Mobil Uygulamalar İçin Growth Hacking Yöntemleri

Konular, Mobil Pazarlama 04 Ağu 2016
Mobil Uygulamalar İçin Growth Hacking Yöntemleri

Mobil uygulamalar için düşük bütçelerle uygulanacak growth hacking yöntemleri ile daha geniş kitlelere ulaşılabilir.

Mobil uygulama geliştiren start-up şirketler için growth hacking, neredeyse uygulamanın kendisi kadar önem taşıyor. Klasik pazarlama tekniklerini yeni teknolojik yaklaşımlarla birleştiren growth hacking’e daha yakından bakalım.

Teknolojiyle ilgilenen start-up şirketlerinin pazarlama yarışında birkaç adım öne çıkması için kullanılan teknolojik girişimlere growth hacking adı veriliyor. Bu girişimler sırasında geleneksel pazarlamayı analitik ve teknolojiyle yoğurmak gerekiyor.

İş geliştirmenin ve dikkatleri üzerine çekmenin uygun maliyetli yollarından growth hacking, internet üzerinde teknik beceriler kullanılarak yapılan pazarlama hamleleri olarak da tanımlanabilir. Klasik pazarlama departmanlarının IT departmanlarıyla buluşma noktası da olabilecek bu yeni yaklaşıma dair birkaç tüyo araştırdık.

Konuyla ilgili olarak ayrıca Girişimciler İçin Faydalı Growth Hacking Önerileri ve En Etkili Growth Hacking Örnekleri başlıklı yazılara da göz atmanızı öneririz.

Mobil Uygulamalar İçin Growth Hacking

Düşük Bütçeyle Yapılabilecek Akıllıca Hamleler

1. Uygulamaların Belirli Bir Süre Boyunca Bedava Olması

Normal şartlarda paralı olacak bir uygulamayı belirli bir süre boyunca bedava yapmak, kullanıcıların uygulamaya yoğun ilgi göstermesini sağlayabilir. Uygulamanız zaten bedavaysa uygulama içinde satın alınabilecek özelliklerden bazılarını kısa süre için bedava sunabilirsiniz.

2. Her Alanın Vazgeçilmezi Halkla İlişkiler

Uygulamanın ne kadar farklı, renkli, yenilikçi olduğunu ve nasıl çığır açtığını duyurması için çevrimiçi bir basın kuruluşuyla ortak hareket etmek hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kuracağınız doğru bağlantılar sayesinde hem değerli ve yenilikçi haberler sayesinde onların sayfasının daha çok tıklanması, hem de sizin uygulamanızın daha fazla indirilmesi mümkün.

3. App Store İçi Konumlandırma

Uygulamaların doğru konumlandırılması, kolayca erişilmesi açısından çok önemli. App Store’da halihazırda 28 ayrı bölge bulunuyor. Her ülkenin kendi App Store’u ve arama ayarları mevcut. Bu nedenle konumlandırma yaparken uygulamayı kullanacak kişilerin anadilini ve yaşadıkları bölgeyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Uygulama belirli bir bölge için tasarlanmadıysa, temel olarak her dil ve bölge için konumlandırma yapılması kullanıcı kolaylığı sağlaması dışında uygulamaya rastlama şansını da artırması açısından da önemli.

Mobil Uygulama Growth Hacking Yöntemleri

4. App Store Optimizasyonu

Bir uygulamanın App Store’da popülerlik kazanması için en önemli öğelerden biri kullanıcı yorumları, diğeriyse uygulama içi satın alımlar. Hem Google Play, hem de iOS bu konularda kayıt tuttuğundan bu iki alanda doğru anahtar kelimeler kullanmak uygulamanızın indirilme sayısında doğrudan artışa neden olabilir.

5. Hiçbir Şey İmkansız Değildir: App Store’da Öne Çıkmak

LinkedIn’de App Store’da öne çıkanlar sayfasını hazırlayan yöneticilerin listesine ulaşıp doğru yöneticiyi saptadıktan sonra e-posta adresini bulabilirsiniz. Uygulamanın açıklamasını, kaliteli bir videosunu, teknolojik açıdan sunduğu yenilikleri ve en önemli üç özelliğini anlatan, en fazla 10 cümlelik bir e-posta yazmak ve sonrası için uygulamaya güvenmek de izlenecek akıllıca yollardan.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Takip Etmeniz Gereken Artırılmış Gerçeklik Trendleri E-ticaret Siteleri İçin Instagram Kullanma Kılavuzu →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.