CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Sağlık Sektöründe Dijital Pazarlama

Takdir edersiniz ki, ürün ve hizmetlerin tüketicilere tanıtılması gerekiyor. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde neredeyse her sektörde çok ciddi bir rekabet olduğunu dile getirebiliriz. Markalar; ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine tanıtmak adına ellerinden geleni yapıyorlar. Rekabette bir adım öne çıkmak ve daha çok tüketicinin kendisini tercih etmesini sağlamak isteyen markaların pazarlamaya odaklanması şarttır.

CRM Medya; çok uzun süreden bu yana dijital pazarlama ve SEO ajansı olarak hizmet veriyor. Sosyal medya, medya planlama ve satın alma, yazılım hizmetleri, tasarım hizmetleri, call center, içerik pazarlaması ve daha birçok hususta en kaliteli hizmeti en uygun fiyatlarla vermeyi başaran CRM Medya’nın ilerleyen yıllarda dijital pazarlama dünyasına yön vereceği söyleniyor. Biz de bu durumdan istifade etmek istedik. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı ile sağlık sektöründe dijital pazarlama konulu son derece keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Gelin, Erol Sarı’nın konuyla ilgili düşüncelerine yakından bakalım!


Dijital Pazarlama Akla Gelebilecek Her Sektör İçin Ciddi Bir Avantaj!

Dijital pazarlama; adından da tahmin edebileceğiniz üzere ürün pazarlamanın dijital ortamda yapılmasıdır. İnternetin gücü ve akıllı telefonun hayatımıza girmesi ile beraber pazarlamanın da dijitale kaydığından bahsedebiliriz. İnternet, arama motoru, sosyal medya, mobil uygulama ve birçok unsurun dijital pazarlama kanalları arasında yer aldığı söylenebilir. Dijital pazarlama; internet bağlantısı ile ulaşılabilen her alanı reklam ve satış stratejileri için değerlendirmeyi amaçlar. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın avantajlarından şu şekilde bahsetti:

 • Her şeyden önce, dijital pazarlamanın hedef kitle ve müşteriler ile iletişim sağlama konusunda en iyi seçenek olduğunu dile getirmeliyiz. İnsanlar; günlerinin önemli bir kısmını sosyal medyada geçiriyorlar. Kendileri paylaşım yaptıkları gibi başkalarının paylaşımlarını da takip edebiliyorlar. Bu durum; markalar için ciddi bir avantaj! Bir başka deyişle, markaların hali hazırdaki veya potansiyel müşterilerinin çevrimiçi olma ihtimalleri bir hayli yüksek! Dijital pazarlama; iletişim açısından en iyisini vaat ediyor. Geleneksel pazarlama tek yönlü iletişimden ibarettir. Ancak, dijital pazarlamada çift yönlü iletişim söz konusudur. Hedef kitlesini doğru bir şekilde belirleyen ve onlarla iletişime geçen bir marka her zaman avantajlıdır.
 • Dijital pazarlamanın evrensel ve sürekli olduğunu biliyor muydunuz? Markalar; stratejileri ve yaratıcılıkları sayesinde ürün, hizmet ve kampanyalarını duyurmak adına tüm sınırları kaldırabilirler. Dijital pazarlama kanalları sayesinde tahmin edilenden bile daha çok kişiye ulaşılır.
 • Dijital pazarlama; ürün ve hizmet satışlarını arttırmasının yanı sıra marka bilinirliği açısından da son derece önemlidir. Markalar; dijital kimliklerini doğru bir şekilde kurguladıkları takdirde daha çok kişinin kendilerini tercih etmesini sağlayabilirler.
 • İşin bir de bütçe kısmı bulunuyor. Markalar; en çok bütçeyi reklam ve pazarlama faaliyetleri için ayırırlar. Fakat söz konusu bütçenin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. Dijital pazarlama; reklam harcamalarını azaltmak ve karlılığını arttırmak isteyenler için en iyi seçenektir. Bilhassa doğru dijital pazarlama stratejileri sayesinde rakiplerin bir adım önüne geçmek mümkün hale gelir. Hatta bu konuyu güzel bir örnekle açıklayabiliriz. E-posta pazarlaması; kısa süre içerisinde yüzlerce kişiye erişmek isteyenler için en iyi seçenektir. Az miktarda yatırım ile yüksek gelir elde etmeyi hedefleyen markalar; dijital pazarlamadan faydalanmalıdırlar.
 • Markalar; dijital platformlardaki kullanıcıların davranışlarını inceleyebilirler. Onlarla etkileşime geçerek nelerden hoşlandıklarını ve hoşlanmadıklarını belirleyebilirler. Bunun yanı sıra, kullanıcıların yorumlarını okuyarak da beklentilerini öğrenebilirler. Bir başka deyişle, çok sayıda veriden faydalanarak hedef kitleyi belirlemek mümkün hale gelir.
 • Dijital pazarlamanın avantajları bu kadar değil! Geleneksel pazarlama yöntemlerinin ne kadar başarılı olduğunu ölçmek mümkün değildir. Ancak, dijital pazarlama; reklam kampanyasının kaç kişiye ulaştığını, reklamı gören tüketicilerin yüzde kaçının bu reklam ile ilgilendiğini öğrenebilmeyi sağlar.
 • Dijital pazarlama; markaları merakta bırakmaz. Reklam faaliyetlerinin sonuçlarını en kısa sürede öğrenmek mümkündür. Müşteriler ile kurulan gerçek zamanlı etkileşimler sayesinde pazarlama çalışmalarının sonuçları ve geri dönüşleri hakkında bilgi edinilir. Büyük bir profesyonellik ve uzmanlık gerektiren dijital pazarlama; 2020’li yıllara da damga vuracak. Bu alanda uzman bir ajans ile çalışıldığı takdirde dijital pazarlamanın avantajlarından olabilecek en iyi şekilde yararlanmak da mümkün hale gelir.

Dijital Pazarlama Sağlık Sektöründe Gitgide Yükseliyor

Türkiye’de sağlık endüstrisinin birçok açıdan ilerici olduğunu dile getirebiliriz. Fakat bilhassa pazarlama stratejisi bakımından bir tık geride kaldığı da aşikârdır. Bu durumu ortaya çıkaran bazı hususlar mevcut! Her şeyden önce, reklam yasağının ve bazı mevzuatların insanların elini kolunu bağladığından bahsedebiliriz. İnsanlar tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak adına internette araştırma yapıyorlar. Bunun yanı sıra, sosyal medyayı sağlık amaçlı olarak kullananların sayısı da artıyor.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın sağlık sektöründeki yeri hakkında şunları söyledi:

 • Geçmiş yıllarda sağlık pazarlaması televizyon, radyo, baskı ve doğrudan posta gibi geleneksel taktikler aracılığıyla gerçekleştiriliyordu. Pazarlamacılar; reklam kampanyaları oluştursalar da söz konusu kampanyanın tüketicilere ulaşıp ulaşmadığını öğrenme şansına erişemiyorlardı. Güncel tarih itibariyle, bu durumun değiştiğini dile getirebiliriz. Her şeyden önce, sağlık hizmeti alan tüketiciler; farklı detaylara odaklanıyorlar. Hastalıkları hakkında araştırma yapma şansına sahip olan hastalar; sağlık kuruluşlarına daha az güveniyorlar. Tüketicilerin almayı düşündükleri hizmet konusunda daha seçici oldukları aşikâr! Sonuç olarak, sağlık kuruluşları; geçmişe kıyasla bilinçli olan tüketicilere erişmek adına birtakım dijital pazarlama taktiklerinden faydalanmak zorundalar!
 • Sağlık sektöründe dijital pazarlamadan faydalanmak adına bazı hususlara dikkat edilmelidir. Her şeyden önce, arama motoru ile optimize edilmiş içeriklere ihtiyaç duyulur. İnsanlar; randevu almak adına başta Google olmak üzere arama motorlarını kullanıyorlar. Sağlık kuruluşlarının internet sitelerini ziyaret ediyorlar. Bu durum; sağlık pazarlamacıları açısından ciddi bir avantaj! İlgili anahtar kelimeleri içeren bir sayfa oluşturan, bilgilendirici sayfa açıklamaları yazan ve stratejik HTML başlıkları oluşturabilen sağlık pazarlamacısı; bir adım öne geçer.
 • Sağlık pazarlamasının amacı tahmin edebileceğiniz üzere başarılı olmaktır. Hastaları doğru içeriğe ulaştırmak önemlidir. Bu noktada, yüksek kalitedeki içeriklerden yararlanılmalıdır. Ayrıca, e-posta, sosyal medya hesapları, doğrudan posta ve SMS kanalları da oluşturulan kampanyayı desteklemek adına kullanılabilir.
 • Sağlık sektörünün sosyal medyadan faydalanması şart! Bilhassa hastalar ile etkileşimde bulunmak, hekimleri desteklemek ve nüfus sağlığı sonuçlarını iyileştirmek adına sosyal medyadan yararlanılabilir. Sağlık alanına özgü birtakım pazarlama stratejileri mevcuttur. Sosyal medya ağları; bilgi paylaşımı ve işbirliği yapmak adına kullanılabilir.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlamanın sağlık sektörünün gelişmesine yardımcı olduğundan bahsetti. Bilhassa arama motorlarını bir araç olarak kullanmak, kaliteli içerikler ile hedefe yönelik olarak hareket etmek, hastaları sosyal medyaya çekmeyi sağlayacak türden bir dijital sağlık pazarlaması yapabilmek önem taşıyor. Sağlık kuruluşları; tamamen bilgilendirme amacıyla hazırlanmış uzman görüşlerini içeren videolardan yararlanabilirler.


Sağlık Sektörüne Uygun Dijital Pazarlama Stratejilerinden Yararlanılmalı!

Dijital pazarlamanın avantajlarından faydalanmak şart! Ancak, sağlık kuruluşları; dijital pazarlama konusunda ne yapacaklarını tam olarak bilemeyebilirler. Her şeyden önce, tüm stratejilerin Google’ı ve sosyal medyayı besleme amacını taşıdığını söylemeliyiz. Sağlık kuruluşları; Google’da tedaviler ile ilgili olarak kaplayabildikleri kadar çok alanı kaplamayı hedeflemeliler! Bunun yanı sıra, hasta odaklı, yaratıcı, kaliteli ve faydalı içerikler hazırlanmalı!


İyi Bir İnternet Sitesine İhtiyaç Duyuluyor

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sağlık sektörüne uygun bir internet sitesinin sahip olması gereken özelliklerden şu şekilde bahsetti:

“İyi bir web sitesi; bu işin olmazsa olmazı! Sağlık kuruluşlarının internette görünür olmaları; bir gereklilikten ziyade zorunluluk haline geldi. Ancak, nasıl bir internet sitesine sahip olunacağı da önem taşıyor. Bu konuyu güzel bir örnekle açıklayabiliriz. Tedavilerin nasıl gerçekleştiği görsel ve videolar ile sitede kendisine yer bulmalıdır. Bunun yanı sıra, sağlık kuruluşunun hangi yönleriyle diğer kurumlardan farklılaştığına da yer verilmelidir. Sağlık kuruluşları; kendilerinde tedavi hizmeti almış hastaların olumlu görüşlerine de sitede yer vermelidirler. Sağlık kuruluşunun adresi, açık olduğu saatler ve sosyal medya linkleri de yine sitede kendisine yer bulmalıdır. Ayrıca, sağlık kuruluşunda yer alan sağlık personellerinin özgeçmişleri, uzman oldukları alanlar ve kendilerini anlattıkları birkaç cümle de site içerisinde yer alabilir. Randevu almaya yönelik butonların ve formların sitede bulunması şarttır. Son olarak, ekibe, kliniğe ve prosedüre dair fotoğraflara da yer verilmelidir.”


Hastanın Sizi Seçmesi Adına Uğraşılmalı!

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sağlık pazarlamacılarına dijital pazarlama konusunda birtakım tavsiyeler vermeye devam etti:

“2023 yılının ilk aylarını yaşadığımız şu günlerde insanların önünde dijital pazarlama konusunda birçok imkânın yer aldığından bahsedebiliriz. Sağlık pazarlamacıları; bilhassa Google Benim İşletmem sayfasından yararlanabilirler. Hatta bu sayfayı küçük bir web sitesi olarak düşünebilirler. Söz konusu hesap; sağlık kuruluşunun vermiş olduğu tedavileri, adresi, saatleri, yapılan hasta yorumlarını görmek adına en iyi seçenektir. İnternet sitesi olmayan veya güncellenmeyen bir sağlık kuruluşunun tüketiciler tarafından tercih edilmesi son derece zordur. Bunun yanı sıra, internetteki birtakım platformlarda ismi olmayan bir sağlık kuruluşu da tercih edilmez. Ayrıca, sağlık kuruluşunun klinik adresinin, saatlerinin, telefon numarasının ve internet sitesinin olmaması da ciddi bir eksiklik olarak değerlendirilebilir.”


Görsellerden ve Videolardan Yararlanmak Şart!

İnsanlar eskisi gibi değiller! Önlerine sunulan her şeye inanmıyorlar. Araştırmak adına farklı seçeneklerden yararlanıyorlar. Bilhassa internetin gücünden faydalanıyorlar. Sağlık kuruluşlarının da bir hedef kitlesi vardır. Hastaların da herhangi bir sağlık kuruluşundan hizmet almadan evvel o kurum hakkında detaylı araştırma yaptıklarının altını çizmek gerekir. İnternet sitelerine vermiş oldukları hizmet ile ilgili olarak süslü cümleler yazan kurumların sayısı bir hayli fazla! Ancak, hedef kitlesi tarafından tercih edilmek istenen bir sağlık kuruluşunun daha fazlasını yapması şart!

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sağlık kuruluşlarına bilhassa videolardan ve görsellerden yararlanmaları gerektiğine dair tavsiyeler verdi:

“Videoların dijital pazarlama açısından ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok! Bu noktada, sağlık kuruluşlarının da videoların gücünden yararlanmaları gerekiyor. Bilhassa tedaviler ve sıkça sorulan sorular ile ilgili videoların hazırlanması şart! Sağlıkta profesyonel video birtakım özelliklere sahip olmalıdır. Konuşan kişi; kendinden emin olmalı ve duraksamadan konuşmalıdır. Yüksek çözünürlüklü, anlatımı etkili kılacak türden bir video hazırlanmalıdır. Bunun yanı sıra, tedaviye dair açıklayıcı animasyonların yer aldığı ve kusurlardan arındırılmış bir şekilde hazırlanan videolar tercih edilmelidir.”


Blog Yazmanın Öneminin Farkına Varmak Gerekiyor

İnternet kullanıcıları; içerik kalitesine önem verirler. Blog yazmak; internete yapılabilecek en güzel yatırımlardan birisidir. Sağlık kuruluşları; blog yazıları sayesinde görünür hale gelirler. Google; kaliteli içeriklerden ibaret olan internet sitelerini Google arama sonuçlarında üst sıralara taşır. Hatta amacına uygun bir şekilde hazırlanmış içerikleri düzenli olarak sitesine yükleyen bir sağlık kuruluşunun Google arama sonuçlarındaki yerini sağlamlaştıracağını dile getirmek gerekir.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; blog konusu ile ilgili olarak birtakım şeyler söyledi:

“Birçok internet sitesinde kaliteli içerik bulunmadığını fark etmek zor değil! Bilhassa özgün olmayan ve başka sitelerden copy-paste yöntemi ile aktarılan yazıların varlığı ciddi bir dezavantaj! Google; bünyesinde bu tür içerikler barındıran siteleri; arama sonuçlarında üst sıralara taşımaz. Bu yüzden, söz konusu sitelere sahip olan sağlık kuruluşlarının hedef kitleleri ile buluşmaları imkânsız hale gelir. Düzenli olarak blog yazan ve sitesine ekleyen bir sağlık kuruluşunun sitesine trafik çekeceğini dile getirmek gerekir. Bunun yanı sıra, blog yazılarına yapılan yorumlar da incelenmelidir. Bu tür yorumlar; okuyucuların neleri merak ettiklerini gösterir. Sağlık kuruluşları; söz konusu yorumlara cevap vermelidirler. Bu sayede, potansiyel müşterileri olacak hastalar ile en iyi şekilde iletişim kurabilirler. Yorumlarına cevap alan bir kişi de söz konusu kurumun güvenilir olduğunu idrak eder.”


Google Reklamlarından Yararlanılmalı!

Google’da alan kapatmak; sağlık kuruluşlarının dijital pazarlama hedefleri arasında bulunuyor. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital pazarlama ile ilgili olarak yapılması gereken diğer şeylerden bahsetti:

“Google arama ağı reklamcılığı; sağlık kuruluşları adına hayati önem taşıyor. Geçmiş yıllarda dijital pazarlama ve SEO ile ilgili olarak herhangi bir çalışma yapmayanlar; vermiş oldukları hizmetlere ihtiyaç duyanlar ile iletişim kuramazlar. Bu yüzden, potansiyel müşterilerine erişemezler. Google arama ağı reklamcılığı; bu durumu tersine çevirebilir. Hedef kitle ile buluşmak adına en iyi seçenek olduğunun altını çizmek gerekir. Ayrıca, yalnızca reklama tıklandığında ve web sitesi ziyaret edildiğinde para ödenmesi ciddi bir avantajdır. Sağlık kuruluşları; bilhassa etkili bir sayfa ile bu kanalı olabilecek en verimli şekilde kullanabilirler.”


Dijital Pazarlama Sonuçlar Hakkında Bilgi Vermesi İle Bir Adım Öne Çıkıyor

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; yıllardan bu yana bu piyasanın içerisinde! Dijital pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu çok iyi biliyor. Bu noktada, sağlık kuruluşlarının dijital pazarlamadan faydalanmasını gerekli kılacak farklı bir faktörden daha bahsetti:

“İçgüdüsel değişiklikler veriye dayandırılmadığı takdirde yalnızca zaman, efor ve para kaybına sebebiyet verir. Dijital pazarlama; diğer seçeneklere kıyasla daha avantajlıdır. Bilhassa her aksiyonun takip edilmesini mümkün kılar. Takibe bağlı olarak veri ile analiz edilebilmesini sağlar. İnternet sitesi, tanıtım faaliyetleri, sosyal medya içeriklerine dair tüm verilerin doğru metriklerle takip edilmesi şart! Ayrıca, bu verilerin anlamlandırılması gerekiyor. Doğru zamanda doğru aksiyon alındığı takdirde dijital pazarlamanın son derece önemli bir yatırım olacağının altını çizebiliriz.”


SEO Ve SEM Çalışmalarından Yararlanılmalıdır

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; son olarak dijital pazarlama adına hayati önem taşıyan SEO ve SEM çalışmalarından bahsetti:

“Her şeyden önce, SEO’nun arama motoru optimizasyonu olduğunu dile getirebiliriz. Bir başka deyişle, herhangi bir sitenin Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını mümkün kılacak birtakım çalışmalar bütünüdür. SEM; arama motoru pazarlamasıdır. Her ikisi de marka bilinirliğinin arttırılması adına hayati önem taşır. İnternet sitesinde ve blog yayınında paylaşılan içeriklerin dikkat çekmesi adına bir şeyler yapılmalıdır. Bu tür içerikler; harika bir şekilde hazırlansa dahi kimse tarafından bulunamadıkları takdirde bir işe yaramazlar. Söz konusu içerikleri görünür kılacak şey ise SEO ve SEM çalışmalarıdır. Sağlık kuruluşları; her iki çalışmaya bütçe ayırmalıdırlar.”

Etiketler:

İlgili Haberler

Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Dijital menu icon
2 Nis 24
Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Devamını Oku >
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Yapay Zeka menu icon
2 Nis 24
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu İle Gelişen Teknolojiyle Birlikte Değişen Dijital Pazarlama üzerine
Ajans Haberleri menu icon
26 Oca 23
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu İle Gelişen Teknolojiyle Birlikte Değişen Dijital Pazarlama üzerine
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Günümüzde Dijital Pazarlamanın Önemini Konuştuk
Ajans Haberleri menu icon
26 Oca 23
CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı İle Günümüzde Dijital Pazarlamanın Önemini Konuştuk
Devamını Oku >
Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi
Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Dijital menu icon
2 Oca 23
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
Devamını Oku >
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Ajans Haberleri menu icon
15 Kas 16
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Devamını Oku >