8 Güncel Sosyal Medya Kampanyası

8 Güncel Sosyal Medya Kampanyası
Hayatımızın her anına dokunan sosyal medya sürekli büyümeye devam ediyor. Yürütülen her bir sosyal medya kampanyası bu büyümeye katkıda bulunuyor. Temmuz ayı yeni kampanyalar ve gelişmeler düşünüldüğünde sosyal medya için oldukça yoğun bir aydı. Örneğin sosyal medya platformu Facebook, "Satın Al butonunu da hayata geçirmesiyle birlikte yılın ikinci çeyreğinde %61’lik bir artışla 2.91 milyar $ kazanç elde ettiğini duyurdu. Peki bu sırada kampanyalarla ilgili neler oldu? Bu yazımızda Temmuz ayının 8 sosyal medya kampanyasını sizin için derledik. Özellikle yenilikçi, farklı ve ilham verici kampanyaları seçmeye özen gösterdik.
Snapchatters MTV ve Calvin Klein bu ağı yeni haberlerini duyurmak için kullanmayı tercih ediyor. Böylece Snapchat Temmuz ayında dikkat çeken iki farklı sosyal medya kampanyasına ev sahipliği yaptı. MTV sosyal medya topluluklarının Snapchat üzerinden kendilerini eklemelerini istedi. Karşılığında ise 2014 VMA adaylarının listesini içeren bir mesaj teklif etti. Hedef kitlede heyecan yaratmak için de uygun ve etkili bir yol izleyerek mesajları göndermek için 80 saniye bekledi. Calvin Klein ise Snapchat’ı CK One’ın 20. Yıldönümünü kutlamak için başlattığı kampanyanın bir parçası olarak kullanıyor. Kampanyada ayrıca TV, baskı ve Tumblr da dahil olmak üzere diğer sosyal ağlar kullanılıyor. Snapchat üzerinden nasıl bir içerik gönderileceği ile ilgili tek bir kelime içermeyen tanıtım videosunda özçekime odaklanılıyor. Bu nedenle genç modellerin fotoğraflarının ve videolarının gönderileceği tahmin ediliyor.

#LikeAGirl Bu video aslında Haziran ayında yayınlandı ama birkaç gün yüzünden kampanyayı listemizden eksik etmek istemedik. Always’in sosyal medya kampanyası #LikeAGirl cinsiyete dayalı önyargıları yıkmayı ve “kız gibi” olmanın ne olduğunu tekrar tanımlamayı amaçlıyor. Videoda yaşça büyük kızların cinsiyetlerle ilgili negatif fikirleri varken küçük kızların daha pozitif fikirleri olduğu görülüyor. Üç dakikadan uzun olan bu videonun diğer başarılı viral videolara bakıldığında ortalamadan daha uzun olduğunu söyleyebiliriz ama video 44 milyon kez görüntülenerek şimdiden büyük bir başarıya imza attı.

#FashFestFun Bu kampanya New Look’un sosyal hesaplarında kısa süreli heyecan yaratmak üzere basit bir yol olarak dikkat çekiyor. Kampanya dahilinde New Look’un Twitter ve Instagram takipçilerinin kedi kulağı içeren imajları bularak #FashFestFun hashtag’i ile yorum yapmaları istendi. İlk yorum yapan kişiye 50 pound değerinde hediye çeki verildi. Basit ama etkili... Hashtag ayrıca satıcıların yaz modası içeriklerini bir araya getirmek için de kullanıldı.  
Southampton FC Premier League sezonu için oluşturulan takımda geleneksel çizgi deseni kullanacağını duyurmak isteyen Southampton, şehirde define avı düzenledi ve satış başlamadan önce bu yeni gömleklerden birini kazanma şansı sundu. Farklı yerlere yüzlerce futbol topu saklandı ve topların saklandığı yerler ile ilgili detaylar Twitter, Snapchat ve Facebook üzerinden paylaşıldı. Toplardan birini bulan takipçilerin gömlek kazanma şansı yakalaması için #EarnYourStripes hashtag’i ile özçekim paylaşmaları istendi. Bazı oyuncular da aynı hashtag ile fotoğraf paylaştı. Bu kampanya hem tanıtım hem de sosyal topluluk ve kulüp arasında bağ kurması açısından son derece başarılı oldu.
Leon restoranları Bir diğer basit fikir de Leon restoran zincirinden geldi. Şirketin doğum gününü kutlamak üzere bir alana bir bedava kampanyası düzenleyen restoran kampanya tanıtımını retweet eden takipçilerine herhangi bir alışverişlerinde ücretsiz bir browni teklif etti. Son derece düşük maliyetli ve dikkat çekici olan bu kampanya hem çok sayıda retweet aldı hem de restorana bolca müşteri çekti.
Emirates Airline Ağustos ayında dokuzuncu Amerika varış noktası olarak rotasına Chicago’yu da ekleyen Emirates Airline bu şehirde yaşayanlara Dubai seyahati teklif ediyor. Kampanya detayları şöyle:
  • Emirates, Dubai’de “hello” kelimesinin bir harfini içerek fotoğraf çekecek ve Instagram, Facebook ve Twitter üzeriden paylaşacak.
  • Chicagolular ise bu fotoğrafa cevap olarak kendi şehirlerinde aynı harfin görüldüğü bir fotoğraf çekecek ve Twitter, Instagram ya da kampanya sayfasına yükleyecek.
  • En başarılı başvurular #HelloChicago kampanyasının sonunda bir videoda buluşacak.

Hepatit Günü Dünya Hepatit Günü’nün tanıtımı için yazılan bu küçük sayı büyük bir viral başarı elde etti bile. İki haftalık bir sürede 500,000 kez görüntülendi. Jaunty şarkısı ile hepatitin tehlikelerine dikkat çeken bu kampanya videosunun sonunda grup üyeleri küçük kartlar göstererek izleyicilerin kampanya sitesine ulaşmasını sağlıyor.

Sonuç Temmuz ayında yürütülen bu 8 sosyal medya kampanyası haricinde bu listeye eklenmemiş diğer kampanyaları da düşündüğümüzde sosyal medya trafiğinin çok yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medyada yürütülen yaratıcı ve yenilikçi kampanyalar markaların iletmek istedikleri mesajları en fazla kişiye ulaştırmak ve gerçek müşteri yaratmak için oldukça etkili bir yöntem.

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Sosyal Medya İmaj Boyutları 2014
Sosyal Medya İmaj Boyutları 2014
Devamını Oku >
Acer Sosyal Medya Kampanyası: #BenimKeşfim
Acer Sosyal Medya Kampanyası: #BenimKeşfim
Devamını Oku >
Facebook “Satın Al” Butonunu Test Ediyor!
Facebook “Satın Al” Butonunu Test Ediyor!
Devamını Oku >
NIVEA Facebook Kampanyası: Yaz İkilemi
NIVEA Facebook Kampanyası: Yaz İkilemi
Devamını Oku >
Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
Sosyal Medyada Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?
Devamını Oku >
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Devamını Oku >