Twitter Veri Görselleştirme Aracını Duyurdu

Twitter Veri Görselleştirme Aracını Duyurdu

Twitter yaygın olarak tweet atılan konular için veri görselleştirme aracını duyurdu.

Markalara ve reklamcılara hitap eden bu araç, kullanıcıların belli konuları nerede, ne zaman ve ne sıklıkla konuştuğunu göstermek için günlük tweetlerin verisini bir araya getiriyor. Bu araçla İngiltere’de çay ve kahve severler arasındaki çekişme hakkında bilgi alabiliyor ya da ülkede trafik rötarından şikayetçi insan sayısını öğrenebiliyorsunuz.

Twitter veri görselleştirme aracında belirlenen 80’den fazla konu bulunuyor. Kullanımı oldukça kolay olan araçta solda sıralanmış olan konulardan birini seçmeniz ve ekranın en altındaki slider’ı hareket ettirmeniz yeterli. Böylece o hafta içinde farklı zamanlarda yazılmış tweetlerin yoğunluğunu ve coğrafi konumunu görebiliyorsunuz.

twitter veri görselleştirme aracını duyurdu

Twitter, veri görselleştirme aracının global olarak erişilebilir bir şekilde tasarlandığını belirtse de, araçta şimdilik sadece İngiltere’den verilere yer veriliyor. İlk sonuçlar gösteriyor ki İngiltere’de Cumartesi akşamları “pizza” ve “burger” gibi kelimeleri içeren tweetler oldukça popüler oluyor.

Reklamverenler ve ajanslar için son derece ilgi çekici olan bu araç temelde potansiyel marka ve iletişim etkileşim fırsatlarını görmek isteyen pazarlamacıları hedef alıyor.

Diğer ülkeler için ne zaman kullanıma açılacağı bilinmeyen Twitter veri görselleştirme aracı Türkiye’deki pazarlamacılar için de büyük kolaylık sağlayacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram'da Portfolyo Örneği: Bikupleportfolyo HerGünBirFilm Mobil Uygulaması: MUBI Entegrasyonu →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.