Asus, Mobil Oyunculara Özel Akıllı Telefonu ROG Phone’u Tanıttı

Asus, Mobil Oyunculara Özel Akıllı Telefonu ROG Phone’u Tanıttı

Asus, mobil oyuncular için geliştirdiği akıllı telefon ROG Phone’u, Computex etkinliğinde duyurdu.

Yıllardır, oyucuların bilgisayar oyunlarını en yüksek ayarlarda oynayabilecekleri yüksek konfigürasyonlu bilgisayarlar üretiliyor. Fakat konu akıllı telefonlara geldiğinde, amiral gemisi modeller bile 30 dakikalık PUBG’nin ardından neredeyse eriyecek sıcaklığa ulaşıyor.

Bunu değiştirmek isteyen Asus, Computex etkinliğinde “ROG Phone”u duyurdu. Asus’un ROG (Republic of Gamers) ailesinin yeni üyesi olan ürün, mobil oyuncular için tıpkı laptop modellerindeki gibi güçlü donanımsal özelliklerle donatılmış.

6 inçlik ekranla gelen Asus ROG Phone; 2.96GHz hızında Qualcomm Snapdragon 845 işlemciye, 8GB RAM’e ve 512GB depolama alanına sahip. Şu an piyasada benzer özelliklerde bir telefon daha yok. 2160×1080 çözünürlükteki AMOLED ekran HDR destekli olmasının yanı sıra 90Hz yenileme, 1ms’lik yanıt oranıyla mobil oyuncular için harika bir seçenek. Renk açısından zengin ekran konusunda oyunların akıcı oynanabilmesini sağlıyor.

Telefon, “3D vapor-chamber” soğutma sistemiyle destekleniyor. Asus’a göre 3D vapor chamber, sıcak hava tahliyesinde standart soğutma sistemlerinden 16 kat daha başarılı bir sistem. Telefonun ikisi sol ve sağda olmak üzere 3 ultrasonik “AirTrigger” dokunma sensörü bulunuyor. Üçüncü sensör portre modunda kullanılabiliyor. Programlanabilen sensörler, oyun oynarken ekstra iki parmağın kullanılabilmesini sağlıyor. Ufak bir dokunuşla aktif olan dokunma sensörleri, dokunsal geribeslemeye sahip.

Eğer telefonu bir oyun konsoluna dönüştürmek isterseniz, “TwinView dock” aparatı bunu sizin için yapabiliyor. Fiziksel butonlar, oyunda daha iyi kontrol sağlıyor.

Asus ROG Phone’un oyun oynama deneyimini geliştirmek için yazılımsal birkaç özelliği de var. Örneğin, telefonu iki taraftan sıkarak aktive edilen “X modu”, arka plan RAM’ini dondurarak oyuna aktarıyor. Diğer özellikleri arasında ise; 12/8 megapiksel arka, 8 megapiksel ön selfie kamerası, su geçirmezlik, ön tarafta stereo hoparlörler, Asus Aura RGB ışıklandırma ve Asus HyperCharge teknolojisiyle desteklenen, daha hızlı ve soğuk şarj özelliğine sahip 4.000mAh pil yer alıyor.

200g ağırlığındaki telefon, performans ve soğutmaya yönelik özellikleri göz önüne alınınca aslında o kadar da ağır olmadığını gösteriyor.

Henüz fiyatı hakkında bir bilgi bulunmayan Asus ROG Phone, 2018’in üçünü çeyreğinde satışa çıkacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kavram Eğitim Kurumları’nın Dijital Medya Ajansı Destex Digital Oldu! Microsoft, GitHub’ı Satın Alıyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.