21 Mar 14
menu icon Web Tasarım menu icon D/A

Web Tasarımda Tipografinin Önemi

Web Tasarımda Tipografinin Önemi
İçerik pazarlamanın yükselişini hızla sürdürdüğü günümüzde, web tasarımcılara çok daha büyük sorumluluklar düşüyor. Web tasarımda tipografi ise, tasarımı destekleyen ve güçlendiren bir unsur olarak önemini koruyor. Tasarımcılar dışındaki insanlar için, “tipografi” ve “font” kavramları arasında belirgin bir fark yokmuş gibi gözükebilir. Hatta bu kelimeler, halk arasında sıklıkla birbirinin yerine kullanılmakta. Ne yazık ki, bu temel konseptler bazı web tasarımcılar tarafından da halen tam olarak anlaşılmış sayılmaz. Web tasarımda tipografinin önemi ve tipografi kavramı hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. Tipografi nedir? Kanadalı tipograf Robert Bringhurst, kitabında tipografiyi şöyle tanımlıyor: “Tipografi, insanların konuştuğu dili uzun ömürlü görsel bir forma dönüştürme sanatıdır.” Tipografi özellikle reklam amaçlı faaliyetlerde, mesajı ikna edici ve dikkat çekici kılmak amacıyla kullanılmaktadır. Yazı tipi, renk paleti, satır uzunluğu seçimi, yazının yerleşim ve dizayn entegrasyonu gibi web tasarımı etkileyebilecek her tür elementi kapsayan tipografi, hem bir sanat hem de bir teknik olarak literatüre geçmiştir. Her şeyden önce, tipografi yalnızca font seçimi değildir. Bu hataya düşen web tasarımcıların, web tasarımında tipografinin yeri ile ilgili öğrenmesi gereken birçok şey bulunuyor. Tipografinin Amacı Nedir? Tipografinin web tasarıma entegrasyonundan sonra, pek çok insan tipografinin amacının web sitesini güzelleştirmek olduğu yanılgısına kapıldı. Ancak durum tam olarak böyle değil. Bir web sitesinin yaklaşık % 95’i içeriktir. Tipografi ise, içeriği gösterme sanatıdır. Dolayısıyla web tasarımda tipografi, sitelerin en önemli unsurlarından biridir. Tipografi Bu konuda dünyada birçok deneyimli ve başarılı tasarımcı aynı görüşleri paylaşıyor. Üstelik, bu çok yeni keşfedilmiş bir yaklaşım da değil. Information Architects ajansının sahibi Oliver Reichenstein, 2006 yılında paylaştığı “Web Tasarımının % 95’i Tipografidir” başlıklı makalesinde tam olarak bundan bahsediyor: “Web’deki bilgilerin %95’i yazılı içerikten oluşuyor. Dolayısıyla, bir web tasarımcının yazılı içeriğe şekil vermenin ana disiplini olan tipografi üzerine oldukça iyi eğitim almış olması gerekiyor.”
Web Tasarımda Tipografi Neden Önemlidir? Bu noktada, tipografinin yalnızca birkaç süslü grafik ve eğlenceli yazı tipi seçmekten ibaret olmadığı ve web sitenizin içeriğini desteklemek için ona niçin ihtiyaç duyacağınızı birkaç nedenle anlatmak istedik: 1. Tipografi, web sitesinin görsel bir özetini sunar. Herhangi bir web sitesine baktığınızda, sitenin sizde uyandırdığı “işten anlayan”, “eğlenceli” veya “bilgilendirici” gibi çağrışımlarda, tipografinin yardımı elbette göz ardı edilemez. Web sitesinin görünüşüne ek olarak font ve renk seçiminin, sayfadaki metin düzeninin izlenim yaratma konusunda etkisi büyüktür. Web sitenizin tasarımı, hedef kitlenizle aranızda bir bağ kurabilir ya da onları tamamen uzaklaştırabilir.
2. Markayı geleceğe taşır. Tipografinin marka kimliğinde gerçekten rolü var mıdır? Elbette! Bunu test etmenin çok basit bir yolu var: Popüler bir markayı alın, logosunun yazı tipini değiştirin ve tekrar bakın. Marka algınız ve markaya bakışınız tümüyle değişti değil mi? Logo, markayı geniş boyutta tanımlar ve marka kimliğini oluşturur. Ancak harika bir marka logosuna sahip olup, bunu web sitenizin tipografik tasarımı ile tamamlamamak, işinizi yarım yapmaktır. Öte yandan, logonuz ile web sitenizin tipografik uyumunu yakaladığınızda ve uygulamayı başardığınızda, gerçekten başarılı olursunuz. Tipografi web sitesi
3. İçeriği dikkat çekici hale getirir. Tipografi, içeriğinizi ilgi çekici kılar, ancak bu söylediğimizin kötü bir içerik için geçerli olmayacağını önceden belirtmekte fayda var. Öncelikle kaliteli ve değer yaratan içerikler oluşturduğunuzdan emin olun. Ancak tam tersi, iyi hazırlanmış bir içeriğin de sıradan bir tipografik sunumla başarısız olması kaçınılmazdır. Kaliteli içeriği iyi bir tipografi çalışması ile desteklediğinizde, amacınıza ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.
4. Okuyucularınıza içerik üzerinden rehberlik eder. İyi bir içeriğe sahip olmak tek başına yeterli değildir. Bu içeriği nasıl sunduğunuz da önemlidir. Tipografi içeriği sunmanıza yardım eder. Seçtiğiniz renklerden metin boyutuna, içeriklerin sayfa düzenindeki konumundan yazı tipine, her şey içeriğinizin okunma oranlarını etkiler. Okuyucuları, bir sayfadaki bilgilerin en önemli noktalarına yönlendirmekle kalmaz, web sitesinin yapısı ve akışı ile ilgili de fikir verir. Bu faktörü, online mecralarda kendiniz üzerinde de değerlendirebilirsiniz. Başlık ne kadar ilgi çekici olursa olsun, 1500 kelimeyi geçen bir yazıyı dikkatinizi dağıtmadan takip etmek mümkün değildir. Ama birkaç ufak düzeltme yaparak ve değişik yazı tipleri, boyutları ve renkleri kullanarak içeriği güzelleştirmek ve daha kolay okunabilir hale getirmek mümkündür. tipografik web sitesi
5. İyi tipografi, web sitesinin tutarlılığını korur. İnternet kullanıcıları, ziyaret ettikleri her web sitesinde düzen ve aşinalık aramaya meyillidir. Web sitenizin kurallarını ve yapısını keyfi olarak değiştirmeniz, müşterilerinizi rahatsız edecektir. İyi tipografi, web sitesini bir arada tutar, bütün olarak gösterir. Bir web sayfasındaki font, yazı boyutu, renk vb. tüm elementlerin benzer olması, kullanıcı deneyimini geliştirir ve dönüşüm oranlarını artırır.
Sonuç Tipografinin, ziyaretçi algısını şekillendirme ve ziyaretçi sadakati oluşturma konusundaki belirleyiciliği yadsınamaz. Ayrıca, içerik sunumu performansını ve web sitesi dönüşüm oranlarını etkileyen bir faktördür. Tipografik Web Siteleri başlıklı yazımızda tipografik web sitesi örneklerini inceleyebilir ve ilham alabilirsiniz. Estetik kaygıları da göz önüne alarak, tipografiye web sitesinin içeriğini destekleyecek bir araç olarak odaklanmak mutlaka etkili olacaktır.

İlgili Haberler

Özel Günlerde Medya Planlamanın Önemi Nedir?
Web Tasarım menu icon
5 Haz 24
Özel Günlerde Medya Planlamanın Önemi Nedir?
Devamını Oku >
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Devamını Oku >
Güncel Web Tasarımların 10 Özelliği
Web Tasarım menu icon
21 Şub 14
Güncel Web Tasarımların 10 Özelliği
Devamını Oku >
İlk İzlenim: Görsel Tasarımın Önemi
Web Tasarım menu icon
20 Şub 14
İlk İzlenim: Görsel Tasarımın Önemi
Devamını Oku >
Markanıza Değer Katacak Web Sitesi İçin Öneriler
Web Tasarım menu icon
19 Şub 14
Markanıza Değer Katacak Web Sitesi İçin Öneriler
Devamını Oku >
Web Siteleri İçin Sosyal Medya Optimizasyonu
Web Tasarım menu icon
7 Kas 13
Web Siteleri İçin Sosyal Medya Optimizasyonu
Devamını Oku >
Etkili Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Web Tasarım menu icon
25 Eki 13
Etkili Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Devamını Oku >
CSS Nedir?
Web Tasarım menu icon
9 Eki 13
CSS Nedir?
Devamını Oku >