Twitter 100 Milyon Dolar Kâr Etti Fakat 1 Milyon Kullanıcı Kaybetti

Twitter 100 Milyon Dolar Kâr Etti Fakat 1 Milyon Kullanıcı Kaybetti

Facebook’un ardından şimdi de Twitter, ikinci çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından 100 milyon dolar kâr etse de hisselerinde %20 düşüş yaşadı ve 1 milyon kullanıcı kaybetti.

Facebook hisselerinin çakılmasından ve şirketin 100 milyar dolar kaybetmesinden günler sonra, Twitter hisseleri de 2018 ikinci çeyrek sonuçları açıklandıktan sonra %20’lik düşüş yaşadı.

Sosyal medya devleri zor zamanlar geçiriyor. Geçtiğimiz hafta, Wall Street’in beklentileri altında kalan büyüme rakamları yüzünden Facebook hisseleri büyük bir düşüş yaşadı ve şirket sadece 1 günde 100 milyar dolar kaybetti. Şimdi sıra Twitter’da. Sosyal ağın hisseleri, ikinci çeyrekte 1 milyon aylık kullanıcı kaybetmesiyle birlikte %20 düştü.

Twitter’ın, ilk çeyrekteki kullanıcı sayısından 1 milyon eksikle şu an dünya çapında 335 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bunların 68 milyonu ise Amerika’dan.  Amerikalı kullanıcı sayısında büyüme olmaması hissedarları endişelendirdi.  Şirketin büyümesi ve kullanıcıları elinde tutabilmesi konularında güveni sarsılan yatırımcılar geri adım attı.

Platformdaki konuşmaları daha anlamlı hale getirmek isteyen Twitter, geniş çaplı bir temizliğe girerek milyonlarca sahte, kilitli ve bot hesabı silmeye başladı. Fakat şirkete göre, bu temizlik aylık aktif kullanıcı sayısında büyük bir etkiye sebep olmadı.

Twitter, bu hesapların 1 aydan uzun süredir aktif olarak kullanılmadığını ya da kaydolma sayfasında kaldığını ve bu yüzden aylık aktif kullanıcı sayısı / günlük aktif kullanıcı sayısına bir etkileri olmadığını belirtti. Ancak, yapılan açıklama Wall Street’in Twitter’ı cezalandırmasını engellemedi. 100 milyon dolar gibi rekor bir ikinci çeyrek geliri elde eden şirketin yıldan yıla kazancı %24 artıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← YouTube, Web Uygulamasına Dikey Video Desteği Geldi Wox Creative’e Yeni Müşteri →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.