Menopoz Belirtilerini Önceden Tespit Ederek Önleyen Bileklik

Menopoz Belirtilerini Önceden Tespit Ederek Önleyen Bileklik

Grace, menopoza giren kadınların en büyük problemlerinden biri olan sıcak basması belirtilerini, önceden tespit ederek engelliyor.

Menopozun en belirgin semptomları arasında, durduk yere sıcak basması ilk sırada yer alıyor. Kadınları bunaltan bu durum, kimi zaman uykudan uyandıracak kadar rahatsızlık verici etkiler yaratabiliyor.

Bu probleme çözüm bulmak isteyen tasarım mezunu Peter Astbury, akıllı bileklik Grace’i geliştirdi. Grace, halk arasında ‘ateş basması’ olarak tabir edilen belirtiyi, pil kısmına yerleştirilen sensörler sayesinde 1 dakika önceden tespit edebiliyor ve durumu tersine çeviriyor.

Grace, vücuttaki termal reseptörleri harekete geçirerek beyne soğuk hava sinyalleri iletiyor. Ardından serinlik hissi, tüm vücuda yayılıyor ve böylece menopoz kaynaklı sıcak basması problemi ortadan kalkıyor. Sıcak basmasını engelleyen bileklik, menopoza girmiş kadınların uykusuz geceler geçirmesini de engelliyor.

İngiltere’deki Loughborough Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım ve Teknoloji bölümü mezunu Astbury, Grace’i son yıl bitirme projesi olarak tasarladı. Proje, James Dyson Awards 2017’de sıralamaya girdi. Astbury, Grace’i kitle fonlama kampanyasıyla tüm dünyaya tanıtmak ve kadınları menopozun bunaltıcı etkisinden kurtarmak istiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Verimli Çalışmak İçin İhtiyacınız Olan 5 Chrome Eklentisi Swytch’le Her Bisiklet Elektrikli Bisiklete Dönüşüyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.