Web Tasarım Trendleri 2013

Web Tasarım Trendleri 2013
2012’de web tasarımı konusunda bazı yeni trendler gördük fakat bunların en dikkat çekeni, mobil uyumlu tasarımın yükselişi oldu. 2013 yılı için web tasarım trendleri tahminlerimizi sizlerle paylaşmak istedik... 1. Daha fazla mobil uyumlu web tasarımı  Mobil Uyumlu Web Tasarımı 2013 Mobil uyumlu web tasarım, 2013’te de yerini korumaya devam edecek. Mobil uyumlu web tasarımında kullanılan yöntemler hala değişiyor ve gelişmeye devam ediyor. 2012’nin başlarında, her aracın ihtiyacını karşılayabilmek için mobil uyumlu web tasarım fikri daha çok ilgi görmeye başladı. Tahminlerimize göre, bu yıl bir sitenin uyumluluğunun piyasadaki araç çeşitliliğine değil, tasarıma dayalı olduğunu garanti edecek web tasarım teknolojilerine daha çok önem verilecek. Aracın boyutunu görmezden gelme fikri, mobil araçlara daha uyumlu tasarımlar yapabilmeye yardımcı olacak ve böylece her çeşit ekrana uygun olarak tasarlanmış web siteleri görmeye başlayacağız.
2. Tipografi ön plana çıkacak Yeni Web Fontları Web tasarımcılar ve geliştiriciler, web sitelerini tasarlarken, imajlar ve Javascript gibi öğelerin ağırlığına odaklanıyorlar. Birkaç yılda web sitesi çeşitliliğinde bir dönüm noktası yaşandı ve bu kombinasyon web tasarımlarında tipografinin ana öğe olarak kullanımını kaçınılmaz bir şekilde arttırdı. Google fonts, cufon gibi teknikler ile web tasarımında kullanılan fontların ağırlığı genellikle imajlardan çok daha hafif oluyor. Ayrıca, tipografik web siteleri kapsamında içeriğe bağlı tipografi ve arayüzler, farklı tarzlarda imaj ve JavaScript’lerden oluşan karmaşık ara yüzlere göre daha kolay bir şekilde uyumlu hale gelebiliyorlar. Web sitelerinde gösterilen tipografi çeşitlerinin daha yaratıcı versiyonlarını görmeye hazır olun. Web Tasarımda Tipografi başlıklı yazımızda, web tasarımda tipografinin neden dolayı önemli olduğuna ve trendlere göre değişmez bir unsur olduğuna değindik, bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.
3. Flash önemini yitirecek Flash’ın son zamanlarını yaşadığını söyleyebiliriz. Flash, bir sitenin SEO uygulaması için berbat bir şey, birçok mobil araç bunu desteklemiyor ve güncellemek de zor oluyor. Ayrıca, Flash’ın yapabildiği şeyleri yapabilen başka teknolojiler de var. (HTML5/CSS3, JavaScript gibi…) 2013 yılında Flash’ın iyice düşüşe geçeceğini ve onu kullanan tasarımcı ve geliştiricilerin azalacağını tahmin ediyoruz.
4. Taklitçilik azalacak 2013 Web Site Uygulamaları Apple’ın taklitleri hakkındaki tartışmalar sürüyor. Yeni teknolojiler için geçmiş öğelerin benzeri tasarım ve yöntemler kullanmak, istenilen şekilde ilerlemeye yardımcı olmaz. Örneğin, e-book’ta ne okuyacağımızı bilmek için üzerinde kitaplar olan bir kitaplık görseline ihtiyacımız yok. Onların e-book olduğunu biliyoruz ve onları mobil araçlarımıza bilinçli şekilde ekliyoruz. Kendi yöntemlerini yaratmış büyük şirketler de var bu yüzden şirketlerin farklı tasarım fikirlerine yöneleceklerini ve Apple gibi büyük markaların yaptıklarını pek taklit etmeyeceklerini umuyoruz.
5. Göze çarpan büyük imajlar 2012 Web Tasarım Yazı Tipi Dikkat çekebilmek için gittikçe daha fazla web sitesi, ana sayfalarında büyük imajlar kullanmaya devam ediyor. Bu web siteleri geniş ekranlar için büyük imajlar sunarak aslında bant genişliği ve veri kullanımını es geçmiyorlar. Anasayfalarında görsel olarak büyük imajlar kullanan web sitelerinin 2013’te azalacağını düşünmüyoruz. Bazen her ne kadar profesyonel görünümden uzak olsa da bu büyük imajların etki bıraktığı ve şirketlerin bunu bildiği de çok açık…
6. Daha fazla beyaz alan 2013 Responsive Web Design 2012’nin sonlarına doğru, web siteleri daha çok beyaz alan kullanılarak tasarlanıyordu. Bu durum 2013’te de devam edecek. Mobil uyumlu web tasarım ve temiz tasarım estetiği için bu önemli. Beyaz alan kullanımı, profesyonelliği gösteriyor. Kim web sitesinin profesyonel ve sofistike görünmesini istemez ki?
7. Sosyal ağlarda daha fazla paylaşım  Tablet Web Sitesi Örneği Favori web siteleriniz ve hatta yeni web siteleriniz için daha fazla sosyal medya entegrasyonu araştırın. Makalelerin altındaki paylaşım butonları artık çok eski; sosyal medya ağlarının web sitelerindeki derin entegrasyonu 2013’te patlama yaşayacak. Sosyal oturum açmanın, “tweet ile ödeyin” ya da “durum(status) ile ödeyin” paylaşımlarının, web sitesinin içeriğine dayalı sosyal medya çeşitliliğini keşfetmenin ve sosyal ağlarda reklam yapmanın artış göstereceği bir yıl olacak. Instagram ya da tasarım meraklıları için Pinterest gibi…
8. Kullanıcıyı yormayan renk paletleri  Yeni Web Tasarım Örnekleri Renk trendleri çok hızlı değişse de, siz  profesyonelliğinizi koruyacak bir renk düzeni kullanmaya çalışın. Hangi rengin ne zaman popüler olacağını tahmin etmek gerçekten çok zor… Mobil uygulamalar ve yeni web siteleri için desatüre ve açık renkler, renk paletinde daha etkin olacak. Beyaz, gri ve siyah renkler tasarımda ana renkler olarak kullanılacak.
9. Mobil uygulamalar mobil tarayıcıların yerini almaya başlayacak  Mobil Uyumlu Web Tasarımı Her ne kadar web sitelerini her araçta çalışabilecek hale getirme çabası olsa da, mobil olanlar dahil belirli web siteleri kendi uygulamaları aracılığıyla kullanıldıklarında daha iyi çalışıyorlar. Twitter, Facebook, Pinterest vb. sitelerin uygulamaları, mobil tarayıcı deneyiminden daha iyi ve bu konuda örnek gösterilebilir... Belirli sitelerin, site kapsamı ile aynı içeriği sunacak olan mobil uygulamalar kullanımı 2013'te artacak çünkü gittikçe daha çok insan birçok işi için telefonunu kullanıyor. Facebook uygulamasının mobil sitesine girin ve iOS uygulaması ile karşılaştırın…
10. İçerik tahtını korumaya devam edecek  Mobil Uyumlu Tasarım İçerik İçerik, haklı krallığını korumaya devam edecek. İçerik olmadan, web sitesi olamaz. İçeriği zirvede tutan şey ise nerede olursanız olun, hangi cihazı kullanırsanız kullanın, istediğiniz içeriğe ulaşabilme ihtiyacı… Mobil uyumlu web siteleri, kralın yerini korudukları için tebrik etmek gerekiyor. İçeriğin zirvede olmasından dolayı, yüksek kalitede içerik yaratmaya daha çok odaklanılacak. Yeni adı ile içerik pazarlama önem kazanacak. Mobil uyumlu tasarımlar dağıtımdan sorumluyken; yazma, tasarlama, yayınlama ve paylaşım, içeriğin tahtını korumasını sağlayacak. 2013’te mobil uyumlu web tasarımı tüm bu tasarım, içerik ve sosyal medya özelliklerini bir arada bulunduracak.

İlgili Haberler

Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Devamını Oku >
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Devamını Oku >
Mobil Uyumlu Varış Sayfası Tasarımı
Mobil Pazarlama menu icon
13 Ara 12
Web Tasarım menu icon
13 Ara 12
Mobil Uyumlu Varış Sayfası Tasarımı
Devamını Oku >