2018’e Girerken Telefonunuzdan Kaldırmanız Gereken 17 Uygulama

Konular, Mobil Pazarlama 27 Ara 2017
2018’e Girerken Telefonunuzdan Kaldırmanız Gereken 17 Uygulama

İnternette vakit ve nakit kaybetmekten kurtulmak istiyorsanız 2017’nin sonuna gelirken bu 17 uygulamayı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Akıllı telefonlar, 21. yüzyılın teknolojisi denildiğinde akla ilk gelen cihazlar. Bu cihazlar, günlük hayatta işimizi kolaylaştırdığı kadar hayatımızı ve ekonomimizi de olumsuz etkiliyor. Akıllı telefonları bu kadar çekici kılan ise tabii ki uygulamalar. Bu uygulamalardan milyonlarca var. Statista’ya göre Apple App Store’da 2.2 milyon, Google Play Store’da ise 2.8 milyon uygulama bulunuyor.

İnsanların akıllı telefonlarına yükledikleri uygulamaların sayısı gün geçtikçe artıyor. App Annie’nin Mayıs 2017 raporuna göre, telefonunda 60 ila 90 uygulama bulunan ortalama bir kullanıcı, günlük olarak bu uygulamaların yalnızca 9’unu kullanıyor. Mobil uygulamaların akıllı telefon bağımlılığını artırdığı da bir diğer gerçek.

  • Moralinizi bozan uygulamalar

Sosyal medya uygulamaları, eğer ailenizden ve çevrenizden takdir görmek, kendinizle övünmek ve hayatınızı paylaşmak istiyorsanız harika. Dijital ‘beğeni’ ya da diğer pozitif geribildirimleri aldığınızda, beyninizdeki dopamin seviyesi ister istemez artıyor. Çok kısa süren bu mutluluk hissi, sosyal medyanın sizi uzun dönemde depresif bir insana dönüştürmesini sağlıyor.

2013’te yapılan araştırma insanların ne kadar sık Facebook kullanırsa, o kadar özgüven kaybına uğrayacağını gösteriyor. Instagram, Snapchat ve Twitter da aynı etkiyi yaratıyor. O yüzden, kendinizi moralsiz ve özgüvensiz hissetmeye başladıysanız bu uygulamaları 2018’e başlamadan akıllı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

  • Vaktinizi çalan uygulamalar

Mobil oyunlar, uzun kuyruklarda beklediğiniz sırada ya da canınız sıkıldığında, zamanın nasıl geçtiğini unutturuyor, kafa dağıtmanızı sağlıyor olabilir. Fazlasıyla popüler olan Candy Crush, bu oyunlardan biri. Metroda, otobüste birçok insanı hâlâ bu oyunu oynarken görebilirsiniz. Ancak, bu tür oyunların paradan daha kıymetli olan zamanınızı nasıl çaldığının farkında değilsiniz.

Ortalama bir insan, yılda 23 gününü; hayatının ise 3.9 yılını telefon ekranına bakmakla geçiriyor. Tinder’ı da telefonunuzdan silebilirsiniz. Gerçekçi olmak gerekirse, uygulamada beğenerek sağa kaydırdığınız kadınların ya da erkeklerin pek çoğuyla buluşmaya ayıracak vaktiniz olmayacak.

  • Paranızı alan uygulamalar

Günümüzde akıllı telefon fiyatları zaten oldukça pahalı. Şu an Media Markt’tan iPhone X 64GB satın almak isteseniz, 6.099 lira ödemeniz gerekiyor. Geliştirilen uygulamalar da harcamaya yönlendiriyor. Şirketler, tüketicilere daha fazla özellik için satın alma opsiyonu sunan ‘freemium’ uygulamalarla, astronomik rakamlarda gelir elde edebiliyor.

Telefona ücretsiz indirilebilen oyunlarda sıkça karşılaştığımız, bölüm kilidi açmak veya atlamak için daha sonrasında uygulama içi satın alma opsiyonlarını karşımıza çıkaran uygulamalar, vaktinizin yanı sıra paranızı da çalıyor.

2017’de internet kullanıcılarının daha fazla özelliğe erişebilmek amacıyla uygulama içi satın almaya 37 milyar dolar ödediğini düşünecek olursak, bu uygulamaların banka hesabınıza verdiği zararı da görebilirsiniz.

Pokémon GO, Candy Crush Saga, Clash of Clans ve Clash Royale bu oyunlar arasında yer alıyor. Amazon, Groupon ya da IKEA,  hepsiburada ve n11 gibi alışveriş uygulamalarını da unutmamak gerekiyor. Alışverişi birkaç parmak dokunuşuyla iyice kolaylaştıran bu uygulamalar, yine cüzdanınıza göz kırpıyor.

  • 7/24 çalışmanıza sebep olan uygulamalar

Akıllı telefonların harika yönlerinden biri de sizi istediğiniz kişiye, zaman mekan fark etmeksizin yakınlaştırması ve ulaştırması. Telefon ekranına birkaç dokunuşta video arama yapabiliyor, mesaj gönderebiliyor ya da e-posta yazmaya başlayabiliyorsunuz.

Sihirli ve harikulade gibi görünen bu özellikler aslında çok büyük bir problemi de beraberinde getiriyor ve ofisten çıktığınızda, işinizi geride bırakmanızı engelliyor. İşiniz de siz nereye giderseniz, sizi takip ediyor. Bu durum Fransızları o kadar rahatsız etmiş ki, ofisten uzaklaştıklarında ‘internet bağlantılarını sonlandırma hakkı’ için bir yasa bile çıkarmışlar.

Eşinizle, çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla vakit geçirmeye ayırdığınız bir hafta sonunda, işle ilgili meseleler hakkında kaç kez rahatsız ediliyorsunuz? Microsoft Office uygulamalarını, Google Documents’ı ya da şirket içi mesajlaşmaların yapıldığı Slack’i telefonunuzdan kaldırırsanız, ofis masanızda olmadığınız ve kendinize ayırmak istediğiniz zamanlarda işten uzak kalabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Z kuşağı Nedir ve Nasıl İçerik Tüketir? Kullanmanız Gereken 7 Facebook Reklam Modeli →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.