Yeni Girişimler İçin 11 Adımda Pazarlama Planı

Yeni Girişimler İçin 11 Adımda Pazarlama Planı
Yeni girişimler için pazarlama planı, atılacak ilk adımdan başlamak üzere uygulandığında beraberinde önemli başarılar getirecektir. Yeni bir girişimin başarısı genellikle pazarlama yaklaşımına bağlıdır. Fakat, yeni girişimcilerin büyük çoğunluğu yeterli tecrübeye ya da bütçeye sahip değil. Bu nedenle yeni girişimciler için pazarlama planı yapmak girişimin başarılı sonuçlanmasında büyük rol oynar. Marka geliştirme, PR ve viral videolar hakkında sayısız makale var. Bu makalelere bir göz atabilirsiniz. Aşağıdaki pazarlama planı da bu süreçte yeni girişimiz için faydalı olabilir.
Bölüm 1: Stratejik konumlandırma ve online itibar 1.  Stratejik konumlandırma Başarılı bir marka/ürün tanıtımı için atılması gereken ilk adım, stratejik konumlandırma çalışmalarıdır. Bu çalışmalara ilk hedef pazar simülasyonunun belirlenmesi de dahildir. Doğru konumlandırma harekete geçtiğiniz anda hedefinizi doğru yerden vurmak için çok önemlidir. İşe ürünlerinizin/hizmetlerinizin dahil olduğu kategoriyi tanımlayarak başlayın, daha sonra anahtar ürün avantajlarınıza, esas değer önermelerinize ve rakip kıyaslamalarınıza ait bir harita çıkarın. En azından ilk 12-24 ayın temel mesajlarını ve stratejilerini belirlemek çok faydasını göreceksiniz.
2. Marka geliştirme Yeni girişimlerin yer aldığı rekabet ortamında marka her şeydir. Marka isminiz, logonuz ve URL'niz rakipleriniz arasında fark yaratmalı ve hedef kitlenize gerçekten bir şeyler ifade etmeli. Sizi en iyi ifade eden marka ismini, görsel ögeleri ve/ya logoyu yaratarak hedef kitlenizin beğenisini kazanmanız gerekiyor. Bu süreçte kullanılabilir URL'leri de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yaratıcı olun. Öylesine bir isim ve logo ile yetinmeyin. Daha sonra değişiklik yapmanın ne kadar zor olduğunu gördüğünüzde pişman olabilirsiniz. Bir slogan belirlemek de marka geliştirmenin önemli bir parçası. Doğru bir isim ve URL'nin ardından, mesajınızı ileten bir logo tasarlayın ve mümkünse bir sloganla ortaya çıkın. yeni girişimler için pazarlama planı
3. Online itibar Sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın ön plana çıktığı bu dönemde, online itibar hem çok büyük önem taşıyor hem de hiç olmadığı kadar zor güçleniyor. Artık fonksiyonel bir web sitesi yeterli olmuyor. Daha etkileyici ve farklı özelliklere sahip bir site tasarımına ihtiyacınız var. Web sitenizi yalnızca bilgi almak için kullanılan bir platform olarak değil bir başvuru noktası olarak düşünün. Ayrıca güncel olarak içerik eklenen bir blog sitesi, dinamik bir Facebook sayfası ve Twitter profili de büyük fayda sağlar. Zaman içinde Web uygulamaları ve mobil uygulamalar da gerekli olabilir. Online varlığınızı, marka tanıtımınızı yapmadan önce belli bir seviyeye getirin. Tasarım ve içerik konularını ihmal etmeyin. SEO ayarlarınızın ve uygun anahtar kelimelerinizin online itibar için büyük önem taşıdığını unutmayın. Son olarak da günümüzde artan mobil cihaz kullanımını göz önünde bulundurarak web stitenizin responsive olduğundan emin olun.
Bölüm 2: Blog, PR, video ve SEO 4. Blog stratejisi İşletmeler için bloglar, sanıldığından daha büyük bir önem taşıyor. 2009'dan bu yana, blogların takibinde büyük oranda bir artış görülüyor. Bu gelişmenin gerisinde kalmamaya dikkat edin. Modern anlamda bir markanın 'sosyal' pazarlaması ve iletişim stratejisi için blog sahibi olmak gerekiyor. Blog, markaların stratejik konumlandırmasını besliyor, ürün/hizmet kategorilerini tanıtıyor, yeterliliği kanıtlıyor.  Blog, pazarlama çalışmalarınızın ön ayağı olma özelliği taşıyor ve bu yüzden iyi geliştirilmesi gerekiyor.
5. Viral videolar ve gerilla pazarlama Viral video ve gerilla pazarlama programları doğru uygulandığı zaman farkındalık yaratma konusunda büyük bir etkiye yaratır. Dikkatle hazırlanmaları ve sunulmaları gerekiyor çünkü yanlış uygulandığında marka için kötü sonuçlar doğurabilir. Viral videolar ve oyunlar ile gerilla çalışmaları orijinal fikirler, içerik ve üretim gerektirir. En çok viral başarıya ulaşmış videoların bazıları gerçekten çok düşük bütçelerle yapılmış olabiliyor. Tek ihtiyacınız olan yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanmak .
6. Dijital PR ve iş ortaklığı Şirketinizin online itibarı ve sosyal medya pazarlama etkinliklerini desteklemesi için dijital PR ve iş ortaklığı programları yürütmelisiniz. Bunu yalnızca iletişim, trafik, ağ ve iş ortaklığı kaygısıyla değil ayrıca hakkınızda söylenenleri, kulaktan kulağa reklam ve online itibarınızı gözlemlemek için de yapmanızı öneririz. Etkili bir dijital PR ve iş ortaklığı programınızı iş hedeflerinize uygun olarak müşterilerinizi artıracak şekilde planlayın. Viral, kitle kaynaklı, kulaktan kulağa reklam gibi üst düzey PR teknikleri yeni girişiminizin başarıya ulaşmasında size yardımcı olacaktır.
7. SEO ve link building Web sitenizin, blogunuzun, dijital PR'ınızın ve sosyal medya pazarlama çalışmalarınızın SEO algoritmaları kadar anlamsal açıdan da optimize edilmesi gerekiyor. Bu şekilde teknik olarak temellendirdiğiniz çalışmaların olumlu sonuçlarını kesin olarak alabilirsiniz. Anahtar kelimeler büyük önem taşıyor. Bu kelimeleri iyi araştırın ve geliştirin. Daha sonra içeriğinize uygun olarak yerleştirin.
Bölüm 3: Reklamcılık 8. Online reklamcılık Bölüm 1 ve 2 etkili bir tanıtım süreci geçirmeniz için gerekli alt yapıyı oluşturmanızı sağlıyor. Benimsenmiş ve etkili bir şekilde yürütülmüş bu sürecin ardından çalışmalarınızı daha geliştirmeniz ve zenginleştirmeniz gerekiyor. Bölüm 3 size bu konuda yardımcı olacak. Buraya gelene kadar markanızla ilgili karar verdiğiniz ve tanımladığınız her şey etkili bir reklam yaratmanızı sağlayacak. Bir Google AdWords programı, büyük olasılıkla, uygun maliyetle sonuç odaklı işler çıkarmanız için en doğru yöntemdir. Facebook reklamları da göz önünde bulundurulabilir. pazarlama planı
9. Stratejik PR Dijital PR çalışmaları, yeni girişiminizi önemli bir yere taşıyacaktır. Devamında, bulunduğunuz yeri sağlamlaştırmak için atmanız gereken birkaç adım daha var. PR girişimlerinize stratejik olarak planlanmış etkinlikler dahil etmenizde fayda var. Farkındalık kampanyaları medyanın dikkatini çekebilir. Böylece markanızı tanıtmak için şahane bir fırsat elde etmiş olursunuz. Bu etkinlikte ürün ve hizmetlerinizi de tanıtabilir ve bilinirlik sağlayabilirsiniz.
10. Kitle kaynaklı kampanyalar Kitle kaynaklı kampanyalar sosyal pazarlama konusunda markanıza bir başka kapı açar. Hedef kitlenizi katılmaya teşvik edeceğiniz bir kampanya ya da viral içerik oluşturmak işinize yarayacaktır. Kitle kaynaklı projeler, düşük bütçe ile iş gelişimi, pazar araştırması ve müşteri hizmetleri gelişimi konularında önemli bir rol kat etmenizi sağlar.
11. Konuşma ve briefing Belli bir seviyede bilinirlik sağladıktan sonra markanızın hedef kitlenizin aklında kalmasını sağlamayı amaçlamanız gerekiyor. Bunun için iş hedeflerinizi göz önünde bulundurarak hazırlayacağınız konuşmalar ve basının da yardımıyla daha fazla insana hitap etmelisiniz. Şu ana kadar geçen sürede içeriklerinizi ve hedeflerinizi geliştirerek sektörünüzde önemli bir konuma gelecek adımlar atmanızı öneririz. Sektöre yön vermek için kendinize şans verin.
Hayal etmekten asla vazgeçmeyin. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için hazırlayacağınız pazarlama planı kendinize yeterli süreyi tanıdığınızda sizi başarıya ulaştıracaktır. 

İlgili Haberler

Dijital Ses, Pazarlamanın Yeni Gözdesi Oldu
Dijital menu icon
18 Nis 24
Dijital Ses, Pazarlamanın Yeni Gözdesi Oldu
Devamını Oku >
Seçim Rekabeti Dijital Pazarlamaya Yansıdı: Son 30 Günde 500 Milyon TL
Dijital menu icon
11 Nis 24
Seçim Rekabeti Dijital Pazarlamaya Yansıdı: Son 30 Günde 500 Milyon TL
Devamını Oku >
Beyin Fırtınası Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
28 Eki 14
Beyin Fırtınası Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Videolarda Viral Başarının 6 Sırrı
Dijital menu icon
27 Eki 14
Videolarda Viral Başarının 6 Sırrı
Devamını Oku >
Pazarlamada Online ve Offline Entegrasyonu
Dijital menu icon
24 Eki 14
Pazarlamada Online ve Offline Entegrasyonu
Devamını Oku >
En Etkili Reklam Kampanyalarının Ortak Özellikleri
Dijital menu icon
23 Eki 14
En Etkili Reklam Kampanyalarının Ortak Özellikleri
Devamını Oku >
Dijital Hikaye Anlatımının Kampanyalara Etkisi
Dijital menu icon
22 Eki 14
Dijital Hikaye Anlatımının Kampanyalara Etkisi
Devamını Oku >
Yaratıcı Yönetmenlerin Fikir Bulma Teknikleri
Dijital menu icon
21 Eki 14
Yaratıcı Yönetmenlerin Fikir Bulma Teknikleri
Devamını Oku >