanarak görsellerinize renk ve yaratıcılık katabilirsiniz.

 


 

Figma

Figma özellikle web tasarım ve gelişmiş mobil uyumluluk testleri ile ilgilenenlerin işine yarayacak bir programdır. Figma, web siteleri için baştan sona daha iyi tasarımlar oluşturmanıza, mobil üzerinde test etmenize ve tasarımları paylaşmanıza yardımcı olur.

 

Ayrıca, masaüstü uygulaması üzerinden tasarımlarınızda yaptığınız güncellemeleri, Figma Mirror adlı mobil uygulama ile anlık görüntülemenizi sağlar. Figma Mirror’u masaüstü uygulamayı entegre etmek için tek yapmanız gereken kullanıcı adınız ve şifreniz ile mobil uygulamaya girmek.

 


 

Krita

 

 

 

 

Krita-Adobe-Photoshop-Ucretsiz-Alternatifi

 

 

 

 

Krita, profesyonel, ücretsiz ve açık kaynaklı bir boyama programıdır. Krita, PSD formatında çalışma olanağı sunsa da içerisindeki İllustrasyon düzeyinde araçlar ile daha çok Adobe Illustrator’un ücretsiz bir alternatifi olma niteliği taşıyor. Bu program özellikle sanat çalışmaları, doku ve mat resimler, çizim ve karikatür çalışmaları için uygundur.

 


 

Autodesk Sketchbook

Tasarımcıların, grafikerlerin, mimarların kısacası çizerlerin en çok tercih ettiği ve bir süredir ücretsiz olan dijital çizim ve boyama programıdır.  Profesyonel çizim araçları ve güzel bir arayüz ile SketchBook, ihtiyaç duyduğunuzda araçlarınıza hızlı erişim için temiz, düzenli bir çalışma alanı sunar. Çok fazla araç ve efekt seçeneği sunmasına rağmen sade, basit kullanımı sayesinde çizim yapmayı kolaylaştırıyor.

 


 

Canva

Canva da tarayıcı üzerinden kullanılabilen bir programlardır. Sunum, CV hazırlamak, davetiye, afiş, bülten sosyal medya tasarımı vb. gibi amaçlar için en yaygın ve kullanışlı programlardan biridir.  Ayrıca tasarımlarınızı, içerisinde ücretsiz olarak yer alan binlerce profesyonel görünümlü hazır şablonu kullanarak çok hızlı oluşturabilirsiniz.

 


 

Afterlight

 

 

 

 

Afterlight-Adobe-Photoshop-Ucretsiz-Alternatifi

 

 

 

 

Profesyonel bir düzeyde fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz son derece kaliteli filtreler, gerçek film dokuları ve hassas düzenleme araçları sunan bir mobil fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Özellikle iPhone kullanıcıları için ideal bir fotoğraf düzenleme programı olan Afterlight ile Android kullanıcıları da oldukça verimli sonuçlar alabilmektedir.

Etiketler:

İlgili Haberler

Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Dijital menu icon
17 Şub 23
Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Devamını Oku >
Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!
Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!
Devamını Oku >
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Devamını Oku >
Dünya Liderlerinin İmzalarıyla Yaratılan Alfabe
Grafik Tasarım menu icon
11 Haz 18
Dünya Liderlerinin İmzalarıyla Yaratılan Alfabe
Devamını Oku >
Dünyaca Ünlü Logolarda Kullanılan Yazı Karakterleri
Grafik Tasarım menu icon
16 Nis 18
Dünyaca Ünlü Logolarda Kullanılan Yazı Karakterleri
Devamını Oku >
Başarılı Bir İnternet İşi Kurmak İçin 5 İpucu
Dijital menu icon
11 Nis 18
Başarılı Bir İnternet İşi Kurmak İçin 5 İpucu
Devamını Oku >
SEO’ya Etki Eden 7 Kullanıcı Etkileşimi Metriği
SEO & SEM menu icon
3 Nis 18
SEO’ya Etki Eden 7 Kullanıcı Etkileşimi Metriği
Devamını Oku >
Markaların Maskülen Logoları, Kadın Figürleriyle Değiştirildi
Markaların Maskülen Logoları, Kadın Figürleriyle Değiştirildi
Devamını Oku >