Web Tasarımda Video Kullanım Trendi

Konular, Web Tasarım 01 Nis 2013
Web Tasarımda Video Kullanım Trendi

Trendleri tahmin etmek kolaydır çünkü birçoğu zaten gündemdedir ve genelde birçoğunun da çığır açan nitelikte olduğu söylenemez. Fakat web tasarımda video kullanım trendi bir istisna olarak günümüzde dikkat çekiyor ve video kullanımı gittikçe artıyor.

Video, teknik bakış açısı kadar markalaşma ve tanıtım açısından da iyi bir çağrışım yaratıyor. İkisini bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan sonuç ise çok etkileyici olabiliyor.

HTML5, web sitesi oluşturmak için yeni standart haline geliyor. Ayrıca, gittikçe farklı tarayıcı ve cihazlar ile daha uyumlu hale gelmeye başladı.

Flash ise gittikçe popülerliğini yitiriyor. Bu yüzden videoyu online olarak sunmak için yeni yollar düşünmenin zamanı geldi. HTML5 ile video kullanmak işleri kolaylaştırıyor çünkü videoyu gömmek üzere dış kaynaklar ve plugin’ler için kullanmak zorunda değiliz. Artık kendi videomuzu depolayabiliyor ve sunabiliyoruz. Ayrıca HTML5, bugünlerde çok büyük potansiyeli olan mobil cihazlarla da uyumlu.

Markalar için video kullanımı

Dergi reklamları da popülerliğini yitiriyor. Artık insanlar ikna etmek için dayatılan şeyleri satın almıyorlar. İnsanlar bir bağlantı kurmak istiyorlar. İnsanlar bir ürüne ya da hizmete daha bağlı hissettikleri zaman, bu markaya sadık olma ve diğerleri ile paylaşmaya daha meyilli hale geliyorlar.

Reklam şirketleri bağlantı konusunda yardımcı olmuyor. Hikaye anlatımı ise en etkili yöntem! Bu tabi ki 45 dakikalık bir belgesel hazırlamanız gerektiği anlamına gelmiyor fakat video ile hedef kitlenize gerçek bir şeyler göstermeniz için daha fazla şansınız var demek. Örneğin video, ürünün nasıl kullanması gerektiği ve nasıl çalıştığı ile ilgili olabilir.

Bu konudaki en büyük kolaylık videonun kolayca bulunabilmesi olacak. YouTube ve Vimeo gibi siteler ile ücretsiz tanıtım yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere arama motoru optimizasyonu için birden fazla yerde içeriğinizin olması daha çok ziyaretçi sağlamak için bulunmaz bir fırsat.

Peki neden online?

Gittikçe ne kadar çok insanın internet ve özellikle mobil telefonları kullanmaya başladığını biliyorsunuz. İnsanlar hemen sizin ürününüzü almak için internete girmiyor, sizin hakkınızda daha çok şey öğrenmek için giriyor. Yeni şeyler görmek ve bunların kendileri için mi olduğunu keşfetmek istiyorlar. Daha büyük bir şeyin parçası olmak istiyorlar.

İnternet de durdurulamaz bir şekilde değişiyor. Teknoloji değiştikçe tüketicilerin odak noktası da değişiyor. Tüketiciler daha çok bilgilendirilmek ve bağlı hissetmek istiyor. Video da bunu gerçekleştirmek için çok kullanışlı bir iletişim şekli…

Web tasarımda video kullanımı ile etkileşim sağlayan örnekler gittikçe çoğalıyor.

Clerkenwell Close – The Pathway of Smokers

Videoyu kullanabileceğiniz bazı yolları gösteren küçük bir deney gibi görünüyor. Web sitesi, interaktif bir hikaye ile örülmüş bir video oyunu gibi…

 İnteraktif Web Siteleri

 

Metropol

Her iyi albüm, single ve imajları ile çıkıyor. Metropol, bunu web sitesi ile yapıyor. Bütün iş şarkıları açıp videoyu hemen orada izleyebilmeyi sağlayan HTML5 ile inşa etmek…

 Web Sitesinde Video Kullanımı

 

DeeJay Chiama Italia

Bu radyo, gelecek vaat eden isimler ile röportaj ve etkinlik yapıyor gibi görünüyor. Sadece yetki belgelerini ve neden radyo programını dinlemeniz gerektiğini anlatmak yerine, bazı çalışmalarından fotoğraf ve videolar sunuyor. Bu sayede marka hakkında gerçek bir fikir edinebiliyoruz.

 İnteraktif Web Tasarımı

 

Rolu 4 Ommu

Rolu 4 Ommu ise farklı şeylerin tek bir yerde buluşması… Kendini mobilya yapımına adamış bir sanat gibi… Gördüğünüz gibi sandalyeleri de kapsayan birçok şey var. Video kullanımının amacı, eşyaların nasıl kullanılması gerektiği ve diğerleri ile nasıl kombine edilebileceğini gösteriyor.

 Web Sitesi Tasarımında Video Kullanımı

 

Social Design House

Bazı durumlarda, farklı bir dijital ajansın ne yapacağını anlamak zordur. Neden? Çünkü onların hizmetlerine ihtiyacınız olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Social Design House, siz ve markanız için neler yapabileceklerini tam olarak anlatmak üzere bir video hazırlamış.

 Webin Geleceği

 

Teehan+Lax

Social Design House’da olduğu gibi bu şirket de marka olarak kim olduklarını göstermek için web tasarımında videoyu kullanıyor. Ne yaptıklarını biliyoruz, şimdi de bunu nasıl yaptıklarını gösteriyorlar.

 Web Sitesinde Video Kullanmak

 

Adek

Bazen bir şeylerin nasıl yapıldığını görmekten başka bir şey istemezsiniz. Adek bunun farkında ve web sitesine gelen ziyaretçileri karşılamak için bunun avantajından yararlanıyor. Ne yaptıklarını ve ürünlerini nasıl kullanabileceğinizi göstermek için bir giriş videosu hazırlamışlar.

 Web Sitesinde Video Kullanımı

 

The Random Adventures of Brandon Generator

Bu web sitesi de HTML5 ve video ile kullanıcılar için nasıl inanılmaz deneyimler yaratabileceğiniz gösteren başka bir örnek… Sadece hikayenin düz bir sunumunu vermek yerine, ziyaretçi her şeyi görselleştirme ve bu hikayenin parçası olma imkanına sahip oluyor.

 Web Sitesi Tasarımı

Web tasarımda video kullanımı gittikçe daha çok ilgi çeken bir trend. Bu video ile bezenmiş web sitelerini gördükten sonra sizin de web tasarımın geleceği video’da saklı diye içinizden geçirdiğinizi duyar gibiyiz…

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Mobil Pazarlama Video Kullanım Trendleri Web Sitesi Değeri Ölçme Kriterleri →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.