Alışveriş Poşetinizi Taşımaya Yardım Eden Robot

Alışveriş Poşetinizi Taşımaya Yardım Eden Robot

Market poşetlerini ya da bir arkadaşınıza ulaştırmak istediğiniz eşyaları taşımaya yardım edebilen otonom robot YAPE’yle tanışın.

Sürücüsüz gidebilen robot YAPE, merkezi Milano’da bulunan e-Novia tarafından geliştirildi. İki tekerlek üzerinde denge sağlayabilen ve karşıdan bakıldığında minik bir otomobili andıran YAPE, oldukça kompakt yapıda.

Robot, tek şarjda 80 km yol gidebiliyor ve saatte 20 km hıza ulaşabiliyor. 70 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi olan YAPE; sensör kamera ve GPS kombinasyonunu kullanarak bisiklet yolu ya da kaldırımda ilerliyor. Trafik ışıklarına duyarlı sensörleri sayesinde, hızlı değişen sokak koşullarına hızla adapte olabiliyor.

Başka birine paket teslimatı yapmak isterseniz, paketi teslim alan kişinin, YAPE’in yük taşıdığı bölümü açabilmek için yüz tanıma kamerası tarafından tanınması gerekiyor. Mobil uygulamayla kontrol edilen robot, GPS sayesinde teslim edilecek paketi tam adresine ulaştırıyor.

Gelecekte benzer teslimat robotlarının yaygınlaşabileceği düşünüldüğünde güzel bir fikir gibi görünse de, YAPE gibi robotlar için şehirlerde çeşitli düzenlemeler ve planlamalar yapılması gerekiyor. Aksi takdirde, bu tür robotlar şehir merkezlerinde kaosa sebep olabiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2017’nin En Akıllı Teknoloji Fikirleri Sosyal Medya Fotoğraflarını Düzenlemede Kullanabileceğiniz 11 Araç →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.