Ücretsiz Veri Görselleştirme Araçları

Ücretsiz Veri Görselleştirme Araçları

Ücretsiz veri görselleştirme araçları ile karmaşık ve kafa karıştıran verileri, kolay algılanabilir grafikler haline getirebilirsiniz.

Çalıştığınız sektör ne olursa olsun, elinizde bulunan dağınık ve anlamlandırılmamış veri, amacınıza ulaşma yolunda önünüzde bir engel olacaktır. Big data, veri analizi, veri madenciliği, veri anlamlandırma gibi terimlerin oldukça önem kazandığı günümüzde; verilerle uğraşmak o kadar da sıkıcı olmamalı. Elinizdeki verileri kolayca görselleştirip, daha anlaşılır ve iç açıcı hale getirmek için veri görselleştirme araçlarından faydalanabilirsiniz.

Verileri görselleştirme konusunda internette ihtiyacınızı karşılayacak birçok dijital araç mevcut. Aşağıdaki en popüler ücretsiz veri görselleştirme araçlarını inceleyebilir ve bu görselleştirme yazılımlarından faydalanarak elinizdeki verileri kolayca görselleştirebilirsiniz.


1. D3.js

En çok bilinen veri görselleştirme araçlarından D3.js en karmaşık veriler için bile grafikler ve çizelgeler oluşturma imkanı veriyor. Açık web teknolojilerini kullanan bu araç ayrıca HTML, SVG ve CSS gibi çapraz platformları da destekliyor. Böylece oluşturduğunuz görsel verileri iOS/Android uygulamalarında, masaüstü uygulamalarda, web tarayıcıları ve benzeri platformlarda çalıştırabilirsiniz.

Güçlü bir veri görselleştirme aracı olarak öne çıkan D3, modern tarayıcılar için tasarlanmıştır. Bu nedenle IE9’dan önceki tarayıcılar gibi eski sürümlerde uyum sorunu yaşayabileceğinizi belirtelim. Açık kaynak kodlu bir proje olan D3 ile oluşturulmuş görsel veri örnekleri için ayrıca şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

D3js-gorsel-veri-araci

2. FusionCharts

FusionCharts geliştiriciler ve profesyonel veri görselleştirme uzmanlarının ihtiyaçlarına tam kapsamlı hizmet edebilir. Araç, 90'ın üzerinde grafikler ve daha fazla 960 haritaların bir koleksiyona sahiptir. IE6’ya kadar kullanabileceğiniz FusionCharts’ta daha önceki sürüm olan tarayıcılarda uyum sorunu yaşayabilirsiniz.

JSON ve XML veri formatlarında kolayca çalışabileceğiniz araç ile oluşturulmuş bazı örnekler için FusionCharts web sitesindeki sayfasına göz atabilirsiniz. Ücretsiz görselleştirme özellikleri oldukça işinize yarayacak olan bu araçtan, belirli bir ücret karşılığında daha iyi faydalanabilirsiniz.

FusionCharts-veri-grafik

3. Tableau Public

Tableau Public yetenekli, ücretsiz ve kullanımı oldukça kolay bir veri görselleştirme aracı. Dolayısıyla Developer olmayanların favorisi olabilecek bu araç ile haritalar, grafikler ve tablolar oluşturmanız mümkün.

Tableau’nun ücretsiz sürümünü kendi çalışmalarınız için kullanabilir ya da ücretli sunumu kullanarak kurumsal müşterileriniz için görsel veri grafikleri oluşturabilirsiniz.

Tableau-Public-veri-gorsellestime

4. Charted

Veri görselleştirme araçları arasında en temiz kullanıcı arayüzlerinden birine sahip olan Charted’ın kullanımı da oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey elinizdeki CSV dosyasını ya da Google Sheet linkini sisteme yüklemek ve ardından görseliniz hazır.

Charted ayrıca her 30 dakikada bir yaptığı güncelleme ile grafiğinizi yenileyebiliyor. Böylece elinizde her daim güncel bir grafiğiniz bulunuyor.

Ücretsiz olan Charted hizmetinden online olarak yararlanabilir ya da kendi sunucunuzdan çalışmak isterseniz kaynak kodunu kullanabilirsiniz.

Charted-veri-gorsellestirme-arac

5. Google Charts

Google Charts kullanıcı dostu, tüm tarayıcı ve platformlar ile uyumlu bir araç. Hemen hemen her proje için uygun çizelgeler oluşturabileceğiniz bu araç ile çizgi ve çubuk grafikler ya da karmaşık hiyerarşide ağaç haritaları dahil olmak üzere geniş yelpazede veri görselleştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Google Charts ile oluşturulmuş çeşitli görsel ve grafiklere göz atmak için galeriye şuradan ulaşabilirsiniz.

Google-Charts-data-gorsellestirme

6. Flot

Flot oldukça şık tablolar ve grafikler oluşturmaya imkan veren, kolay kullanımlı bir grafik kütüphanesi. Araç; kaydırma, yakınlaştırma, yeniden boyutlandırma, açık ve kapalı veri serisi şifreleme gibi gelişmiş kullanıcı etkileşimleri de sunuyor.

Ayrıca Flot’u nasıl kullanabileceğinizi web sitesindeki bilgilerin dışında şuradaki Youtube videolarından da öğrenebiliyorsunuz.

Flot-veri-gorsellestirme

7. Chartist.js

Eğer verileri Excel’den direkt aktarabileceğiniz, fakat çok da eski görünmeyen bir araç arıyorsanız, Chartist bir göz atmanızı öneririz. Diğer şişirilmiş uygulamaların aksine sadece 10 KB büyüklüğünde olan bu aracı; AngularJS, React, Meteor, Ember ve WordPress’e de kolayca entegre edebilirsiniz.

Chartist-veri-gorsellestir

8. Highcharts

Veri görselleştirme konusunda en çok kullanılan araçlardan biri de Highcharts. Ticari olmayan amaçlar için ücretsiz kullanabileceğiniz bu araç sayesinde JavaScript ile uğraşmaya gerek kalmadan birçok eklentiyi kullanabilir ve verilerinize uygun çizelge ve haritalar oluşturabilirsiniz.

Highcharts-veri-gorsellestirme-araclari

9. Datawrapper

Datawrapper etkileşimli grafikler çizmek için son derece kolay kullanımlı bir veri görselleştirme aracı. Yapmanız gereken tek şey, bir CSV dosyası üzerinden verilerinizi yüklemeniz ve oluşturmak istediğiniz grafiği seçmeniz.

Datawrapper, kendi makaleleri içine grafikler gömmek isteyen gazetecilerin de kullandığı oldukça popüler bir görselleştirme yazılımıdır/aracıdır.

Datawrapper-grafik-araclari

10. dygraphs

Dygraphs; kaydırma, yakınlaştırma, mouseover gibi eylemlere imkan veren bir Javascript grafik kütüphanesi. Yoğun veri setlerini etkili bir şekilde yorumlayabileceğiniz dygraphs IE8’den sonraki tüm tarayıcılarda herhangi bir destek olmaksızın çalışabilir.

dygraphs-data-gorsellestirme-araclari

Dygraphs’ı kullanarak oluşturabileceğiniz örnek grafikler için ise şuradan galerisine göz atabilirsiniz.


Verilerin görseller ve grafiklerle anlaşılabilir şekilde sunulması yönetim, finans ve dijital pazarlama gibi alanlarda büyük kolaylık sağlayacaktır. Veri görselleştirme araçları ile tasarım bilgisine gerek olmadan zahmetsizce sunumlarınızda kullanabileceğiniz grafikler elde edebilirsiniz.

İlgili Haberler

UI / UX Tasarımcıları için En İyi 12 Fıgma Eklentisi
Web Araçları menu icon
22 Mar 24
UI / UX Tasarımcıları için En İyi 12 Fıgma Eklentisi
Devamını Oku >
E-Ticaret Analitiği için Data Layer: En İyi Uygulamalar ve Stratejiler
Web Araçları menu icon
25 Ara 23
E-Ticaret Analitiği için Data Layer: En İyi Uygulamalar ve Stratejiler
Devamını Oku >
Analytics Takibi İçin 5 Wordpress Eklentisi
Analytics Takibi İçin 5 Wordpress Eklentisi
Devamını Oku >
PayPal Alternatifi Online Ödeme Sistemleri
Web Araçları menu icon
31 May 16
PayPal Alternatifi Online Ödeme Sistemleri
Devamını Oku >
Popüler Görsel Tasarım Araçları 2016
Popüler Görsel Tasarım Araçları 2016
Devamını Oku >
Blog Yazarları İçin En Faydalı Bedava Araçlar
Web Araçları menu icon
11 Haz 15
Blog Yazarları İçin En Faydalı Bedava Araçlar
Devamını Oku >
Mobil Uygulama Geliştirme Platformları
Mobil Uygulama Geliştirme Platformları
Devamını Oku >
Görsel Revizyon Ve İş Takip Sistemi: BiREVISION
Web Araçları menu icon
27 May 15
Görsel Revizyon Ve İş Takip Sistemi: BiREVISION
Devamını Oku >