CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Günümüzde Dijital Pazarlamanın Önemini Konuştuk

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Günümüzde Dijital Pazarlamanın Önemini Konuştuk

Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız bir şekilde her işletmenin tek amacı gelir elde etmektir. Gelir elde etmek adına ürün ve hizmetlerin satılması gerekiyor. Takdir edersiniz ki, hiç kimsenin haberinin dahi olmadığı bir ürün ya da hizmetin satın alınması mümkün değildir. Bu yüzden, ürün ve hizmetlerin tanıtım faaliyetleri ile hedef kitlesine tanıtılması şart! Bahsettiğimiz tanıtım faaliyetlerine ise pazarlama adını veriyoruz.

CRM Medya; çok uzun süreden bu yana dijital pazarlama ve SEO ajansı olarak faaliyet gösteriyor. Kaliteli hizmeti; uygun fiyat ve müşteri memnuniyetiyle birleştiren CRM Medya; 2023 yılında da başarıları ile çok konuşulacak gibi duruyor. Biz de CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı ile dijital pazarlamanın önemi hakkında son derece keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!


Dijital Pazarlamanın Ne Olduğunu Anlamalısınız

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde aklınıza gelebilecek her işin internet üzerinden gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. İnsanlar; fırına gidip ekmek almaktan ziyade ekmeği sipariş etmeyi tercih ediyorlar. Teknolojinin hayatlarımızı esir aldığını söyleyebiliriz. İşletmelerin de teknolojinin avantajlarından yararlanmaları şart! Bilhassa reklam ve pazarlama faaliyetleri internet ortamında gerçekleştirilmeli!

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlama ile ilgili olarak muhakkak bilinmesi gereken detaylardan bahsetti:

“Dijital pazarlama; tahmin edebileceğiniz üzere mal ve hizmetlerin internet ortamında tanıtılmasıdır. Sosyal medya ve mobil platformlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Takdir edersiniz ki, Türkiye’deki işletmeler yeniliğe biraz daha kapalıdır. Bu yüzden, dijital pazarlamanın avantajları yeterince bilinmez. Dijital pazarlama; 90’lı yıllardan bu yana sektörde görmeye alışık olduğumuz geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha iyisini vaat eder. Maliyet, zaman yönetimi, iletişim, kapsam, tüketici ilişkileri, deneyim ve çeşitlilik, kullanılabilirlik, tüketici ve markanın korunması gibi kriterler açısından avantaj sunar.”

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın avantajları hakkında konuşmaya devam etti:

“İşletmeler; reklam ve pazarlama faaliyetleri için yüksek bir bütçe ayıramazlar. Ellerindeki bütçeyi de en iyi şekilde kullanmaları gerekir. Dijital pazarlama; fiyat – performans kriteri bakımından en iyisidir. Her şeyden önce, geleneksel reklam pazarlama faaliyetlerine kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Bunun yanı sıra, markalar; dijital pazarlama ile hedef kitlelerine yer ve zamandan bağımsız bir şekilde istedikleri her an ulaşabilirler. Dijital pazarlamanın avantajları bunlarla sınırlı değil! Tüketiciler; geleneksel pazarlama yöntemleri ile tanıtılan ürünlerin varlığını öğrenmek ile yetinirler. Ancak, dijital pazarlamada söz konusu sürece tüketicilerin de dahil olması söz konusudur. Bir başka deyişle, herhangi bir ürünü satın alanlar; o ürün ile ilgili olarak yorum yapabilirler. Memnuniyetlerini dile getirebilirler. Bu durum; dijital pazarlamanın tüketici – marka ilişkileri açısından da harika bir seçenek olduğunu ortaya koyar.”


Dijital Pazarlamanın Avantajları Dikkat Çekicidir

Dijital pazarlama; yalnızca büyük markalar için gerekli değildir. Sektörde kalıcı bir yer edinmek isteyen ve ürünlerini daha çok kişiyle buluşturmak isteyen küçük işletmeler de dijital pazarlamadan yararlanmalıdırlar. İşletmeler; dijital pazarlama sayesinde hedef kitleleriyle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma şansını elde ederler. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın neden tercih edilmesi gerektiğine dair son derece önemli bilgiler verdi:

  • Her şeyden önce, markalar; dijital pazarlama sayesinde hedef kitleleri ve hali hazırdaki müşterileri ile iletişim kurma şansını elde ederler. Sosyal medya kullanımı bir hayli arttı. İnsanlar; günlerinin önemli bir kısmını sosyal medyada geçiriyorlar. Kendileri paylaşım yaptıkları gibi başkalarının paylaşımlarını da görüyorlar. Her yaştan insanın sosyal medya içerisinde kendisine yer bulduğunu dile getirebiliriz. Markalar; bu durumdan yararlanmak zorundalar! Küçük, orta veya büyük markaların her birisinin potansiyel müşterilerinin sosyal medyada online olduğunu söyleyebiliriz. Dijital pazarlama; iletişim konusunda en iyisini vaat ediyor. Geleneksel pazarlamada tek yönlü bir iletişimin var olduğu bilinir. Ancak, dijital pazarlamada çift yönlü iletişim mevcuttur. Bu durum; hedef kitlesini doğru bir şekilde belirleyen ve onlarla iletişime geçen markalar için ciddi bir avantajdır. Buna ek olarak, dijital pazarlama; rakip analizi konusunda da daha avantajlı bir seçenektir. Markalar; tıpkı müşterileri gibi sosyal medyada online olan rakiplerini analiz etme şansını elde ederler.
  • Dijital pazarlama size en iyisini vaat eder. Ürün ve hizmetlerini hedef kitleye tanıtma noktasında herhangi bir sınırınızın olmadığını bilmelisiniz. İyi bir strateji belirlediğiniz ve yaratıcılığınızı kullandığınız takdirde dijital pazarlamadan en iyi verimi alırsınız. Ürün, hizmet ve kampanyalarınızı başkalarına duyurmak adına önünüzdeki engelleri rahat bir şekilde kaldırabilirsiniz. Dijital pazarlama kanalları; tahmin edebileceğiniz üzere çok fazla kişiye ulaşmanızı mümkün kılar.
  • İnternet kullanımı her geçen gün artıyor. Bilhassa pandemi etkisi altında geçen 2020 ve 2021 yılları; tüketicilerin satın alma davranışlarını da doğrudan etkiledi. İnsanlar; teknolojiye geçmişe kıyasla daha çok bağımlılar! Kullanıcılar her an ve her yerde çevrimiçi olmanın keyfini yaşayabiliyorlar. Bu durum; markasını geniş kitlelere tanıtmak isteyenler için ciddi bir avantaj! Ürün ve hizmetleri tanıtmak, tüketicilerde marka bilinirliği oluşturmak adına en iyi seçenek kesinlikle dijital kanallar! Dijital kimliğini doğru bir şekilde kurgulayan markayı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artacaktır.
  • Dijital pazarlama; daha önce de ifade ettiğimiz üzere markalar için en ekonomik seçenek! Markalar; dijital pazarlamayı tercih ettikleri takdirde reklam harcamalarını en aza indirebilirler. Daha çok kar elde edebilirler. Bu durum; bilhassa reklam ve pazarlama bütçesi yok denecek kadar az olan küçük ve orta işletmeler için ciddi bir avantajdır. Ancak, dijital pazarlamadan olabilecek en iyi şekilde verim almak adına en doğru dijital pazarlama stratejileri belirlenmelidir. Markalar; bu hususa önem verdikleri takdirde hem pazar paylarını arttırma hem de rakiplerinin önüne geçme şansını elde ederler. Dijital pazarlamanın önemi geçmişe bağımlı markalar tarafından yadsınabilir. Ancak, ölçeğinden bağımsız olarak her markanın dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya kıyasla daha ekonomik olduğunu bilmesi gerekir. Bu konuyu güzel bir örnek ile açıklamak mümkün! E-posta pazarlaması; adından da tahmin edebileceğiniz üzere reklam veya ticari bilgi göndermek adına kullanıcılara e-posta gönderilen bir çevrimiçi pazarlama tekniğidir. İşletmeler tarafından sıklıkla tercih edilir. Dijital pazarlama seçeneklerinin en iyilerinden birisidir. Düşük maliyetlidir. Yüksek yatırım getirisi mevcuttur. Bunun yanı sıra, marka bağlılığı oluşturma konusunda bir hayli avantajlıdır. Markalar; başta e-posta pazarlaması olmak üzere dijital pazarlama seçenekleri sayesinde binlerce kişiye ulaşabilirler. Az miktardaki yatırım ile ciddi gelirler elde edebilirler.
  • Reklam ve pazarlama faaliyetlerinizin başarılı olmasını istiyorsanız hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Birçok marka; hedef kitle belirleme konusunda birtakım yanlışlar yapar. Bilhassa geleneksel reklam ve pazarlama yollarının tercih edilmesi büyük bir hata olacaktır. Örneğin, televizyonda yayınlanan bir ürün reklamının hedef kitle ile buluşacağını garanti edemezsiniz. O reklamı; söz konusu ürünü hiçbir şekilde almayı düşünmeyen insanlar da izleyebilirler. Ancak, dijital pazarlama; hedef kitle belirleme ve onlara ulaşma konusunda çok daha başarılıdır. Her markanın bir sosyal medya hesabı vardır. Sosyal medya hesabını takip eden kullanıcılar ile iletişime geçmek son derece önemlidir. Onların yorumları muhakkak okunmalıdır. Tüketici davranışları analiz edilmelidir. Marka; sıradan bir tüketicinin bir üründe ne bulmayı istediğini öğrenmelidir. Bu durum; hedef kitlenin beklentilerini anlamak açısından bir hayli önemlidir. Markalar; doğru hedef kitleye hitap eden bir reklam oluşturarak tanıtım faaliyetlerinden olumlu sonuçlar alırlar.
  • Dijital pazarlama; görüp görebileceğiniz en başarılı sonuçları bünyesinde barındırır. Markalar; geleneksel reklam ve pazarlama faaliyetlerini tercih ettikleri takdirde söz konusu reklamların ne kadar başarılı olduğunu ve hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını öğrenemezler. Bir başka deyişle, reklam ve pazarlama için harcamış oldukları para boşa gidebilir. Stratejileri tutmayabilir. Ancak, dijital pazarlama; bu konuda da en iyisini vaat ediyor. Çünkü dijital pazarlama kanalları aracılığıyla gerçekleştirilen bir reklam kampanyasının kaç kişiye ulaştığını öğrenmek mümkündür. Bunun yanı sıra, reklamların tüketicilerin yüzde kaçının ilgisini çektiği de öğrenebilecek hususlar arasındadır.
  • İletişim; hayatın her alanında olduğu gibi tanıtım faaliyetlerinde de hayati bir öneme sahip! 2023 yılına girdiğimiz şu günlerde markaların hem potansiyel hem de hali hazırdaki müşterileri ile iletişime geçme konusunda eskiye kıyasla daha şanslı olduklarının altını çizebiliriz. Dijital pazarlama; satın alma davranışına yönlenmesi beklenen müşteriler ile etkin bir biçimde iletişime geçmek isteyen markalar için ciddi bir avantajdır. Markalar; müşterileri ile gerçek zamanlı etkileşimler kurabilirler. Reklam ve pazarlama çalışmalarının sonuçlarını ve geri dönüşlerini en kısa sürede alabilirler.

Dijital Pazarlama Önemini Her Geçen Gün Arttırıyor

Dünya; 2000’li yılların sonundan itibaren değişim sürecine girdi. Teknoloji; akıllı telefonlar aracılığıyla hayatımıza girdi. Hatta, hayatımızın merkezi olmayı başardı. Teknoloji etrafında şekillenen yeni dünyanın ezberleri bozduğunu dile getirebiliriz. Her şeyden önce, yeni bir yaşam tarzı ortaya çıktı. İnsanlar; birbirleriyle yüz yüze görüşmek yerine birbirlerinin sosyal medya hesaplarını takip etmeyi tercih ediyorlar. Bunun yanı sıra, temel ihtiyaçlarını karşılamak adına markete veya mağazaya gitmiyorlar. Aklınıza gelebilecek her türlü ürünü internet üzerinden satın alıyorlar. Bu durumu fark eden işletmeler de ürün ve hizmetlerine alıcı bulabilmek adına dijital pazarlara kaymayı tercih ediyorlar.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın önemine dair çarpıcı açıklamalar yaptı:

“Dijital dünya; derya deniz olarak tanımlanabilir. Aklınıza gelebilecek her ürünü dijital ortamda bulabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerini dijital dünyada tanıtmayan işletmelerin kaybolmaya mahkûm olduğunu dile getirebiliriz. İşletmenin tüketiciler tarafından görünür olması şarttır. Akıllı davranarak doğru stratejiler belirleyen bir marka; geniş ve kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturarak turnayı gözünden vurabilir.”

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; konuşmasının geri kalan kısmında dijital pazarlamadan en iyi şekilde faydalanmak adına yapılması gerekenlerden bahsetti:

“Neredeyse her işletmenin kendisine ait bir internet sitesinin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, markalar arası rekabet internet ortamına da yansımış durumda! Bir başka deyişle, markanın internet sitesinin olması tek başına yeterli değil! Söz konusu sitenin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması şart! Bunu yapabilmek adına vakit kaybetmeden SEO hizmeti almak gerekiyor. Tüketiciler; aradıkları ürünleri barındıran internet sitelerini araştırırlar. Bu noktada, arama sonuçlarının üst sıralarında kendisine yer bulan bir sitenin daha çok kişi tarafından ziyaret edileceğini söyleyebiliriz. Markalar; SEO sayesinde ürün ve hizmet satışlarını arttırabilirler.”


Dijital Reklamlardan Yararlanmak Şart!

Dijital pazarlama; faydalanmasını bilene harika imkânlar sunar. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital reklamların öneminden de bahsetti:

“Google Adwords; ürün ve hizmetlerini en kısa sürede geniş kitlelere tanıtmak isteyen markalar adına ciddi bir avantaj! Google; dünyanın en gelişmiş reklam network’üne sahiptir. Markalar; Google Adwords sayesinde yeni müşteriler kazanabilirler. Bu durumun bir sonucu olarak, satış ağlarını büyütebilirler. Ayrıca, ürün ve hizmetlerine ait bir reklamı yalnızca saniyeler içerisinde hedef kitlelerine ulaştırabilirler. Google Adwords; hedefleme, ölçümleme ve bütçe kontrolü gibi avantajları ile de dikkat çeker. Bilhassa bütçe kısıtlamasının olmaması ciddi bir avantajdır. Markalar; bütçelerinin ne olduğundan bağımsız bir şekilde Google aracılığıyla reklam verebilirler. Hatta, günlük ya da aylık olarak belirledikleri bütçeleri ile reklamlarını yönetme ve reklam performansını görme şansına da erişebilirler. Birçok internet kullanıcısı; trafiği bir hayli yüksek olan internet sitelerinde gezinir. Bu sayede, Google Adwords aracılığıyla reklam veren markaların reklamlarını görebilirler. Söz konusu markanın internet sitesini ziyaret ederek satın alma davranışına yönlenebilirler. Google Adwords; tahmin edebileceğiniz üzere Google’a bağlı olarak çalışır. Bu sayede, dijital reklam konusunda en iyi sonuçları verir. Son derece doğru bir çalışma prensibi vardır. Bilhassa kullanıcıların anahtar kelimelerini reklamlar ile ilişkilendirmesi söz konusudur. Markalar; hedefledikleri anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmış olurlar.”


Dijital Pazarlama Markalara Reklam Performansını Yönetme Avantajını Sunar

Reklam ve pazarlama faaliyetlerinden verim almak kolay değil! Birçok marka; tanıtım faaliyetleri için ayırmış olduğu bütçenin boşa gitmesinden endişe ediyor.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın bütçeyi nasıl etkin bir şekilde kullandığıyla ilgili olarak bilgi verdi:

“Markalar; dijital pazarlamadan yararlandıkları takdirde reklamlarını aktif olarak yönetme şansını elde edebilirler. Bir başka deyişle, dijital pazarlama seçenekleri sayesinde reklamın kaç kişi tarafından görüldüğünü görmek mümkün hale gelir. Bunun yanı sıra, reklamı gören kaç kişinin markanın internet sitesine giriş yaptığını bilmek de mümkündür. Markalar; bu tür hususları dikkate alarak reklam stratejilerini yönetebilirler. Bilhassa işe yaramayan reklamlara para ve zaman harcamamış olurlar. Geleneksel pazarlama seçeneklerinde böyle bir avantaj bulamazsınız.”


İletişim Dijital Pazarlamayı Özel Kılan Hususlardan Birisidir

Dijital pazarlama; sahip olduğu avantajlar ile göz doldurur. Ancak, dijital pazarlamadan en iyi şekilde yararlanmak adına bazı hususlara dikkat edilmeli! CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; bilhassa iletişimin önemine dikkat çekti:

“Markaların neredeyse her birisi dijital pazarlamadan yararlanmayı tercih ediyor. Fakat, tüm markaların tanıtım faaliyetlerini doğru bir şekilde yürüttüklerini söylemek mümkün değil! Dijital pazarlamayı özel kılan hususların başında iletişim gelir. Müşterileriyle doğru bir şekilde iletişim kuran bir marka; diğerlerine kıyasla rekabette bir adım öne geçer. Markaların bu konuda yapabilecekleri birtakım şeyler mevcut! Her şeyden önce, internet sitelerini ziyaret eden kullanıcılara mail adresleri üzerinden ürün tanıtımı yapabilirler. Bu tür tanıtımlar; müşterilerden geri dönüş almayı kolay hale getirir. Ancak, tanıtım maillerinin sayısı çok fazla olmamalıdır. Ayrıca, maillerin kısa ve anlaşılır olması şarttır. Metinlerden ziyade görsellere yer verilmelidir. Dikkat çekici görsellerden oluşan bir mail; hedef kitle ile doğrudan buluşur.”


Yeniden Pazarlama Sisteminden Yararlanılabilir

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın bir diğer unsuru olan yeniden pazarlama hakkında da konuştu:

Yeniden pazarlama; tüketicileri satın alma davranışına yönlendirmek adına en iyi seçenek! İnternet sitenizi ziyaret ettikten sonra siteden ayrılan bir kullanıcı; farklı sitelerde de ürünlerinizi görmeye devam eder. Bu durum; söz konusu ürünlerin tüketicilerin akıllarına kazınmasını sağlar. Marka; yeniden pazarlama sayesinde ürünlerini birden çok kez tanıtma şansına erişir.”

Dijital pazarlama; popülerliğini önümüzdeki yıllarda da iyice arttıracak gibi duruyor. Hatta markaların işini kolaylaştıracak türden yepyeni gelişmelere de rastlayabiliriz.

Etiketler:

İlgili Haberler

Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Dijital menu icon
2 Nis 24
Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Devamını Oku >
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Yapay Zeka menu icon
2 Nis 24
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Devamını Oku >
Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi
Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Dijital menu icon
2 Oca 23
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
Devamını Oku >
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Ajans Haberleri menu icon
15 Kas 16
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Devamını Oku >
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Ajans Haberleri menu icon
18 Ağu 16
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Devamını Oku >
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Ajans Haberleri menu icon
16 Ara 15
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Devamını Oku >