Web Tasarımda Uyumlu Renk Paletleri Nasıl Oluşturulur?

Konular, Web Tasarım 01 Tem 2015
Web Tasarımda Uyumlu Renk Paletleri Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir web tasarımın ana unsurlarından en önemlisi web sitesine ve içeriğine uygun doğru renk kombinasyonlarının kullanılmasıdır.

Web tasarımda renk kullanımı, ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak ve mesajı doğru bir biçimde iletmek için çok önemlidir. Bu nedenle web tasarımcılar da çalışmalarında renkleri en etkili şekilde kullanmak için çeşitli yöntemler üzerinde çalışmaktadır.

Son olarak; dünyanın sayılı dijital prodüksiyon ve web tasarım ajansı Jam3’te çalışan grafik programcısı Matt DesLauriers, web sitesi tasarımlarında yol gösterici olabilecek, tasarım trendlerini analiz eden bir araç geliştirdi. Araç; bir web sitesinin sayfa bilgileri ile site ismi, yazar, tarih, URL gibi erişilebilecek tüm metadata için HTML’i tarıyor. Her görselin RGB pikselleri 3 ana rengi esas alan kabataslak bir renk paleti elde etmek için analiz ediliyor.

web renk paleti

Analizler sonucu dairesel grafiklerle her web sitesinin 3 ana renk dağılımını gösteren mükemmel görsel verilere ulaşılıyor. Görselleştirme Canvas2D kullanılarak dönüştürülüyor. Bununla birlikte Node.js, d3.js, Cheerio ve Browserfy gibi açık kaynak araçlarından faydalanarak verileri görselleştirmek mümkün olabiliyor.

Aşağıda renk kartelasını başarılı bir şekilde kullanan web sitelerini inceleyebilirsiniz. Yazının devamında ise materyal tasarımda renk kullanımının önemi ile Google Material Design felsefesine değinecek ve yaratıcı renk paletleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı araçları listeleyeceğiz.


1. Renk Kartelasının En İyi Kullanıldığı 20 Web Sitesi

Creations Namale

renk paleti araçları

LEVEL

web tasarımda renk

Brdr. Krüger

grafik tasarım uyumlu renkler

Dream Team Katarzyna Konkowska

web tasarım uyumlu renkler

L’Avenir

grafik tasarım renk kombinasyonları

QED Group

web tasarım renk seçimi

Quay Restaurant

grafik tasarım renk seçimi

Teye

grafik tasarım trend renkler

Weber – BBQ Cultures

web tasarım trend renkler

Tens Sunglasses

web tasarımda trend renkler

Helbak Ceramics

uyumlu renk paleti

Crea Carte

renk paleti oluşturma

Suspended Animations 2015

web tasarım renk kullanımı

Pablo The Flamingo

web tasarım renk uyumu

Baku 2015 – Follow the flame

web tasarımda renk paleti

Bonhomme

web tasarım renk paleti

Well Storied

web sitesi renk paleti

Austrian Summer Moments

web renk paleti

Reebok: Be More Human Experience

tasarımda renk kombinasyonu

BRANDTS – Museum For Art & Visual Culture

web tasarımda renk uyumu

Anton & Irene

web tasarım


2. Materyal Tasarımda Renk: Teori ve Araçlar

Web tasarımda renk araçlarının kullanımı, Google’ın I/O 2014’te açıkladığı Material Design Philosophy temelinde büyük bir artış gösterdi.

Tasarımın genel prensiplerini bilim ve teknolojinin imkanları ve inovasyonla sentezleyen görsel bir dil yaratmak amacıyla geliştirilen Material Design, web tasarımda son zamanların en büyük trendi haline geldi. Bu nedenle Material Design’ın sunduğu web tasarımda renk kullanımı ipuçları hakkında fikir edinmenize ve uygulamanıza yardımcı olacak kaynakların bir listesini oluşturduk.

Palette Perfect: Material Design Renk Kullanımını Nasıl Kolaylaştırır?

Material Design Renk Kılavuzları: Renkler sıra dışı ve canlı olmalı.

google renk paletleri

Material Colors

materyal tasarım renk paletleri

Material Palette

materyal tasarım

Material UP: Renkler

web renk paletleri


3. Renk Paletleri Oluşturmak İçin Yaratıcı Araçlar

Başarılı bir web sitesi tasarımı ortaya koymak için en doğru renklerin kullanılması çok önemlidir. Benzersiz bir renk düzeni oluşturmak için aşağıdaki araçlardan faydalanabilirsiniz.

Coolers

Coolers renk basit bir yollar renk kombinasyonları oluşturmaya, renk paletlerini paylaşmaya ve çalışmaları SVG, PDF ya da SCSS formatlarında aktarmaya imkan veren bir araçtır.

web araçları

Stylify me

Stylify me; bir web sitesinin renk, font, boyutlandırma, sütun aralığını kapsayan stil kılavuzunun belli başlı esaslarını sağlayan bir araçtır.

web tasarım araçları

Adobe Color CC

Renk tekerleği ile renk şemaları oluşturmak ve Kuler topluluğunda yer alan binlerce renk kombinasyonuna göz atmak, kendi kombinasyonlarınızı paylaşmak ve diğer üyelerle etkileşim kurmak için Adobe Color CC çok kullanışlı bir araçtır.

adobe araçları

Paletton

Paletton birlikte uyumlu bir şekilde iş görecek renk kombinasyonları oluşturmak için kullanılabilecek bir tasarımcı aracıdır.

renk paletleri

Color-Hex

Color-hex tek renk, üçlü ya da benzer renkleri ve gölgeleri ayırt etmeye yardımcı olan bir araçtır. Renk paletindeki RGB, HSL, HSV ve CMYK farklı renk modellerini görselleştirmeye imkan verir. Ayrıca mwtin gölgeleri için önerilen kombinasyonlarla birlikte seçilmiş renkler için CSS kodu oluşturur.

renk paleti web araçları


Web tasarımın vazgeçilmez ögelerinden olan renkleri, en doğru ve en etkili şekilde kullanmak için web tasarımda hakim olan trendlerden faydalanmak, tasarımı teorik bilgi ve araçlarla güçlendirmek gerekir. Yukarıda sıraladığımız yöntem ve araçlarla tasarımınız için en uyumlu renk paletini oluşturabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Etkileşim Tasarımı Nedir Ve Geleceği Nasıl Olacak? Sosyal Medya Tarihçesi →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.