Uber Uygulaması Türkiye’de Yasaklandı!

Uber Uygulaması Türkiye’de Yasaklandı!

Akıllı telefon üzerinden araç çağırma hizmeti veren Uber, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla Türkiye’de resmi olarak yasaklandı.

Dünya genelinde son yılların en başarılı uygulamaları arasına giren Uber’in sorun yaşadığı ülkeler arasına Türkiye de eklendi. Emniyet Genel Müdürlüğü, taksicilerden gelen yoğun tepki üzerine, Türkiye genelinde Uber’e korsan taksi cezası kesilmesi talimatını verdi. Talimata göre Uber’i kullanan yolculara da para cezası kesilecek.

Son aylarda denetimlerin artırılmasıyla trafikteki Uber araçları bağlanıyor, yetkililer bağlanan araç sayısının bine yaklaştığını belirtiyor. Girişim son olarak birkaç gün önce İstanbul’da Uber aracına ve yolcusuna kesilen ceza ile gündeme gelmişti. Uber XL aracını trafikte durduran yetkililer hizmetten yararlanan yolcuya 281 TL ceza kesmişti.

Uber ise konuyla ilgili olarak Twitter’da aşağıdaki açıklamayı paylaştı:

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 12 Aralık’ta gönderdiği ve Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararını esas alan talimata göre; para cezası, kullandığı aracın sahibi olmayan Uber sürücülerini kapsıyor. Bu sürücülere trafikte yakalanmaları durumunda ilk seferde 2 bin 532 TL; ikinci seferde 4 bin 22 TL ceza kesilecek.  Trafikte yakalanan Uber sürücüsü eğer aracın sahibiyse, ceza kesilmeyecek ve fakat aracı 60 gün boyunca trafikten men edilecek. Yolculara ise 281 TL ceza kesilecek.

Uber’in Türkiye’deki akıbetinin ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Fakat bu ceza uygulamasının uygulamanın yerli rakipleri YOLO ve OLEV gibi girişimlere avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Diverseffect 2016 Yılını 26 Yeni Müşteri İle Tamamladı! [Röportaj] Bigbang Digital, Vivense.com SEO Başarı Hikayesini Yayınladı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.