Christmas İlahileri, Feminist Sözlerle Değiştirildi

Christmas İlahileri, Feminist Sözlerle Değiştirildi

Grey London, feminizmi yücelten ve ataerkil düzene karşı çıkan eğlenceli bir yılbaşı ilahi albümü hazırladı.

Kadınlar; her gün body shaming (bedenden duyulan utanç), cinsel taciz, gelir eşitsizliği ve toplumun her alanında karşılaştıkları cinsiyetçi yaklaşımlarla mücadele ediyor. Grey London, bu bitmek bilmeyen mücadeleye Goldstein Music’le yaptığı iş birliğiyle destek olmak istedi ve ataerkil düzene karşı çıkan bir projeye imza attı.

Başarılı reklam ajansı, Christmas ilahilerine feminist yorumlar getirdi ve yılbaşında Hıristiyanların söylediği ilahileri cinsiyetçilik karşıtı sözlerle değiştirdi. İlahiler, kadın erkek eşitliği, streotipler ve cinsellikle ilgili tabular gibi birçok konuya değiniyor. Örneğin, popüler ilahilerden Noel ağacıyla ilgili “Oh Christmas Tree”, “Oh Sexism”, mutlu bir erkeği yücelten “God Rest Ye Merry Gentlemen” ise kadınların erkeklerle eşit gelir kazanmasını vurgulayan “We Want An Equal Salary”ye dönüşüyor.

 

 
“Hyrrs: Festive Hymns Made Feminist” ismini taşıyan projede, yaratıcı ve vurucu sözlerle düzenlenen şarkılar bir albümde toplandı. Albüme iTunes, Spotify, Amazon ve Google Play gibi platformlardan 6.93 dolar karşılığı ulaşılabiliyor. Albümün satışından elde edilen tüm gelir ise, yardıma ihtiyacı olan kadınlar için sığınma evlerine bağışlanacak.

Grey London’ın kreatif direktörü Vicki Maguire, ataerkil toplum yapısıyla iğneleyici bir şekilde dalga geçen çalışma için: “Araştırmalar, 2017 çalışma şartlarının, eşitlik ve cinsiyetçilik hakkında, bir kadın için ne kadar korkunç olabileceğini gösterdi. Biz de bu yüzden bu Christmas’ta kadınların her gün yüzleşmek zorunda kaldığı eşitsizliği yıkmak ve bunu yaparken onlara yardım etmek için destek toplamak istedik.” diyor.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Lincoln, Artırılmış Gerçeklikli Ön Cam Kullanan İlk Otomobil Olacak Nike’nin Dijital İçerikten Güç Alan Basketbol Sahası: Hyper Court →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.