CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Dijital Pazarlamada SEO Çalışması Üzerine

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Dijital Pazarlamada SEO Çalışması Üzerine

CRM Medya; SEO çalışması yaparak dijital pazarlamada uzun süredir faydalanmaktadır. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı ile Dijital Pazarlamada SEO Çalışması hakkında konuştuk.

Son yıllarda SEO, dijital pazarlamanın giderek daha önemli bir parçası haline geldi. İşletmeler, arama motoru sıralamasında üst sıralara ulaşmaya çalışırken, SEO'nun nasıl çalıştığını ve sıralamalarını hangi faktörlerin etkilediğini anlamaları gerekir.

Anahtar kelime araştırması ve içerik optimizasyonundan bağlantı kurma ve performans izlemeye kadar SEO'nun birçok farklı yönü vardır. Tüm bu unsurları anlayarak, istediğiniz sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacak etkili bir SEO stratejisi oluşturabilirsiniz.


SEO Nedir?

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; ilk olarak, SEO’nun tanımından bahsetti:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmeye yarayan çalışmadır. Sıralama ne kadar yüksek olursa, insanların siteyi bulma olasılığı o kadar artar.

İki ana SEO türü vardır: sayfa içi ve sayfa dışı. Sayfa içi optimizasyon, hedeflenen anahtar kelimelerle alakalı olduğundan emin olarak bir web sitesinin içeriği ve yapısıyla ilgilenir. Sayfa dışı optimizasyon, bağlantı oluşturmaya veya diğer web sitelerinin sizinkine bağlanmasını sağlamaya odaklanır.

Her iki yaklaşım da arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen herhangi bir web sitesi için önemlidir. Ancak her biri farklı beceri ve bilgi gerektirir.


SEO’da Anahtar Kelime Araştırması

Web sitenizi belirli anahtar kelimeler için optimize etmeden önce, bu anahtar kelimelerin ne olduğunu bilmeniz gerekir! Bu sürece anahtar kelime araştırması denir ve SEO'daki en önemli adımlardan biridir.

Anahtar kelime araştırması yapmanın çeşitli yolları vardır, ancak en popüler yöntemlerden bazıları, Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı ve Moz Anahtar Kelime Gezgini gibi anahtar kelime araçlarını kullanmanın yanı sıra hangi kelimeleri hedeflediklerini görmek için rakip web sitelerine bakmayı içerir.

Potansiyel anahtar kelimelerin bir listesine sahip olduğunuzda, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için bunları web sitenizin içeriğine entegre etmeye başlayabilirsiniz.


SEO İçin İçerik Nasıl Optimize Edilir

Sayfa içi optimizasyonun en önemli yönlerinden biri, hedeflediğiniz anahtar kelimelerle alakalı yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır. Bu, baştan sona (doğal görünecek şekilde) bu anahtar kelimeleri kullanan iyi yazılmış ve bilgilendirici makalelere, blog gönderilerine, ürün açıklamalarına vb. sahip olmak anlamına gelir.

İçeriğiniz boyunca anahtar kelimeler kullanmaya ek olarak, web sitenizin başlık etiketlerinin, meta açıklamalarının ve H1 etiketlerinin tümünün bu anahtar kelimeleri (ve diğer ilgili bilgileri) içerdiğinden emin olmanız gerekir. Bu öğeler, arama motorlarının web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur, böylece sonuç sayfalarında onu nerede sıralayacaklarını belirleyebilirler.


Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığını ve Sıralamaları Hangi Faktörlerin Etkilediğini Anlayın

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; arama motorlarının nasıl çalıştığını ve sıralamaları hangi faktörlerin etkilediğinin öneminden bahsetti:

Bir web sitesinin sıralamasını iyileştirmeye çalışırken, yapılabilecek farklı bağlantı türlerini dikkate almak önemlidir. En yaygın bağlantı türü, geri bağlantı olarak adlandırılır. Bu, başka bir web sitesinin sitenize geri bağlantı verdiği zamandır. Ne kadar çok geri bağlantınız varsa, siteniz arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) o kadar üst sıralarda yer alır. Ancak, tüm geri bağlantılar eşit yaratılmaz. Bağlantı veren sitenin kalitesi ve sitenize verilen bağlantının alaka düzeyi sıralamaları etkileyen önemli faktörlerdir.

Geri bağlantılara ek olarak, sosyal medya bahsetmeleri ve dizin listeleri gibi yapılabilecek başka bağlantı türleri de vardır. Bu tür bağlantılar, web sitenizin sıralamasını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Web sitenizin sıralamasını yükseltmeye çalışırken, bağlantı kalitesine ve alaka düzeyine odaklanmak önemlidir. Bağlantı kalitesi, bağlantı veren web sitesinin ne kadar saygın ve popüler olduğunu ifade eder. Bağlantı veren web sitesi ne kadar popüler ve saygın olursa, bağlantı kalitesi o kadar iyi olur. Alaka düzeyi, bağlantı veren web sitesinin sizin web sitenizle ne kadar yakından ilişkili olduğunu ifade eder. Arabalarla ilgili bir web sitesi sizin araba tamiri web sitenize bağlantı veriyorsa, bu alakalı bir bağlantı olarak kabul edilir. Sizinkiyle ilgili olmayan web sitelerinden gelen bağlantılar yine de bir miktar fayda sağlayacaktır, ancak ilgili bağlantılar kadar değerli olmayacaktır.

Web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmanın birçok yolu vardır. Bazı yaygın yöntemler arasında konuk blogu oluşturma, dizin gönderimleri ve sosyal medyadan bahsetme/paylaşma yer alır. Konuk blog yazarken, nişiniz veya sektörünüzle ilgili bloglar bulmaya çalışın ve okuyucularının ilgisini çekecek yüksek kaliteli içerikler sunun. Web sitenizi dizinlere gönderirken, benzer içeriğe sahip diğer web sitelerinin yanında listelenmek için nişinize veya sektörünüze özgü olanları seçtiğinizden emin olun. Son olarak, sosyal medyayı bağlantı kurma amacıyla kullanırken, başkalarını takipçileriyle paylaşmaya teşvik edecek ilginç ve ilgi çekici içerikler paylaştığınızdan emin olun.


SEO Performansınızı İzleme Araçları

SEO performansınızı izlemenize ve ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olacak bir dizi harika araç vardır. Google Arama Konsolu, sitenizin Google arama sonuçlarında nasıl performans gösterdiğine dair size fikir veren ücretsiz bir araçtır. Sitenizin arama sonuçlarında ne sıklıkta göründüğünü, insanların sitenizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını ve hatta hangi sitelerin sizin sitenize bağlantı verdiğini görmek için kullanabilirsiniz.

SEO performansını izlemek için bir başka harika araç da Moz Pro'dur. Moz Pro, SEO'nuzu izlemek ve geliştirmek için bir dizi güçlü araç sağlayan ücretli bir abonelik hizmetidir. Moz Pro ile web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını takip edebilir, bağlantı profiliniz hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Son olarak Ahrefs, SEO ilerlemenizi izlemek için zengin özellikler sunan bir başka popüler ücretli SEO aracıdır. Ahrefs, sitenizin rekabette nasıl bir performans gösterdiğini görmenize, backlink profilinizi takip etmenize ve anahtar kelimeleriniz ve organik trafiğiniz hakkında ayrıntılı bilgiler edinmenize olanak tanır.

Google'ın SEO Yönergeleri ile Güncel Kalın

Google, algoritmasını sürekli olarak değiştiriyor ve güncelliyor, bu da stratejilerini anında ayarlamak zorunda olan SEO'lar için sinir bozucu olabilir. Ancak, iyi bir sıralama elde etmek için bu değişikliklerden haberdar olmak önemlidir.

Google, tüm web siteleri için mobil öncelikli indekslemeyi kullanıma sunacağını duyurdu. Bu, Google'ın artık sıralamalarınızı belirlerken birincil bilgi kaynağı olarak web sitenizin mobil sürümünü kullanacağı anlamına gelir. Bu nedenle, web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmak her zamankinden daha önemlidir.

Web sitenizin yerel arama sonuçlarında iyi sıralanmasını istiyorsanız, doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan ve doğru NAP (isim, adres ve telefon numarası) bilgileri sağladığınızdan emin olmanız gerekir.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı ile konuyla ilgili konuşmayı bitirmeden son olarak şunları aktardı:

SEO çalışmalarınızda ve dijital pazarlama kariyerinizde başarılı olmak istiyorsanız, SEO temellerini ve arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir. Ek olarak, etkili bağlantı kurma stratejileri oluşturmayı ve SEO performansınızı nasıl izleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Özveri ve sıkı çalışma ile bu alanda başarıya ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

İlgili Haberler

Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Dijital menu icon
2 Nis 24
Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Devamını Oku >
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Yapay Zeka menu icon
2 Nis 24
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle E-Ticarette Dijital Pazarlamanın Önemi
Dijital menu icon
9 Şub 23
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle E-Ticarette Dijital Pazarlamanın Önemi
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama
Dijital menu icon
9 Şub 23
CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu İle Gelişen Teknolojiyle Birlikte Değişen Dijital Pazarlama üzerine
Ajans Haberleri menu icon
26 Oca 23
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu İle Gelişen Teknolojiyle Birlikte Değişen Dijital Pazarlama üzerine
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Günümüzde Dijital Pazarlamanın Önemini Konuştuk
Ajans Haberleri menu icon
26 Oca 23
CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Günümüzde Dijital Pazarlamanın Önemini Konuştuk
Devamını Oku >
Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi
Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Dijital menu icon
2 Oca 23
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Devamını Oku >