Audi’den Sürücülerin İnternette Gezinmesini Engelleyen Kod

Audi’den Sürücülerin İnternette Gezinmesini Engelleyen Kod

Sürücülerin kaza yapma riskini en aza indirmek isteyen Audi, seyir halindeki sürücülerin internet sitelerine girmesini engelleyen bir kod yazdı.

Akıllı telefonlar yüzünden dikkati dağılan sürücüler, her yıl binlerce trafik kazasına sebep oluyor. Hâlâ her 10 sürücüden 8’i, 2 saniyelik dikkat kaybının faciaya sebep olabileceğini ve telefonla ilgilenmenin kaza riskini 20 kat artırdığını bile bile trafikteyken cep telefonu kullanıyor.

Audi, yolların en kalabalık olduğu yılbaşı tatilini esas alan kampanyası kapsamında, yolculuk sırasında sürücülerin akıllı telefonlarla internete girmesini engelleyen bir çözüm üretti.

Sürücülere, otomobil yolculuğu esnasında telefonlarını bir kenara bırakmalarını hatırlatmak ya da telefonlarını etkisiz hale getirecek bir uygulama geliştirmek yerine dünyadaki web sitesi sunucularına seslenen Audi, yolları hep birlikte daha güvenli hale getirme çağrısı yapıyor.

Åkestam Holst’la yaptığı iş birlikle “Safety Code” (Güvenlik Kodu) adındaki projesiyle ücretsiz bir kod snippet’ı hazırlayan Audi’nin bu kodu, herhangi bir web sitesi tarafından kullanılabiliyor.

Web sitesi script’lerine eklenebilen kod, site ziyaretçisinin GPS konumunu analiz ederek, otomobil kullanıp kullanmadığına karar veriyor. Site ziyaretçisi eğer, 20 km üstünde bir hızla seyrediyorsa, siteye giriş engelleniyor. Site engeli, ziyaretçinin aracın sürücüsü olmadığını onaylayana kadar kalkmıyor ve sitede gezinme sağlanamıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← İdama Hazırlanan Mahkumun Son Yemeği Coca-Cola’dan İki Kişinin Yardımlaşmasıyla Isınan Otobüs Durağı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.