Audi’den Arka Koltukta Yolcu Varmış Gibi Yorum Yapan Uygulama

Mobil Uygulamalar, Projeler 20 Şub 2018
Audi’den Arka Koltukta Yolcu Varmış Gibi Yorum Yapan Uygulama

Audi, özellikle otomobili bir kadın kullanırken, arka koltuktan yorum yapan erkekleri taklit eden ve sürücüye uyarılar veren bir uygulama geliştirdi.

Kadınların otomobil kullanması, genellikle erkekler tarafından eleştirilir ve yolculuklar sırasında arka koltukta oturan erkek yolcu, kadın sürücüye “vitesi değiştirmen gerekiyor”, “şeridin ortasında kal” “senin yerine ben mi kullansam?” gibi uyarılarda ve önerilerde bulunur.

Ancak, The New York Times, Daily Mail ve The Telegraph’a göre kadın sürücüler, bilinenin aksine, otomobili erkek sürücülerden daha güvenli ve iyi kullanıyor.

Kadınların, otomobilde bir erkek varken eleştiriye maruz kalmadan araç kullanamadığını fark eden Audi, aynı duyguyu erkek sürücülerin yaşaması için bir GPS uygulaması geliştirdi.

Åkestam Holst’la birlikte geliştirilen eğlenceli uygulama; sanki arka koltukta sürücüyü gözlemleyen ve yaptığı en ufak hatada eleştiren bir yolcu varmış gibi davranıyor ve uyarılarda bulunuyor.

GPS’i kadınlar aktif hale getirebiliyor. Erkek sürücünün hareketlerini analiz eden GPS, bunlara bağlı yorumlar yapıyor. “Backseat Driver Experience” uygulaması, Apple Store’da yer alıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kadınlar Topuklu Ayakkabılara Savaş Açıyor Snickers’dan Instagram Videolarını Oyuna Çeviren Kampanya →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.